A házigazda nevében prof. dr. Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Karának dékánja köszöntötte a ceremónia résztvevőit. A megállapodás jelentőségéről szólva elmondta, mostantól a technikusitól a mesterképzésig bezárólag a gépész szakterületen a képzés teljes láncolata rendelkezésre áll. Úgy vélte, a befektetők számára vonzó lesz, hogy a jövőben a kutatás-fejlesztéstől a termelésig minden tevékenység megoldható Szombathelyen - köszönhetően a szakképzett munkaerőnek.
Üdvözölte a kezdeményezést dr. Hende Csaba is. Emlékeztetett, 2012-ben ő is részese volt az első lépések megtételének, amelyek később a szombathelyi gépészmérnökképzés elindításához vezettek. - A fejlődés most folytatódhat, új lehetőségek nyílnak, és beérik a munka gyümölcse - fogalmazott a parlamenti alelnök. Az itt végzettek akár rögtön állást kaphatnak majd, hiszen a szakmunkások és a mérnökök közötti fontos láncszemet jelentik a munkaerőpiacon, de dönthetnek a továbbtanulás mellett is. Könnyített út vezet számukra az ELTE gépészmérnökképzésére, ahol 30 kreditponttal, fél év beszámításával folytathatják felsőfokú tanulmányaikat - derült ki.
Az aláírási ceremónián jelen volt Pölöskei Gáborné szakképzésért és felnőttképzésért felelős helyettes államtitkár is, aki a szakképzés átalakításáról beszélt. Kiemelte, új szakmák születtek, a régiek tartalma megújult, a mérnökképzésben pedig előtérbe került a duális módszer. Kiderült, hogy nagy az átfedés a mérnököknek és a technikusoknak szóló tananyagban, adódott hát, hogy a jobb hatékonyság érdekében ezentúl kifejezetten okleveles technikusokat is képezzenek. Ez a középfokú és a felsőfokú oktatás összehangolásának jó példája. - Tavaly indultak el az első ilyen pilot osztályok, és a tapasztalat azt mutatja, hogy jó az út. A képzés segít helyreállítani a szakképzés presztízsét is, hiszen a minőséget képviseli - jelentette ki a helyettes államtitkár. Hozzátette: az itt végzettekből lesznek - a szakmai háttér miatt - a legjobb mérnökök.
Rettegi Attila a gépipari fenntartójának nevében arról beszélt, hogy képzéseikkel a cégek számára biztosítanak kellő számú szakképzett munkaerőt, így a vállalkozások megtalálhatják számításaikat a térségben. A Vas Megyei Szakképzési Centrum főigazgatója szerint elengedhetetlen az ipar 4.0 követelményeinek való megfelelés, és ennek a gépipari technikum eleget is tesz. Utalt rá, hasonló okokból már folyik az ipari szerviztechnikusok, illetve az ipari informatikai technikusok képzése is az iskolában.
A térség megtartó erejének növekedését emelte ki köszöntőjében Harangozó Bertalan kormánymegbízott, aki szerint az együttműködés legnagyobb nyertese maga a város lesz. Mint mondta, minden félnek hozzá kell tennie a saját erőfeszítéseit az ügyhöz annak érdekében, hogy ez sikeres legyen, és nem árt a biztos háttér sem, amelyhez a szombathelyi önkormányzat hathatós támogatására is szükség van. Dr. László Győző alpolgármester megjegyezte, a város évi 130 millió forinttal segíti az egyetem gépészmérnökképzését, és hozzátette, hogy a támogatás szükségességében egyetért a város, dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő és a gazdaság minden érintett szereplője. A Schaeffler Savaria Kft. HR-vezetője mérföldkőnek nevezte a mostani együttműködést. Gazdag András a felsőfokú gépészmérnökképzés elindításához hasonlította a mostani lépés jelentőségét. Éppen ezért 25 oktatóval járulnak hozzá az együttműködésben megvalósuló eddigi és szeptemberben induló képzésekhez.