Az elmúlt esztendő a még 2020-ról áthúzódó fejlesztésekkel indult. Ilyen volt a falugondnoki szolgálat, amihez 15 millió forintot nyertünk egy busz beszerzésére. Ugyanide tartozik az óvodai játszótér eszközeinek a beszerzése, ez 5 millió forintból valósult meg. Ezzel tényleg komfortos lett az óvodánk. Megújult két járda is Narda teljes főutcáján. Erre összesen 35 millió forintnyi pályázati forrás állt rendelkezésünkre. Hamarosan, most tavasszal a Határ utcában is elkészül a járda. Örömmel jelenthetem, hogy a nardai falurészen az összes önkormányzati út megújult, de Kisnardán vannak még teendőink - kezdte beszámolóját Glavanics Krisztina.
Úgy tudom, hogy 2022 tavaszán egy másik, nagy beruházás is elindul.
Valóban, TOP-os pályázaton nyertünk 132 millió forintot csapadékvíz-elvezetésre a kisnardai falurészen, ami nagyon fontos számunkra. Visszatérve a tavalyi évre, 30 millió forintos fejlesztés eredményekét elkészült a határ felé vezető út is.
S hamarosan a ravatalozó is méltó külsőt kap.
Igen, a Magyar Falu Programban 30 millió forintot nyertünk erre a célra, igaz, igencsak aktuális volt már a felújítása. Emellett az orvosi rendelőt is korszerűsítjük, e célra 22 millió forint áll rendelkezésünkre. Ebből az összegből napelemek kerülnek az épületre, megújul a fűtésrendszer, megcsináljuk az árnyékolást és más apróbb dolgot is.
Tavaly volt 800 éves a település.
S ezt meg is ünnepeltük. A kormánynak köszönhetően e célra kaptunk 1 millió forintot. Ebből egy programsorozatot szerveztünk meg, amely az emléktábla megáldásával kezdődött júniusban a sziszeki püspök közreműködésével.
A Narda környéki út menti keresztetek is megújultak.
Az országban egyedülálló módon Narda 3 millió forintot nyert - a nemzetiségi önkormányzaton keresztül - erre a célra. Ebből két vadonatúj gránitkeresztet állítottunk, megújult a határ felé vezető út melletti kereszt, valamint helyi felajánlással megújult a temető közepén álló közös kereszt.
A fájdalmas trianoni békediktátumnak, illetve a falu Magyarországhoz való hűségének isi vannak emlékhelyei Önöknél.
Négymillió forintból egy teljesen új, impozáns, méltóságteljes trianoni emlékhely létesült, parkbútorokkal, zászlótartókkal, megvilágítással.
Narda mindig is híres volt gazdag kulturális életéről. A világjárvány szorításában hogyan valósultak meg betervezett programjaik?
A trianoni megemlékezés és a 800 éves ünnepség mellett énekkarunk aktivitását kell kiemelnem. Amikor az enyhítések engedték, akkor ők számos fellépést vállaltak. A tamburazenekar újraszervezése is folyamatban van. A kicsiket egy muraszerdahelyi tanár fogja tanítani. Nyáron rendeztünk egy nagysikerű Szépkorúak délutánját is, nagy részvétellel. A horvát önkormányzat szervezésében pedig Horvát napot tartottunk, amely az egész Pinkamentét megmozgatta.
Nem mellékesen Narda komoly és élő külkapcsolatokkal is bír.
Csajtával, Csémmel, Muraszerdahellyel, Odrával régóta kiváló kapcsolatokat ápolunk. 800 éves jubileumunkra mindenhonnan eljöttek az elöljárók, sajnos a COVID-járvány miatt a kultúrcsoportokat nem tudtuk fogadni.
Ne felejtsük el azt sem, hogy a települést természeti és egyéb károk is érték tavaly.
Sajnos volt egy kultúrotthontüzünk, egy elektromos hiba miatt nagy károkat szenvedtünk el. A pünkösdhétfői „baleset” következményeit még most is érezzük. Sok mindent újra kell építenünk. Megható volt a Pinka menti falvak és egyházközségek, sőt magánszemélyek, önkormányzatok szolidaritása, rengeteg segítő felajánlás érkezett. Sikerült is rendbe tenni a művelődési házunkat.
Nemcsak Önöknek segítettek, hanem Önök is segítettek másokon. A horvátországi földrengés áldozatainak megsegítése terén talán az elsők voltak a nardaiak az országban.
Mint horvát nemzetiségűek, elemi kötelességünknek éreztük, hogy a bajban segítsünk. A 2020. decemberi katasztrófa után a karitász után valóban az elsők között szerveztünk - Horvátlövővel együtt - a falvakban gyűjtést, mégpedig úgy, hogy konkrét kéréseket próbáltunk teljesíteni. Tehát olyan célzott adománygyűjtés folyt, ami valós segítséget jelentett a bajbajutottaknak. Az összegyűlt adományokat pedig több alkalommal vittük el a helyszínekre. Kiválasztottunk egy nagyon szegény, bosnyák határ menti települést, Majurt. Igen komoly felajánlásokat tett néhány helyi és környékbeli vállalkozó is. Az akcióhoz dr. Hende Csaba országgyűlési képviselőnk is csatlakozott, sőt el is kísért minket Horvátországba. Fontos és természetes, hogy a bajban összetartsunk.
Végezetül kérem, mondja el, mik a közeljövőre vonatkozó terveik!
A már említett ravatalozó és orvosi rendelő, a csapadékvíz elvezetése, a kisnardai járdák megépítése mellett szeretnénk az óvodánk udvarán lévő régi pajtát tájháznak átalakítani. Emellett az elnyert falubusznak garázst kellene építenünk. A buszmegállóinkra is ráfér egy ráncfelvarrás. A sok kisgyermeknek pedig szeretnénk egy tánccsoportot, tamburazenekart szervezni.