Piacképes tudást kapnak az agrárszektor leendő munkavállalói - Tovább bővült a duális partneri kör

há • 2023. március 07., kedd •
Új vállalkozásokkal bővült a Kisalföldi Agrár Ágazati Képzőközpont tulajdonosi köre. Ezentúl egy mezőgazdasági és egy dietetika-informatika-marketing területeken működő cég is részt vesz a nonprofit kft. működésében, amelyek duális partnerként tanulókat is fogadnak majd.
Piacképes tudást kapnak az agrárszektor leendő munkavállalói - Tovább bővült a duális partneri kör

Ahogy arról korábban írtunk, tavaly új szervezet alakult az agrárszakképzésben részt vevő iskolák és vállalkozások közreműködésével a térségben, hogy piacképes tudással és kellő gyakorlati tapasztalattal vértezzék fel az ágazat leendő munkavállalóit. Eddig a mezőgazdasági gépész, a gazda, a pék-cukrász, a tejtermékkészítő és a sütipari technikus szakokon tanulókat érintette a fejlesztés, de később más területekre is kiterjeszti a szervezet a tevékenységét. 

Most a székhelyéül szolgáló szombathelyi Élelmiszeripari és Földmérési Technikumban tartott nyilvános taggyűlést a képzőközpont, amelyen Büki Zoltán, a fő tulajdonos Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum főigazgató-helyettese köszöntötte a résztvevőket, majd Lendvai Ferenc, a kft. ügyvezető igazgatója értékelte a társaság megalakulása óta eltelt rövid időszakot. - Jelenleg 8 különböző szakmában összesen 124 diák vesz részt a duális képzésekben, amelyek a centrumhoz tartozó 12 iskola közül 8-at érint. A következő tanévtől kibővül a kör, szeptembertől várhatóan 11 intézmény vesz majd részt a közös munkában, és 300 fős diáklétszámra számítunk - ismertette az első tapasztalatokat és a terveket Lendvai Ferenc. Elmondta, a 16-17 éves tanulók életében nagy változást hozott az új struktúra. Munkaszerződést kötöttek velük, beléptek a valódi munka világába, és néhány hónapnak el kellett telnie ahhoz, hogy mindenki megszokja az új helyzetet. - Az elmúlt hónapok bebizonyították, hogy van létjogosultsága az ágazati képzőközpontok működésének, és a szakképzés jó irányba indult el. Ezekben a napokban, hetekben végigjárjuk a középiskolákat, és népszerűsítjük a képzéseket, igaz, azok iránt eleve nagy az érdeklődés. A tanulók havi bruttó 100 ezer forintos fizetést kapnak a képzés alatt, ami a családok többségének sokat jelent - tette hozzá az ügyvezető.

Hoczek László József, a centrum főigazgatója arról beszélt, hogy az új rendszert az oktatókkal is meg kellett ismertetniük, és el kellett fogadtatniuk egy új szemléletet. - A szakképzést közel kell vinni a gazdálkodókhoz, és már nem elég, ha az iskolák, az oktatók úgy szervezik a képzéseket, "ahogy szokták". Célravezető, ha végigjárjuk az intézményeket, beszélünk a szülőkkel és az oktatókkal, sőt most már a tankerületeken keresztül az általános iskolákkal is, és a lehető legtöbb információt átadjuk számukra a lehetőségekről - jegyezte meg a főigazgató. Mint mondta, a diákok kíváncsiak a rájuk váró feltételekre, ezeken a megbeszéléseken olyan kérdéseket sikerül tisztázni, mint a munkába járás, a munkában eltöltött idő vagy a vizsgákra való felkészülés.

A kft. most kibővítette a tulajdonosi kört, hogy az eddiginél szélesebb területet tudjanak partnereikkel lefedni. A fő tulajdonostól, a Kisalföldi Agrárszakképzési Centrumtól 5-5 százaléknyi tulajdonrészt vesz át  a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt., valamint a Pacific Genius Kft. Előbbi cég elnök-igazgatója, Sziebler Péterné hagyományos mezőgazdaságot folytató cégként mutatta be középvállalkozását, amely ezer hektáron növényeket termeszt, de tartanak szarvasmarhákat is, amire tejüzem is épült. Fontosnak tartják a szakképzésben való részvételüket, hiszen ezzel saját munkaerő-utánpótlásukat is megalapozzák, most is dolgozik náluk olyan kolléga, aki diákként kezdett a zrt.-ben. A másik új tulajdonos, egy családi vállalkozás profiljairól Lovass Pál ügyvezetőtől hallhattunk. Kiderült, hogy több területet is lefednek: informatika, számítástechnika, fordítás, dietetikusi tanácsadás mellett Lovass Tibor révén a kommunikáció és marketing is szerepel a tevékenységeik között, és ezeket oktatják is.

Elhangzott: a közös munka kölcsönös előnyökkel jár, hiszen a diákok használható, naprakész tudást és gyakorlatot szerezhetnek az agrár szakterületeken, miközben a duális partnerek - a munkaerő biztosítása révén - saját jövőjükről gondoskodnak.


Projektazonosító:GINOP 6.2.7-20-2021-000-22

közösség

további frisss

lap tetejére