A dokumentum 11 témakörben és 70 pontban határozza meg az óvodák, iskolák teendőit. A protokoll kitér többek között a tanév előtti fertőtlenítésre és takarításra, a kézmosás, távolságtartás, maszkviselés iskolán belüli szabályaira, a rendezvények megszervezésére, az étkeztetésre, valamint az egészségügyi szempontból biztonságos környezet kialakítására. Külön fejezet foglalkozik a kollégiumi elhelyezésre vonatkozó speciális szabályokkal, amelyekkel kapcsolatban fontos kiemelni, hogy külföldről hazatérő kollégiumi tanuló esetében az érintettek tesztelését az állam térítésmentesen biztosítja.
A terv szerint nem tilos a tanévnyitó ünnepély, de lehetőleg szabadban, a higiéniai szabályok betartása mellett kell megszervezni. Az osztálytermekben a lehető legszellősebben kell a gyerekeknek ülniük, emiatt a nem feltétlenül szükséges bútorokat ki kell onnan vinni. A közösségi terekben maszkviselés ajánlott, ha a diákok között nem tartható a másfél méteres védőtávolság. Tanítási időben nem szabad keveredniük az osztályoknak, tehát lehetőleg egész nap ugyanazt a termet kell használniuk az egyes csoportoknak. A testnevelésórákat a szabadban javasolt megtartani. Szülői értekezletet a járványügyi szabályok betartása mellett lehet szervezni. A mosdókban papírtörlőnek kell lennie, a textil törölköző kerülendő. A fertőtlenítés tanév előtt és közben, folyamatosan szükséges. Az étkezőben minden, közös használatú eszközt, tárgyat tisztítani kell, fertőtlenítő hatású szerrel kell mosogatni. Még a konyhás néniknek is fertőtleníteniük kell a kezüket rendszeresen.
Ami pedig a hiányzást illeti: újdonság, hogy „annak a tanulónak az iskolai hiányzását, aki a vírusfertőzés szempontjából veszélyeztetett csoportba tartozik tartós betegsége (például szív-érrendszeri megbetegedések, cukorbetegség, légzőszervi megbetegedések, rosszindulatú daganatos megbetegedések, máj- és vesebetegségek) vagy például immunszupprimált állapota miatt, erről orvosi igazolással rendelkezik, és azt bemutatja, esetleges hiányzását igazolt hiányzásnak kell tekinteni. Igazolt hiányzásnak tekintendő továbbá, ha a gyermek, a tanuló hatósági karanténba kerül a részére előírt karantén időszakára. Ezen időszakban a tanuló az otthona elhagyása nélkül, a pedagógusokkal egyeztetett kapcsolattartási és számonkérési forma mellett részt vehet az oktatásban.”
A tanév szeptember elsején, kedden kezdődik.
kép:egeszsegkalauz.hu