"Megreformáltam a kamrámat" - a helyes étkezésen kívül a mozgás és a lelki egészség is fontos

Haitzmann Ágnes • 2022. január 29., szombat •
Az elhízás hazánkban is népbetegség, és sajnos sokan már csak akkor váltanak életmódot, amikor már felszedték a súlyos kilókat. Kovács-Bozi Vivien szerint van remény: újabban a húszas, harmincas éveikben járók is kezdik felismerni a megelőzés fontosságát. Saját motivációiról, tapasztalatairól és munkájáról kérdeztük az életmód- és táplálkozási tanácsadót.
Megreformáltam a kamrámat - a helyes étkezésen kívül a mozgás és a lelki egészség is fontos

Magam is plusz kilókkal küszködtem, és nem voltam megelégedve a külsőmmel. Körülbelül tíz éve jutottam el a döntésig, hogy változtatni akarok: elkezdtem egészségesebben táplálkozni és edzeni. Így indult minden. Jobb és rosszabb időszakok váltották egymást: kilók jöttek-mentek, de igazi és tartós eredményt nem tudtam elérni. 2018-ban rendszeresen edzeni kezdtem, és alapjaiban váltottam életmódot. Három hónap alatt tíz kilótól szabadultam meg, ekkor vett új irányt az életem.

A hétköznapjaidban min változtattál még?

A cukrot és a lisztet kiiktattam az életemből, és kerülni kezdtem a feldolgozott élelmiszereket. Egyszerűen megreformáltam a kamrámat. A minőségi élelmiszerek mellett rendszert vittem az étkezéseimbe. Hatalmas tanulság volt számomra, hogy évekig tartó koplalást követően az hozta meg az eredményt, hogy elkezdtem enni. Nem elégedtem meg ennyivel, körülnéztem, hogyan bővíthetem a tudásomat.

Tanulni kezdtél az egészséges életmódról?

Igen, első körben elvégeztem egy életmód- és táplálkozási tanácsadó tanfolyamot, majd egy sport táplálkozási kurzust, később pedig egy speciális, hormonális táplálkozással foglalkozó tanfolyamot is. Ezek a képzések nagyon hasznosak voltak számomra, de még fontosabbak azok a tapasztalatok, amelyeket saját magam szereztem az életem során. Nem lehet mindent az iskolapadban megtanulni!

A személyre szabott tanácsok a leghatásosabbak, de általánosságban mi az, ami mindenkinek jót tenne?

A legfontosabb a minőségi táplálkozás. A mozgásnál is fontosabb, hiszen ha fogyni szeretne valaki, a céljai elérésében 70 százalékban az étkezés, 30 százalékban a mozgás segíthet neki. Minden ezzel kezdődik. Kerülni kell a finomított, feldolgozott ételeket, a cukrot, az adalékanyagokat.

Mitől lesz személyes a tanácsadás?

Az általam készített étrend minden esetben személyre szabott, ugyanis a hatékony és nem utolsósorban élhető étrendhez nem csak az embernek kell igazodnia, de az étrendet is az adott személy testfelépítéséhez, életviteléhez és igényeihez kell igazítani. Ez szolgálja, hogy az étrend betartása nem egy sóvárgással, koplalással, éhezéssel teli szenvedés lesz számára, hanem egy a mindennapjaiban könnyen és jókedvűen betartható, életvitelszerű étkezést fog jelenteni.  Egy irodai munkát végző embernek például sokkal kisebb az aktivitása és kevesebb tápanyagra van szüksége, mint egy építőipari fizikai munkásnak, aki egész nap mozog, és égeti a kalóriákat. Figyelembe kell venni az ételérzékenységet, valamint az allergiákat. Nagyon sokan küzdenek glutén- vagy laktózérzékenységgel, nem beszélve arról, hogy rengeteg a hormonális problémával küzdő hölgy.

A táplálkozáson túl mik az általános tanácsaid még?

Napi 30 perc mozgást mindenkinek érdemes beiktatnia az életébe, legyen az séta, kocogás, kerékpározás, de már az is valami, ha az emeletes házban nem rögtön a liftbe szállunk be, hanem a lépcsőzést választjuk. A táplálkozás és a mozgás mellett fontos még a lelki egészség megőrzése, hiszen ezek összefüggnek. A lényeg az, hogy nem diétát kell folytatni, hanem életmódot kell váltani, mert az hosszú távon működik.

Mennyire bátrak az emberek, hogy segítséget kérjenek, mit tapasztalsz?

Az a tapasztalatom, hogy az első elhatározást követően először mindenki önállóan kezdi a diétát. Az interneten rengeteg információ található, rengeteg iránymutatás van az étkezéssel kapcsolatban is. Az én segítségemet általában akkor kérik, amikor úgy érzik, semmi sem segít, el vannak keseredve, és rájönnek, hogy a diéta nem hoz megfelelő és tartós sikert, ide valami több kell. A gond pont a diétával van, hiszen az jellemzően csupa megvonással jár, kiéleződik egy-egy alapanyagra, és folyamatosan nélkülöznünk kell, jellemzően nem életvitelszerűen fenntartható életmódot jelent. Az életmódváltás ezzel szemben hosszú távon fenntartható, mivel – bár meg kell tanulni a szabályait - nem von meg semmit a szervezetünktől, amire szükségünk van, ráadásul nagyon hatékony és egészséges is.

Mi a tanácsod azoknak, akiket a korszerű alapanyagok magas ára tart vissza a változtatástól?

Azt szoktam mondani, hogy ha előre megtervezi valaki, hogy mit fog enni, és csak ahhoz vásárol be, akkor nem költ több pénzt, nem drágább a bevásárlás. A tudatosság a kulcsszó. Az a legjobb, ha piacra járunk, és ott szerezzük be a minőségi alapanyagokat.

Milyen eredményekre vagy a legbüszkébb?

A legbüszkébb mindig arra vagyok, mikor a vendégem arról számol be hónapok múltán is, hogy tartja az életmódot, és visszaigazolást kapok arról, hogy sikerült teljesen megreformálni a mindennapjait. Ezenkívül természetesen mindig sikerként élem meg, amikor valaki 10-15 kilótól szabadul meg a tanácsaim segítségével. Volt vendégem, akinek a pajzsmirigyproblémáit sikerült helyrehozni, vagy akinek a sikeres életmódváltással rendbe tettük a hormon rendszerét, és a gyermekáldás is megérkezett hozzá. Ez egy óriási öröm volt számomra, hiszen én is tudom, milyen csodálatos anyának lenni.

Te magad is kisbabát nevelsz. Hogy megy mellette a munka?

Egy év kihagyás után kezdtem nemrég újra dolgozni. A kislányom születésével megváltozott körülöttem minden, de a férjem sokat segít. Nagyon odafigyelek a család étkezésére, természetesen főzök nekik, és a sport is része az életemnek, hetente négyszer-ötször futok, idén egy félmaraton a célom. Az állapotfelmérést, a tanácsadást online végzem, így jól összeegyeztethető ez a tevékenység a családi élettel.

Elérhetőségek:

Insta: vivi_fitt 

http://www.instagram.com/vivi_fitt/

facebook: vivi_fitt

http://www.facebook.com/vivifitt.hu

weboldal: https://www.vivifitt.hu

 

közösség

további frisss

lap tetejére