Nemzeti gyásznapunk, november 4.

hv • 2021. november 04., csütörtök •
Az 1956-os forradalom 20. századi történelmünk egyik legmeghatározóbb eseménye volt. A sztálinista diktatúra és a szovjet megszállás elleni harc békés diáktüntetésből alig egy nap alatt vált fegyveres felkeléssé, majd forradalommá. A kezdeti sikereket - a kormány megdöntését, valamint az új kormánynak a gyökeres politikai irányváltásra tett ígéretét - hamarosan tragikus események követték. November 4-e – joggal - nemzeti gyásznapunk.
Nemzeti gyásznapunk, november 4.

„Itt Nagy Imre beszél, a Magyar Népköztársaság minisztertanácsának elnöke. Ma hajnalban a szovjet csapatok támadást indítottak fővárosunk ellen azzal a nyilvánvaló szándékkal, hogy megdöntsék a törvényes magyar demokratikus kormányt. Csapataink harcban állnak! A kormány a helyén van. Ezt közlöm az ország népével és a világ közvéleményével!” (Nagy Imre 1956. november 4-i rádióközleménye)

„Forgószél” és "Mennydörgés"

65 éve, 1956. november 4-én hajnalban kezdődött a szovjet hadsereg - megegyezések ellenére elindított - katonai inváziója. A hajnali negyed ötkor startoló „Forgószél” hadműveletben a mintegy 60.000 fős szovjet haderő a „Mennydörgés–444” („Grom–444”) jelszóra kezdte meg hadműveleteit. A Különleges Hadtest és a 8. gépesített hadsereg, valamint a 38. összfegyvernemi hadsereg indult támadásba.
A szovjetek egyértelmű célja a forradalom leverése, a szocialista blokkból kilépni szándékozó Nagy Imre-kormány megdöntése volt.

A következő napokban a világ felháborodva, ám tétlenül figyelte, hogy a szovjet páncélosok hogyan szállják meg a városokat és fegyverzik le a magyar hadsereget. A Vörös Hadsereg támadását a forradalom hívei nem nézték tétlenül, Budapesten és az ország számos pontján elkeseredett fegyveres harc kezdődött a szocialista szuperhatalom bevonuló erőivel szemben. 

Segítség nélkül

Mint a fentiekből kiderül, a szovjet politikai vezetés csak kezdetben tűnt együttműködőnek.  Két hétre volt szüksége arra, hogy átgondolva a kialakult helyzetet csapatokat szedjen össze a forradalom leverésére. A véres történések bizonyítják, hogy eszük ágában sem volt megegyezni.

Ennél is szomorúbb tény, hogy a nyugati nagyhatalmak közül egyetlenegy sem állt Magyarország mellé. Eisenhower amerikai elnök nyílt rádióbeszédében elmondta, hogy az USA nem segíti katonailag a felkelést. Ezzel gyakorlatilag szabad kezet adott a Szovjetuniónak a forradalom leverésére. Nagy-Britannia pedig éppen a szuezi válsággal küzdött, így nem tudott Magyarország függetlenedési törekvései mellé állni. A forradalom résztvevőit ráadásul a magyar vezetők is magukra hagyták.

Kádár János – a szovjetek által megtett új „vezér” - az ungvári rádióból beszélt az ország népéhez. Itt megígérte, hogy tárgyalásokat kezdeményez az idegen csapatok kivonásáról. Mint tudjuk, erre 1991 nyaráig nem került sor… Nagy Imre a Szabad Kossuth Rádióból intézett beszédet a magyarokhoz, melyben nem buzdított ellenállásra, de nem is tiltotta azt.

Több tízezernyi áldozat

A bevonuló Vörös Hadsereg először a laktanyákat és egyéb katonai objektumokat szállta meg, ami könnyen ment, hiszen a Honvédelmi Minisztérium parancsban tiltotta meg az ellenállást! A szovjetek „győzelmével” és a megszállással a Rákosi-kor diktatúrája visszatért. Az összecsapások során közel 3.000 magyar vesztette életét, a szovjet oldalon pedig alig ezer. Csaknem húszezren megsebesültek, míg a szovjet sebesültek száma alig haladta meg a másfél ezer főt.

Az enyhülésre az 1963-as általános amnesztiáig kellett várni, de addig is a különböző megtorlásoknak százak és ezrek estek áldozatul… 
Albert Camus világhírű francia író „A magyarok vére” című esszéjében így írt forradalmunkról: 
„A legázolt, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és az igazságért, mint bármelyik nép a világon az elmúlt húsz évben. Ahhoz, hogy ezt a történelmi leckét megértse a fülét betömő, szemét eltakaró nyugati társadalom, sok magyar vérnek kellett elhullnia, s ez a vérfolyam most alvad az emlékezetben”.

Fotók: historynet.org. kafkadesk.org

közösség

további frisss

lap tetejére