A rozsda feltűnése tulajdonképpen annak a jele, hogy a fémes anyag roncsolódik. A meggyengült szerkezetnek kisebb lesz a teherbírása, egy idő után pedig már nem tudja megfelelően ellátni a feladatát. Ez a magyarázata annak, hogy meg kell előzni a korróziós folyamat kialakulását.
Pontosan mi történik, amikor egy fémes anyag korrodálódik? Hogy keletkezik a rozsda, és mit tehetünk a fémes anyagok védelme érdekében? A mostani cikkünket azért készítettük, hogy összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat erről a témáról.
Mi az a korrózió?
A korrózió nem más, mint a fémes anyagok állapotromlása. A jelenség a környezeti nedvesség, illetve a levegőben lévő oxigén hatására jön létre, és ha egyszer elindul, akkor szinte megállíthatatlan. Ennek hatására alakul ki a rozsda, egy vörösesbarna, könnyen lemálló szivacsos réteg.
A korrózió kizárólag akkor alakul ki, ha a reakcióban víz, illetve vízpára is jelen van. Ennek köszönhető, hogy az egyiptomi piramisok belsejében szinte sértetlenül találtunk rá a fém tárgyakra. A sivatagi éghajlatnak hála ugyanis ott nincs nedvesség.
Mit tehetünk ellene?
Bár többféle módszer is létezik a korrózió ellen, ám valójában mindegyik ugyanazon az elven alapszik. Ez nem más, minthogy meg kell akadályozni, hogy a fém “találkozzon” a nedvességgel. Ugyanis ha ez megtörténik, akkor már nem tehetünk semmit.
Az egyik leghatásosabb megoldás a fémfelületek bekenése, lealapozása korróziógátló festékkel. Erre kizárólag speciális termékeket tudunk használni, a sima festéken ugyanis idővel át tudnak hatolni az apró vízmolekulák.
Ha jó minőségű alapozó festéket keresel, amivel megóvhatod a fémes szerkezeteket, akkor érdemes körülnézned a Bíborfesték Üzletház alapozófestékek kínálatában. Itt találsz olyan terméket, ami beltéren és kültéren egyaránt tartós védelmet nyújt a fémfelületeknek.
Hogyan használjuk az alapozó festéket?
A felületet először is alaposan meg kell tisztítani és el kell távolítani a korábbi rétegeket is. Ha van rajta rozsda, akkor azt is le kell szedni. Ehhez érdemes használni valamilyen rozsdamaró szert.
Ezt követően jöhet a korróziógátló alapozó festék, amit általában több rétegben kell felvinni a tökéletes végeredmény érdekében. Ezzel a módszerrel olyan bevonatot tudunk létrehozni, aminek az élettartama nagyjából fél év. Ha fedőfestéket is használunk pluszban, akkor pedig több évvel is megnövelhetjük a tartósságát.
A korrózió tipikusan olyan jelenség, aminek a megelőzése sokkal egyszerűbb, mint a kezelése. A megfelelő alapozó festék birtokában ez nem is olyan bonyolult feladat, hiszen csak egy dolgunk van: alaposan bekenni a fémfelületet.