A megemlékezésen elsőként Kukor Ferenc történelemtanár, a Honderű Asztaltársaság tagja szólt a megjelentekhez - írta a vaol.hu -, aki elmondta:
a Honderű Asztaltársaság a társszervezeteivel együtt fontosnak tartja, hogy ne merüljenek feledésbe a kommunizmus bűnei,
illetve, hogy ne lehessen relativizálni azokat. Szavait követően Horváth Csaba, a Polgári Egyesület Szombathelyért elnöke szavalta el Kecskési Tollas Tibor Bebádogoznak minden ablakot című versét, majd Gregersen Labossa György evangélikus lelkész mondott imát.
Emlékező beszédet mondott Borvendég Zsuzsanna történész, a Magyarságkutató Intézet munkatársa. - A kommunizmus áldozataira emlékezünk ma, arra a sok százmillió emberre, akik kénytelenek voltak elszenvedni a valaha volt legpusztítóbb ember- és életellenes ideológia féktelen pusztítását.
Nem csak a mártírok előtt kell fejet hajtanunk, hanem azok előtt is, akik túlélték ugyan a földi poklot, de megtagadták tőlük az emberi méltósághoz, a méltó emberi élethez való természetes jogukat
– kezdte beszédét. - Míg a forradalom előtt az ÁVO a testet törte meg, a kádári állambiztonság a lelket és a szellemet vette célba és sikerrel járt. A magyar nemzet karakterét ugyan nem lehetett néhány évtized alatt átírni, de a társadalmat megtörni és beteggé tenni igen. A magyar néplélek szabadságszerető, elszánt és konok, lázadó része, a kuruc, rabláncra került. De ezúttal nem egy idegen erő zárta börtönbe, hanem mi magunk kényszerítettük száműzetésbe. Kegyetlen árat fizettünk ezért:
öngyilkosság, alkoholizmus, a születésszám drasztikus csökkenése jellemezte a hetvenes évektől a magyarságot, vagyis a nemzethalál küszöbére sodródtunk
– fogalmazta meg, majd hozzátette: mi itt vagyunk mégis. Ismét újrakezdtük, mint oly sokszor az évszázadok alatt. A kommunizmus áldozataira emlékezve tudnunk kell, hogy mindannyian áldozatai vagyunk az embertelen eszmének.
A nagyszállótól az emlékezők égő mécsesekkel vonultak át a Király u. 14. számú házon lévő emléktáblához, ahol koszorúzással zárult az ünnepség. A Honderű Asztaltársaság, a Polgári Egyesület Szombathelyért, a Rákóczi Szövetség szombathelyi szervezete, a Polgárok a Városért Egyesület, a Vas Megyéért Egyesület és a Fidesz szombathelyi szervezetének képviselői helyezték el az emlékezés koszorúit.
A megemlékezést követően az evangélikus közösségi teremben Borvendég Zsuzsanna tartott előadást Lenintől Fekete Jánosig - a kommunista hálózatok nyugati kapcsolatai címmel.