Szegény embert még az ág is húzza: már Fekete-Győr András is Jakab Péterbe rúg bele – A Fideszben lassan kérnek egy kávét

• 2021. október 04., hétfő •
Az egykori Jobbik-elnök Vona Gábor, meg az ellenzéki összefogás többi vezetője után már a Momentum Mozgalom elnöke, Fekete-Győr András is Jakab Pétert piszkálja, amiért az kimondta a véleményét. Vagyis nem: a DK természetesen nem Jakabot bántja, ők Karácsonyt és Márki-Zayt. Hova lett az ellenzéki összefogás? Vagy tényleg csak színjátékról van szó, ahogy azt a kormányzati kommunikáció reklámjai harsogják a Facebookon, meg az összes Youtube videó előtt. Ha az ellenzék vitatkozása így halad tovább, lassan hátradőlhetnek a kormánypártoknál a választási kampánnyal megbízott illetékesek és kérhetnek egy kávét...
Szegény embert még az ág is húzza: már Fekete-Győr András is Jakab Péterbe rúg bele – A Fideszben lassan kérnek egy kávét

A lényeg: Márki-Zay Péter és Karácsony Gergely egyezséget kötöttek, hogy egymást segítve indulnak a választáson, mert szerintük nem lenne jó, ha Dobrev Klára győzne, ahogy azt az előválasztáson tette. Sőt, Karácsony még miniszterelnök-helyettesnek is kinevezné Márki-Zayt, ha ő jutna kormányra. Ezen aztán lett összeveszés az ellenzékben, Jakab Péter megpróbálta arra inteni kollégáit, hogy mégis, talán lehet, össze kéne fogni, ha már ezzel indultak neki ennek az egésznek. Őt hamar leintették, még egykori párttársa, Vona Gábor sem ért vele egyet.

Ráadásul úgy tudjuk, Karácsony Gergely Elindult a változás címmel nagy politikai rendezvényt készül tartani vasárnap délelőtt Budapesten. Vajon mit jelent be?

Most meg a momentumos Fekete-Győr András fejezte ki nemtetszését. Ő az "ősellenség" DK-Jobbik szövetséget furcsállja inkább. Így ír a Facebookon:

"Jakab Péter Jobbik-elnök ma azt nyilatkozta, hogy ha az előválasztás második fordulójába jutott két jelölt, Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter szövetséget köt, „csökken a kormányváltás esélye”.

Én ezzel nem értek egyet; éppen ellenkezőleg. Ahogy az RTL-vitában is elmondtam: aki tisztában van a magyar társadalom realitásaival, az pontosan tudja, hogy Dobrev Klárával van messze a legkevesebb esélyünk legyőzni a Fideszt és egy új Magyarországot felépíteni.

A második fordulóban arról kell döntenünk, hogy kinek van a legnagyobb esélye legyőzni Orbán Viktort 2022-ben. Arról kell döntenünk, hogy ki tudja megszólítani a legtöbb bizonytalant, és ki képes behozni a legtöbb új szavazót.

Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter is nyertek már választást a Fidesszel szemben. Karácsony azzal, hogy nem a gyűlöletre és a megosztásra építette a politikáját, képes arra, hogy nagyon sok olyan középen álló szavazót megszólítson, aki tart attól, hogy 2022 után is folytatódna a polgárháborús közhangulat. A keresztény-konzervatív Márki-Zay jelölése pedig sok kiábrándult jobboldalit biztosítana arról, hogy a Fidesz áljobboldalisága helyett végre a jobboldali értékek valódi képviseletet kapnak a jövő kormánykoalíciójában. Ha pedig egymás mellett állnak, mindkét szavazói réteggel bővülhet az ellenzéki együttműködés.

Biztos vagyok benne, hogy a Jobbik szavazói most elképedve nézik, hogy a DK és a Jobbik fél éve született barátsága abban csúcsosodik ki, hogy Jakab Péter éppen győzelemhez próbálja segíteni Dobrev Klárát.

De mind a momentumosok, mind a jobbikosok tudják: a kormányváltáshoz nem ez az út vezet, hanem a valódi változást akaró városi, vidéki, jobboldali, baloldali és bizonytalan szavazók szövetsége. Mindannyiunk szövetsége.

Mi ebben hiszünk, és ezért dolgozunk minden erőnkkel a következő hetekben is."

Ekkor lépett a színre dr. Molnár Csaba, a Demokratikus Koalíció alelnöke és kampányfőnöke. Ő szintén a közösségi oldalon reagált arra, hogy Karácsony Gergely és Márki-Zay Péter már bejelentették: mindketten szakértői kormányt fognak felállítani, ha miniszterelnök lenne belőlük. Nem írja szó szerint, de szépen körülírja, hogy diktatórikus módszerre hajaz az ilyesmi:

"Na, nézzünk az állítás mögé! Mert ugye ezzel ők nemcsak azt mondják, hogy nem kívánnak pártpolitikusokat látni a kormányukban, hanem azt is, hogy miniszterelnökként, koalíciós kormány vezetőjeként egymaguk szeretnének dönteni a miniszterek személyéről.

Márpedig a parlamentáris demokrácia lényegi eleme, hogy a minisztereket a koalíciós pártok delegálják a koalíciós kormányba, a pártok parlamenti súlyának - vagyis a választásokon kifejezett népakaratnak - megfelelően. Vagyis nem a miniszterelnök dönt egymaga a miniszterek személyéről, hanem a koalíciós partnerek közösen. Így van ez mindenhol Európában. Angela Merkelnek sem volt sok beleszólása abba, hogy a koalíciós partner szocdemek kiket küldenek a kormányába miniszternek. De így volt ez nálunk is korábban. Antall József, Horn Gyula, Gyurcsány Ferenc, de még első kormánya idején Orbán Viktor is természetesnek vette, hogy csak azokat a minisztereket válogathatja ki maga, akik azokat a tárcákat vezetik, amelyeket az ő pártjuk kapott a koalíciós alkuban. A többit meg elfogadták másoktól."

 

Forrás: blikk.hu

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére