Az ülés elején a polgármester Süle Pálnak adott szót, aki előzetesen kért felszólalási lehetőséget. A magát urbanitásnak valló lokálpatrióta azt a javaslatot tette a közgyűlés számára, hogy ne éljen az önkormányzat elővásárlási jogával, hiszen ma egy életképes hotel nem létezik parkolók, uszoda és zöld terület nélkül. Ezt követően Molnár Miklós emelkedett szólásra, aki 17 év után – összeférhetetlenség miatt – lemondott képviselői mandátumáról. Az új vezetőtestület ugyanis első intézkedései között leváltotta a Vasivíz ZRt. akkori vezérigazgatóját és Molnár Miklóst javasolta a posztra.
Nemény András polgármester megköszönte a képviselő - korábban alpolgármester, most éppen tanácsnok - munkáját, majd hozzátette: bár sosem álltak egy politikai oldalon.
Mint ismeretes, tavaly február óta Molnár Miklós szavazata biztosította az akkori ellenzéknek, hogy az általuk javasolt ügyeket napirendre vegyék és elfogadják. Ez így ment több hónapon keresztül. Mi ez, ha nem egy politikai oldalon állás?
Takátsné Tenki Mária a szálló körüli régmúltra visszanyúló kálváriát vázolta. Leszögezte: a Savaria Szálló - korábban Kovács Szálló - Szombathely kulturális öröksége, szorosan fűződik a város történetéhez. A belváros képviselőjeként 2006-ban szembesült a hotel körüli parkolóproblémákkal, majd harcolt egy lemezparkoló létesítéséért, de ezt 2010-ig nem sikerült megvalósítani. A Puskás Tivadar polgármester vezette városvezetés aztán többször is próbált tenni a szálló ügyéért. Ennek eredménye az a 120 férőhelyes parkoló a Kőszegi utcában, amely decemberre készült el a SZOVA Zrt. közreműködésével.
Czeglédy Csaba szerint élni kellene az elővásárlási joggal, ha nem lenne mutyigyanús. Meggyőződése, hogy nem kel el a szálló, valamint szorgalmazta, hogy egyeztessen a város a felszámolóval.
Molnár Miklós úgy látta, amennyiben él az önkormányzat elővásárlási jogával, az felvetheti a hűtlen kezelés gyanúját. Ha azonban tiszták a szándékok, és létrejön az adásvétel, az több millió forintnyi építményadót jelenthet Szombathelynek.
Nemény András sem hiszi, hogy megvalósul az adásvétel, mindazonáltal most per pillanat - 470 millió + áfáért, ami valójában közel 600 millió forint - egy ekkora beruházást nem vállalhat be a város.
Melega Miklós emlékeztetett: az Éljen Szombathely! választási kampánya során azt hangoztatta, hogy vissza kell vennie Szombathelynek a Savaria Szállót. Sőt, kiforrott koncepciójuk volt az ingatlan további értékesítési lehetőségeit illetően. Most már azonban látszik, hogy a hangzatos szavak csak a választópolgárok megtévesztését szolgálták.
A vita nélküli vita végén sikerült eljutni érdemi szavazásig is, ennek eredménye pedig: a város nem él elővásárlási jogával.
Az ülést követően Illés Károly kormánypárti frakcióvezető érdeklődésünkre elmondta: az elmúlt ciklusban minden követ megmozgattak a szálló sorsának jobbra fordulása érdekében, sajnos komoly eredemény nélkül. "A hasznosítás érdekében megvalósítottuk ugyan a 120 férőhelyes parkolót és több befektetővel is tárgyaltunk, de a felszámoló pont akkor nem írt ki pályázatot, amikor lett volna vevő az ingatlanra. A jelenlegi esettel összefüggésben aggályosnak tartjuk, hogy egy olyan cég jelentkezett most be a szállóért, aminek tavalyi évi bevétele gyakorlatilag a nullával volt egyenlő. Nem tudjuk elképzelni, hogy a vételárat, miből tudnák kifizetni, és a több milliárdos fejlesztési forrást finanszírozni. Ebből is látszik, hogy Nemény Andráséknak eszük ágában sem volt soha megvásárolni a szállót, csak egy jó kampányfogásnak gondolták. Mi nem szeretnénk ezzel az ingatlanspekulációval foglalkozni, ezért is tartózkodott frakciónk a szavazás során.