Schiffer András: Rettenetes kompetenciahiánya van az ellenzéknek

• 2022. február 05., szombat •
Az ügyvéd szerint „ha az Orbán-kormány tagjait összehasonlítjuk az ellenzék legismertebb figuráival, egyértelmű, hogy hol van kompetenciaelőny és hol van kompetencia-deficit”.
Schiffer András: Rettenetes kompetenciahiánya van az ellenzéknek

Schiffer András és Vona Gábor volt a Spirit FM-en hallgatható Harcosok Klubja csütörtök esti adásának vendégei, a meghívottak többek között Orbán Viktor moszkvai tárgyalásáról, kompetenciakérdésről, és az ellenzék esélyeiről beszéltek. 

Moszkvai látogatás, külpolitika

Mint arról mi is beszámoltunk, Orbán Viktor Moszkvában járt, ahol Putyin orosz elnökkel hosszú tárgyalást folytatott. Vona Gábor szerint Orbán Viktor nem saját akaratából volt Moszkvában, hanem a Putyin miatti kapcsolatából fakadóan ez kötelezettsége volt. Úgy gondolja, hogy a magyar miniszterelnököt Oroszország „uniós trollként” használja, amiért cserébe bizonyos segítséget nyújt Oroszország a NER-nek. „Oroszországnak most nagyon fontos volt az, hogy demonstrálni tudja, hogy az ukrán válság közepén egy Európai Uniós, egy NATO-tagállam miniszterelnökével tudott tárgyalni” – fogalmazott a műsorban. Úgy látja, abban más a mostani Orbán-Putyin találkozó, hogy az most nem csak Putyin érdeke volt, hanem az Európai Unióé is.

Schiffer szerint nehéz értékelni a látogatást, miután erről nincsenek hiteles beszámolók. Megemlítette, hogy volt már ilyen, krízis közepi Orbán-Putyin találkozó, 2014 januári, amikor az atompaktumot az akkori ukráni válság közepén megkötötte. Egyetért Vona Gáborral abban, hogy a magyar kormány egyfajta missziót is ellát, amikor az oroszokkal tárgyal, ez szerinte az elmúlt 60 év diplomáciájában nem egyedülálló szituáció. Hozzátette ugyanakkor: elég „hervasztó” azt látnia, hogy az orbáni külpolitikával szemben egyetlen alternatíva van Magyarországon, az pedig a kritikátlan nyugati mintakövetés.

Kompetencia, Fidesz, ellenzék

Arra a felvetésre, hogy az elmúlt két év után logikus lett volna, ha az ellenzék kompetencia-versenyben hívja ki a Fideszt az áprilisi választáson, valamint, hogy a Demokratikus Koalíció volt az, amely – Dobrev Klára kompetenciáját hangsúlyozva – igyekezett kompetencia-beli kihívást intézni a Fidesz ellen, Vona Gábor azt mondta: nem tartja reálisnak, hogy kompetenciaversenyben nyerjen az ellenzék a Fidesz ellen, mert a kompetenciakarakter felépítése nem két hónap.

Úgy látja, hogy az ellenzék azzal, hogy Márki-Zay Péter nyerte az előválasztást egy olyan zavarodott helyzetbe került, amit a mai napig nem tudott strukturális, szervezeti szinten leképezni, ez pedig sokat árt a kompetenciának. Meggyőződése, hogy a választások utolsó heteire is bizonytalannak maradó tömeg számára az ellenzék kormányzóképessége és a Fidesszel kapcsolatos érzelmek közötti választás lesz a dilemma. Meglátása szerint ez nem biztos, hogy feloldható dilemma lesz, ezért sokan menekülőpártokat kereshetnek.

Schiffer András fontosnak tartja, hogy egy alternatív erő kormányzóképesnek látszódjon, de mint mondta, Magyarországon az elmúlt harminc évben történt már olyan, amikor nem a kompetensebb erő került hatalomra, itt példaként hozta a rendszerváltó választást, valamint 1998-as választást.

Nyilvánvaló, ha csak az Orbán-kormány tagjait összehasonlítjuk az ellenzék legismertebb figuráival, egyértelmű, hogy hol van kompetenciaelőny és hol van kompetencia-deficit.

Ennek ellenére lehet kormányváltás, ennek ellenére győzhetne akár nagy többséggel is az ellenzék” – fogalmazott Schiffer András.


Fotó: Földházi Árpád

A 2010 előttiek restaurációja

Problémaként említette azonban azt az LMP alapítója, hogy nem csak kompetenciaelőnye van a Fidesznek, hanem egyelőre nem azt érzékelik az emberek, hogy a Fidesz annyit rontott volna az életkörülményeiken, hogy bármi jöhet, csak a jelenlegiek menjenek. Arról is beszélt, hogy Márki-Zay Péter mikor erősít a kabinetvezetői rendszerrel, akkor bekövetkezik, amit Schiffer a legkevésbé szeretne látni: a 2010 előtti hegemón elit csoportok restaurációja.

Szerinte miközben az ellenzéki pártokon belül rettenetes kompetenciahiány van, amivel ezt ki akarják pótolni, az a „’90-es évek Jurassic Parkja”.

Raskó György, Király Júlia, köszönöm szépen, én nem szeretném, ha Magyarországot Raskó Györgyök és Király Júliáék kormányoznák, miközben a kompetenciájukat elismerem”

– jelentette ki Schiffer. Most is úgy gondolja, mint három évvel ezelőtt, hogy az ellenzéki pártok közül egy mutat föl kormányzóképes erényeket, az pedig a Demokratikus Koalíció.

Járványhelyzet

Vona szerint a DK nem csak kompetencia tekintetében kimagasló az ellenzéken belül, hanem az egyetlen olyan szervezet, amely pártszerűen működik. Úgy véli: a Fidesz tudja elveszíteni a választásokat, és nem az ellenzék tudja megnyerni. A Fidesznek pedig nemzetközi folyamatoktól kell tartania Vona véleménye szerint, példaként hozta a vírushelyzet változását, vagy a világgazdaság drámai változását.

„Ha nem lenne a pandémiás, lezárásos szituációnak egészségügyi, jogkorlátozási és gazdasági hatásai, én már most megelőlegezném a Fidesznek nem csak a győzelmet, de akár egy újabb kétharmad körüli győzelmet. Amiért senki nem mehet most biztosra, Orbán Viktor sem, és akár még ennek az ellenkezője sem teljesen kizárt, tehát egy nagy arányú ellenzéki győzelem, az a covid-helyzet” – mondta a műsorban Schiffer. Hozzátette, hogy nem növeli az ellenzék esélyeit, hogy a kormány járványkezelése kapcsán semmiféle értelmezhető, koherens megoldással nem jelentkezett, másfelől viszont „a kétkulacsos, kikacsintós, sok tekintetben sunyi járványkezelés és korlátozáspolitika a mélyben visszaüthet az ellenzéknek és a kormánynak is”.

Nyitókép: Ficsor Márton
Forrás: mandiner.hu

közösség

további frisss

lap tetejére