Szibéria Temesváron

hv • 2021. október 27., szerda •
56.000 lakás és 5 kórház maradt fűtés nélkül
Szibéria Temesváron

Azok a baloldali politikusok, akik Magyarországon folyamatosan támadják az Orbán-kormány rezsicsökkentését és a hatósági árakat, azok most igencsak elgondolkozhatnak. Ha nincs ugyanis rezsicsökkentés, akkor könnyen úgy járhatnánk, mint Temesvár lakói. A Bánát fővárosában tegnap óta drámaira fordult a helyzet, miután több mint 56.000 lakásban és 5 kórházban kapcsolták le a távfűtést kedden. Fagyoskodó lakosok, didergő betegek, bezárt óvodák, iskolák, ha a pandémia miatt úgysem lenne egyszerű az élet.

A Béga-parti város polgármestere joggal nevezte drámainak a helyzetet, és a román parlament, valamint a kormány beavatkozását sürgette. De mi is történt valójában?

Temesváron az önkormányzat felügyelete alatt működő Colterm távfűtési társaságot fizetésképtelenné nyilvánította a Temes Megyei Törvényszék, mire az E.ON gázszolgáltató egyszerűen elzárta a gázcsapot. A fizetésképtelenség megállapításával - mely a romániai jogrend szerint a csődeljárás első lépése - a törvényszék kedden csődbiztost nevezett ki a Colterm távhőszolgáltató mellé.
Dominic Fritz, Temesvár polgármestere sajtótájékoztatón jelentette be, hogy a gázszolgáltatókkal folytatott tárgyalások egyelőre nem vezettek eredményre.

Hozzátette: folytatják a tárgyalásokat kis mennyiségű gáz vásárlásáról, mely lehetővé tenné, hogy elsősorban szénnel üzemeltessék a temesvári hőközpontokat.

A Colterm pedig a távhő- és melegvíz-szolgáltatás lakossági árának a megháromszorozását (!!!) kezdeményezte a gáz árának  ugrásszerű megemelkedésére hivatkozva. A polgármester viszont az közölte, hogy az önkormányzati testület keddi ülésén a szolgáltatás árának a megkétszerezésére tesz javaslatot, hiszen a lakosságra mért sokkhatásra is tekintettel kell lennie. Kihangsúlyozta, hogy a Coltermnek a korábbi ciklusokban felhalmozott adósságai teszik kritikussá a helyzetet. Az elmúlt egy évben - mióta átvette a város vezetését - nekiláttak az adósság visszafizetésének. Csak az idén 137 millió lejt (9,8 milliárd forint) fizetett a város a szolgáltatónak. Az összegből két iskolát lehetett volna felépíteni. Véleménye szerint nem lehet a végtelenségig fenntartani ilyen módon a rendszert, a távhőszolgáltató önkormányzati finanszírozásával a város jövőjét élik fel. Azt is elmondta, hogy egy másik gázszolgáltató 80 millió lej (5,76 milliárd forint) kifizetéséhez kötötte a gázcsap megnyitását. Ennyi pénzt pedig a város nem tud előteremteni.
A temesvári Románia második legnagyobb távhőszolgáltató rendszere a bukaresti után. Úgy tűnik, hogy: az energiaárak megemelkedése miatt egyetlen más romániai nagyvárosban sem tudják csak a lakossággal és az önkormányzatokkal kifizettetni a téli távhőszolgáltatásokat.

 

közösség

további frisss

lap tetejére