A San Diegó-i Kaliforniai Egyetem és a Berkeley-i Kaliforniai Egyetem csapata az arapaima különleges pikkelyrendszerét vizsgálta – írja a Reuters. A szakértők bíznak benne, hogy eredményeik a védőruhák fejlesztéséhez is hozzájárulhatnak.
A pirarucuként is ismert faj 3 méter hosszúra és 220 kilogrammosra nőhet meg. A Brazília, Guyana és Peru területén őshonos arapaima további különlegessége, hogy akár egy napot is képes kibírni a szárazföldön.
Az állat piranhákkal teli folyókban él, ezért kiemelten fontos számára a védelem. A szakértők szerint az arapaima pikkelyei golyóálló mellényként óvják a halat, az egyes elemek ugyanakkor jobban illeszkednek, így sokkal rugalmasabbak.
Wen Yang, a San Diegó-i Kaliforniai Egyetem munkatársa kiemelte: a halpikkelyekhez hasonló könnyű és kemény anyagok régóta foglalkoztatják az anyagkutatókat. A szakértő hozzátette: bár szerkezetükben a védőruhák és a természetes rétegek hasonlítanak, utóbbiak nagyobb mozgékonyságot és rugalmasságot biztosítanak. „Ne feledjük, hogy a halpikkelyek több száz millió évig fejlődtek. Rendkívül fejlettek” – mondta.
A laboratóriumi vizsgálatok alapján a pikkelyeken egy ásványi anyagokkal teli réteg található, belül pedig egy ruganyos kollagénréteg fekszik. Éppen ezért a pikkely egyszerre ellenálló és rugalmas.
Forrás, kép: ng.24.hu