Információink szerint a minisztériumban már kihirdették a miniszter távozását, a tárca vezetőjének
LEMONDÁSÁT ORBÁN VIKTOR MINISZTERELNÖK EL IS FOGADTA.
A 24.hu azt írja: Palkovics László szerda délelőtt találkozott Orbán Viktorral, és ezen a négyszemközti megbeszélésen véglegesítették a távozását. Palkovics egyébként nem vett részt az e heti kormányülésen.
Meg nem erősített információnk szerint a miniszter döntését követően a tárca közigazgatási államtitkára, Gazsó Balázs is benyújtotta lemondását - írja az Index.
Lapunk úgy értesült a miniszterelnök támogatta Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter javaslatát, amelyben egy külön energetikai minisztérium felállítására tett javaslatot, amivel a Technológiai és Ipari Minisztérium hatás- és faladatköre jelentősen megváltozna.
A Miniszterelnökség a Mandiner megkeresésére reagált a Palkovics László technológiai és ipari miniszter lemondásával kapcsolatos sajtóhírekre. Mint a tárca fogalmazott:
A kormány tagjairól a miniszterelnök dönt, amennyiben a kormány szerkezetében változás történik, arról a nyilvánosságot tájékoztatni fogjuk.
Miért felel(t) Palkovics László?
Palkovics László 2014 óta volt az Orbán-kormány tagja. A Széchenyi-díjas gépészmérnök 2014-től az Emberi Erőforrások Minisztériuma felsőoktatásért felelős államtitkára volt, 2016-tól átvette a közoktatási feladatokat is. A negyedik Orbán-kormányban az újonnan létrejött Innovációs és Technológiai Minisztériumot vezette.
Ahogy arról a 2022-es kormány alakításkor beszámoltunk, Palkovics László technológiai és ipari miniszter az alábbi területekért felelt:
- az iparügyekért,
- a bányászati ügyekért,
- a belgazdaságért,
- az energiapolitikáért,
- a környezetvédelemért,
- a körforgásos gazdaságra történő átállásért és a termékértéklánc-felügyeletért,
- a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási és szolgáltatási díj megállapításáért,
- a hulladékgazdálkodásért,
- a hulladékgazdálkodás felügyeletéért,
- a körforgásos gazdasághoz és a hulladékgazdálkodáshoz kapcsolódóan a fenntartható fejlődési feladatok összehangolásáért,
- a közlekedésért,
- a víziközmű-szolgáltatásért,
- a nemzeti közműszolgáltatásokért,
- a foglalkoztatáspolitikáért,
- a felnőttképzésért,
- a társadalmi párbeszédért.
Palkovics László felelt a bérpolitikáért, ennek keretében kidolgozta a kormányzati bérpolitikára vonatkozó javaslatokat, és – a kormány feladatkörében érintett tagjával együttműködve – előterjesztette a kormánynak a költségvetési intézményi szféra illetményrendszereinek összehangolt alakítására vonatkozó javaslatokat, értékelte a szektorok, ágazatok, szakmák kereseti viszonyait.
Voltak előzményei a lemondásnak
Tavaly januárban a sajtóban már felvetődött, hogy Palkovics László távozik, összefüggésben a sokak által a hazai energiapolitika első számú szakértőjének tartott Kaderják Péter államtitkári pozíciójának megszűnésével. Akkor azt rebesgették, hogy Palkovics még 2020 végén kérte a kormányfőtől a felmentését, azt azonban Orbán Viktor nem fogadta el, és közölte a miniszterrel: továbbra is számít a munkájára. A 444.hu-n megjelent állításokat azonban a Világgazdaságnak akkor cáfolta Palkovics. „Voltam én már pitbull, Orbán tematikus hóhéra és ügyeletes rosszfiú is a sajtóban, de továbbra sem vagyok sértődős típus” – fogalmazott tavaly januárban a lapnak.
Arról is beszélt akkor Palkovics László, hogy vállalta, a miniszterelnök felkérésére négy éven át vezeti az Innovációs és Technológiai Minisztériumot, tartja magát a megállapodáshoz, „így tehát nincs ügy”.
Valóban tartotta ehhez magát, az ötödik Orbán-kormányban azonban nemcsak az általa irányított tárca neve, hanem annak feladatkörei is változtak, ami újabb érdekellentéteket hozhatott a felszínre.
Jön Lantos Csaba?
Az új energetikai tárcát Lantos Csaba vezetheti. Az 1962-es születésű közgazdász 1989 és 2000 között a Creditanstalt csoportnál az értékpapír-kereskedelmet irányította és a befektetési alapkezelőt is vezette, 1997-től az egész csoportot irányító befektetési bank (a CA IB Értékpapír Rt.) vezérigazgatója. 2000 augusztusától 2007-ig az OTP Bank vezérigazgató-helyetteseként dolgozott. 1990 és 2002 között tagja volt a Budapesti Értéktőzsde tőzsdetanácsának.
A Széll Kálmán Alapítvány kuratóriumának tagja, volt elnöke. 2009-től a MET Holding AG elnöke, 2010-től a Richter Gedeon Nyrt. igazgatósági tagja. A Lantos Vagyonkezelő irányítója, 2021 óta a Szegedi Tudományegyetemért Alapítvány kuratóriumi tagja.
2021 óta a 4iG Nyrt. igazgatósága által létrehozott új stratégiai tanácsadói grémium tagja.
(Borítókép: Huszti István / Index), Fotó: Földi Imre / MTI
Forrás: index.hu