Megvizsgálta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a fővárosi kormányhivatallal együttműködve a névviselést érintő adateltérések okait és lehetséges megoldásait, ezért társadalmi egyeztetéssel javaslatot tesz a családi nevek korrekciójára, továbbá változások jöhetnek az utóneveknél is. A minisztérium március 26-ig várja az észrevételeket az anyakönyvezéssel összefüggő tervezett törvénymódosítására - írja a Index.
Az új törvényjavaslat szerint azoknál a magyar állampolgároknál, akik 1953. január 1-jét követően születettek, a családi nevek korrekciójára új szabályok lépnek életbe. A változás magában foglalja majd a kötőjel használatát és a megkülönböztető betűjel eltörlését, továbbá a ragadványnévre vonatkozó rendelkezéseket is.
Az ä betűsök készüljenek
Azok, akiknek korábban az anyakönyvekbe került a nevükben szereplő „ä” betű, majd a későbbiekben mellőzték azt, és emiatt eltérő névvel szerepelnek a különböző nyilvántartásokban, a jogszabály módosításával kérheti a saját vagy az egyenesági felmenője születési anyakönyvi bejegyzésébe bejegyzett „ä” betű bejegyzését.
AZONBAN, HA AZ ÉRINTETT NEM VISELNÉ A TOVÁBBIAKBAN A KORÁBBAN AZ ANYAKÖNYVBE BEJEGYZETT Ä BETŰS CSALÁDI NEVET, VAGY NEM NYILATKOZIK RÓLA, AKKOR MELLŐZNI FOGJÁK AZ Ä BETŰ RÖGZÍTÉSÉT.
Akinek eltér a születési anyakönyvben és a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban szereplő neve, kérheti, hogy a személyazonosságot igazoló hatósági igazolványa alapján, a kért formában használhassa nevét, és bejegyzik az elektronikus anyakönyvbe. A névváltozás a szülő nevét viselő kiskorú gyerek nevét is érinti.
A KORMÁNYHIVATAL KÖZLÉSE SZERINT EGY MÁSIK FONTOS MÓDOSÍTÁS, HOGY A JÖVŐBEN KÉT UTÓNEVET LEHET MAJD AZ ELEKTRONIKUS ANYAKÖNYVBE JEGYEZNI.
Akinek a korábbi anyakönyvében ennél több utóneve van, döntenie kell majd arról, hogy melyik kettőt jegyezzék be a személyiadat- és lakcímnyilvántartásban.
A jövőben a minisztérium javaslata szerint a halotti anyakönyvi kivonatokat azok keletkezését követően 30 év után lehet majd kutatni. Ez a születési anyakönyv esetében 110 év, házassági anyakönyvnél 86 év lenne – írja a 24.hu.
Forrás: index.hu