Az erdélyi születésű Mikes Kelemen 1707-ben II. Rákóczi Ferenc apródjává szegődött, élete ettől kezdve elválaszthatatlan volt a fejedelemétől. 1711 után Rákóczival együtt vállalta a szabadságharc leverése utáni száműzetést. Lengyelországba, Angliába, majd Franciaországba kísérte a fejedelmet.
Később Törökországba mentek, ahol a szultán parancsára a bujdosókat a Márvány-tenger partján fekvő Rodostóba telepítették.
Mikes, mint Rákóczi kamarása négy évtizeden át szemtanúja volt az emigráció életének, amelyről Törökországi levelek címen adott képet levélgyűjteményében. Az 1735-től kezdve írt fiktív levelek Kultsár István tanár kiadásában jelentek meg Szombathelyen 1794-ben.
A munka megjelenése óriási esemény volt: e viszonylag kései kiadás visszamenőleg átírta a 18. század magyar irodalmának történetét. A kézirat rejtélyes úton került Magyarországra, ennek legújabb kutatási eredményeiről is hallhatunk az előadásokban. A szöveget elsősorban kortörténeti dokumentumként ajánlják olvasni, de az egyházi és polgári török szokások, illetve Mikes humora és stílusa miatt is érdekes a kötet.
Kultsár a Mikes-levelek kiadásával igen nagy szolgálatot tett a magyar irodalomnak. A németesítés korában, amikor a magyar nyelv másodrendűvé vált az országban, a kor legjobb prózaírójának műve nagy hatással volt az olvasókra. A magyar művelődéstörténet sok eseménye kapcsolódik Szombathelyhez, a Mikes-levelek első magyarországi megjelentetése is ezekhez sorolható, tehát Kultsár István is hozzájárult a vasi megyeszékhely nevének rangosításához.
A könyv ünnepélyes bemutatója december 9-én 17 órakor lesz az ŐrvidékHázba. ( Szombathely 11-es Huszár u. 40.)