Olyan megoldást kívánt kidolgozni az észt Elering a lett AST-vel és a litván Litgrid villamos energia átvitelirendszer-üzemeltetőkkel karöltve, amely a balti piacokkal kapcsolatos adatokat átláthatóan hozzáférhetővé teszi. Továbbá lehetőséget kívántak adni arra az eshetőségre, hogy a jövőben új adattípusokkal lehessen kiegészíteni.
Az Európai Unió és a nemzeti jogszabályok kötelezővé teszik az adatszolgáltatást a piaci szereplőknek. Ezeket a honlapjuk mellett a tőzsdei platformokon és az ENTSO-E átláthatósági platformján kell publikálniuk. A balti rendszerüzemeltetők azonban ennyivel nem érik be, további adatokat osztanak meg önkéntesen a villamosenergia-piacokra vonatkozólag.
Mire jó a magyar fejlesztésű platform?
Az információkat felkutatni, összegyűjteni jelentős időráfordítást igényel. A magyarok közreműködésével készülő platform éppen erre a problémára nyújt megoldást.
A Navitasoft technológiai javaslata képes volt arra, hogy kielégítse a felmerülő követelményeket. Tették mindezt úgy, hogy a létező leghatékonyabb technológiai megoldásokat alkalmazták, és nem is árazták túl a munkájukat. Minderről Martins Kalins, az AST rendszerszintű szolgáltatásainak vezetője számolt be.
Mit mondanak maguk az érintettek?
Az Integral Vision a tervezésben és a weboldal fejlesztés folyamatában is részt vett. A webfejlesztők biztonságos és stabil adatkezelésre képes oldalt hoztak létre. Több API kapcsolódási pont került beépítésre a portálba a webfejlesztők jóvoltából, a felek számára így lehetőség nyílt az automatizált adatszolgáltatásra.
Kulcsár Zsolt, az Integral Vision ügyvezető igazgatója elmondta, az üzemeltetési hátteret komplex virtualizációs megoldással hozták létre. Eközben képesek voltak egy másodperc alá szorítani száz egyidejű felhasználó esetén is az oldalletöltés idejét. A Drupal 9 rendszer nagyszerű integrációs platformnak bizonyult.
A. Balogh Kornél, a Navitasoft üzletfejlesztési vezetője úgy nyilatkozott, hogy büszkék arra, hogy fontos szerepük volt az egységes balti energiapiac kiépítésében. Mindez erősítette a kapcsolatokat Európa más piacaival. A “Common Zone” elnevezésű platform az egységes baltikumi gázpiac kialakítását célozta meg. Ez arra szolgál, hogy támogassa az egységes balti villamosenergia-piac fejlődését is.