Nyerjen két személyre szóló vacsorát karácsonyi menüjével!

Horváth Vilmos • 2022. december 13., kedd •
Karácsony előtt az ajándékozás dilemmájánál is nagyobb tanácstalanság szokta övezni azt a kérdést, hogy mi legyen az ünnepi vacsora. Ön tudja már, mi kerül karácsonykor az asztalra? Ha igen, akkor kérjük, küldje el menüsorát – receptekkel és akár fotókkal – a Frisss.hu Facebook-oldalára, legkésőbb december 20-ig. A beküldők között egy két fő részére szóló vacsorát sorsolunk ki Szombathely egyik legjobb éttermébe.
Nyerjen két személyre szóló vacsorát karácsonyi menüjével!

A tanácstalanabbaknak és a hagyományos fogások híveinek addig is közreadjuk egy klasszikus magyar menü fogásait, melyeket szentestére szánunk.

Töltött káposzta erdélyiesen

Ebből a rendkívül közkedvelt magyar ételből nem lehet keveset főzni. Az alábbi receptem is legalább 6-8 főre elég. A töltött káposztának számos verziója létezik, szinte mindenki másképp készíti. Íme, az én verzióm, aminek pikantériáját az Erdélyből beszerzett töltött káposzta fűszerkeverék (neve: Sarmale, azaz káposzta), azon belül is a csombor adja meg! Ha nem jutunk hozzá, akkor használjuk bátran a borsikafüvet.

Hozzávalók:1,5 kg savanyú káposzta, 1 fej savanyú káposzta levél, 2 fej vöröshagyma, 25 dkg füstölt szalonna, 2 pár füstölt húsos kolbász, 1/2 kg füstölt sonka, 2 ek. pirospaprika, 70 dkg darált sertéshús, csésze rizs, őrölt bors, só, zsiradék

A sonkát a főzés előtti napon vízbe rakjuk, és másnapig kiáztatjuk belőle a sót. A töltelékhez egy tálban összekeverjük a darált húst, egy fej apróra vágott vöröshagymát, a fűszerpaprikát, sót, az erdélyi fűszerkeveréket (ennek hiányában őrölt borsikafüvet) és az előzőleg ¾-ig megfőzött rizst. Ezután a káposztalevelek vastag szárát kivágjuk. A levél hosszanti oldalára teszünk egy adag tölteléket, és feltekerjük. A kilógó részeket oldalt betűrjük. Amikor az összes gombóc kész, a másik hagymát is felaprítjuk. Én egy Korondon készített káposztafőző kerámiaedényben főzöm ezt az ételt, akinek nincs, az használjon egy nagy, magas falú lábast. Az edény aljára kevés zsiradékot teszek (zsír vagy olaj), erre szórom a felaprított vöröshagymát, pirospaprikával meghintem, majd egy réteg káposztát rakok. Erre jön a felszeletelt szalonna, majd megint a káposzta. Most a felszeletelt sonka következik, azután ismét káposzta, majd a kb. 10 centisre darabolt kolbászok. Jöhet ismét a káposzta, majd erre a megtöltött káposzták. A legtetejére teszem a maradék káposztát, majd felengedem annyi vízzel, hogy éppen ellepje az egészet. Sütőben kb. 170 fokon lassan főzöm 3,5-4 órán át. Amikor kész, nincs más dolgom, mint szépen tálra kiszedek mindent, és tejföllel, valamint friss fehér kenyérrel kínáljuk.


Magyaros halászlé

A selymes, sűrű halászlé régóta klasszikus karácsonyi fogás. Sok családban megvan a bevált recept. Másként főzik a Duna és a Tisza mentén, a Balatonnál, a Délvidéken és a Rábaközben is. Van, ahol kerül bele tészta is, máshol friss kenyérrel eszik. Ha nem akarjuk túlbonyolítani, akkor az alábbi recepttel bátran próbálkozhatunk. Aki bírja a csípőset, cseresznye- vagy hegyes erős paprikával még ízesítheti.

Hozzávalók: 1,5 kg vegyes hal: pl. csuka-, ponty-, busa-, keszeg-, harcsaszeletek, 1 kg pontyfilé, halikra, tej - ízlés szerint, 3,5 liter víz, 6 evőkanálnyi pirospaprika, 4 közepes vöröshagyma, 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom, só, zsiradék a hagymához, ízlés szerint csípős paprika 

A halszeleteket – s ha van, akkor a fejet, farkat is - tisztítsuk meg, daraboljuk fel, majd tegyük félre. A hagymát kockázzuk fel, és kevés zsiradékon fonnyasszuk meg. Amíg szépen összeesik, daraboljuk fel a paprikákat és a paradicsomokat. Egy közepes lábasba tegyük a megfonnyasztott hagymát, a halszeleteket, a paprikát, a paradicsomot és a fűszereket, és körülbelül öt-hat deci vízben főzzük őket addig, amíg a hal húsa a szálkákról le nem fő.
Ha ez megvan, akkor passzírozzuk át az így kapott levet egy nagyobb lábasba. A pontyfilét szeleteljük fel, sózzuk meg, hagyjuk állni kb. 10 percig, majd adjuk a passzírozott léhez, amit öntsünk fel a maradék vízzel. Tehetünk bele csípős paprikát, valamint a belsőségeket, majd főzzük készre 15-20 perc alatt. Akkor kész és jó, ha a hal húsa puhára főtt benne. Friss fehér kenyérrel kínáljuk.

Mákos guba

A mákos guba eredetileg karácsonyi ételnek számított. Úgy tartották, hogy az apró szemek szerencsét, bőséget, pénz hoznak. Manapság már szinte mindenki szikkadt péksüteményből, elsősorban kifliből készíti, ám eredetileg házi kelt tészta volt az alapja. 

Hozzávalók: 6 db szikkadt nagyobb kifli, 1 liter tej, vaníliás cukor, 3 db tojás, 15 dkg darált mák, 8 dkg méz, 5 dkg porcukor
A tejet melegítsük fel. A tojások sárgáját keverjük ki a mézzel, és adjuk a tejhez. Ne hagyjuk felfőni, és közben keverjük bele a vaníliás cukrot is. A darált mákot keverjük el a porcukorral. Egy jénai tálat vajazzunk ki. A kifliket karikázzuk fel, és rétegezzük a tál aljára. Locsoljuk meg a tejes keverékkel, és szórjunk rá mákot. Addig folytassuk így, amíg el nem fogy. Tegyük 180 fokra előmelegített sütőbe, és süssük kb. 25 - 30 percig.

közösség

további frisss

lap tetejére