Mi állhat a kellemetlen szájszag hátterében?

(x) • 2022. december 13., kedd •
A rossz szagú lehelet mindenki számára kínos. Lehet, hogy aki az okozója, nem is tud róla, a környezete pedig nem meri a tudomására hozni. Az ok hátterében több probléma is állhat, a rossz fogakon kívül belgyógyászati eredetű baj is lehet a kiváltó ok.
Mi állhat a kellemetlen szájszag hátterében?

Ha a probléma forrása fogászati eredetű

A szájban rengeteg baktérium (kb. 700) található, ezek közül nem mindegyik telepedik meg, a legtöbb csak rövid ideig van jelen. Összesen 30-70 baktérium van jelen állandóan és tartják fenn az egészséges egyensúlyt. 

Ártalmas szokások, rossz szájhigiénia, elavult tömések, koronák következtében elszaporodnak a káros baktériumok, amik többek között a kellemetlen szájszagot is okozzák. Érdemes első körben tehát fogászaton időpontot kérni, mert talán új fogtömés vagy fogpótlás válik szükségessé. A Budapest Dental fogorvosai által készített fogtömések és fogpótló kezelések mind modernek, és hosszú időtartamra szólnak.

Az állapotfelmérés után derül ki, mire is van szükség: gyakrabban kell leszedetni a fogköveket! Ha a fogorvos gyulladt ínyt, gócot vagy szuvasodást talál, készíteni fog egy kezelési tervet.

Mitől lesz rossz szagú a lehelet?

Átmenetileg az intenzív illatú fűszerektől, ételektől: ilyen a hal, hagymafélék, curry. Visszatérő vagy akár állandósult is lehet a szájszag:

  • Dohányzás miatt
  • Afták, fekélyek kialakulásakor
  • Ínygyulladás esetén
  • Fogkő lerakódásakor
  • Szájszárazság esetén
  • Nem jól záródó gyomorszáj vagy más betegség tüneteként

Egy kezeléssel is jelentősen javítható

Ha az állapotfelmérésen kiderül, hogy fogászati ok húzódik a rossz lehelet hátterében, az már egy célirányos kezeléssel is enyhíthető. A fog felszínén lerakódott lepedékben elszaporodott baktériumállomány ultrahangos fogkőeltávolítással eltakarítható, gyakran ezzel meg is szűnik a szájszag. Ugyanez a helyzet, ha régi, tönkrement tömést vagy koronát kell cserélni.

Azonban ha a fogkő már a foknyaki területre is átterjedt vagy tartós ínygyulladást is okozott, akkor antimikrobiális fotodinamikus vagy Vektor-terápiára lehet szükség. Ezekkel az eljárásokkal a fogkőeltávolításon túl a fognyaki területeket is meg lehet tisztítani a kórokozóktól.

Előrehaladottabb fogágybetegség esetén a mélytisztítás lehet a megoldás. Ilyenkor a fog melletti mély tasakokban felgyülemlett lerakódástól kell megszabadítani az érintett területet. Lézeres ínykezeléssel a mélyebb rétegekben lévő baktériumokat is el tudják pusztítani, valamint a sérült szöveteket kíméletesen el lehet távolítani.

Meg kell tanulni a helyes fogmosás technikáját

Banálisan hangzik, de a legtöbb baj forrása a nem megfelelő fogmosási technika. A túl kevés idő, ritka fogmosás, vagy a vízszintes sikálás nem biztosít kellő védelmet a fogaknak. Naponta legalább két alkalommal, 2-3 percig, körkörös mozdulatokkal kell lesöpörni a fogakról a lepedéket.

A Budapest Dental dentálhigiénikus szakemberei megtanítják a helyes fogmosásra anélkül, hogy kellemetlenül érezné magát. Kiegészítésként érdemes fogselymet, fogköztisztító kefét, szájvizet is használni.

közösség

további frisss

lap tetejére