Elsőként két alpolgármester összegezte a testület munkáját, dr. László Győző a pedagógusok melletti kiállásról szóló határozati javaslat elfogadását emelte ki. Beszélt arról az értesülésükről is, miszerint a gyámhivatalt elköltöztetik mostani helyéről, egy tegnapi döntés nyomán most arra kérik az illetékeseket, hogy vizsgálják felül az intézkedést. Dr. Horváth Attila azt kifogásolta, hogy átmenetileg bezárhat az MMIK - bár értesítést erről nem kaptak -, holott kiszolgáltatott civileknek ad otthont az épület. Attól tart, a megoldás majd az önkormányzatnak jelent egy új problémát. Rátért arra, miként növelné bevételeit a városvezetés. Elmondta,
jelentősen megemelik az építményadót, így az eddigi 1000 helyett 2000 forint/m2 lesz a befizetendő összeg az 1000 négyzetméter feletti rész után.
Az emelésre eddig a magas iparűzésiadó-bevétel miatt nem volt szükség. Eladásra kínálják továbbá a huszárlaktanya hátsó területét és a söptei iparterületet is. Előbbivel kapcsolatban nagy vita volt a közgyűlésben, a városvezető szerint azonban elég körültekintően jártak el, amikor két értékbecslőt kértek fel előzetesen, hogy a kikiáltási árat megállapítsák, ráadásul sok helyen meg fogják hirdetni a licitet. Az alpolgármester azt mondta, bízik benne, hogy minél több ajánlat lesz, és minél magasabb áron kel majd el.
Széttrollkodták az általa benyújtott határozati javaslatot Illés Károly szerint. A fideszes frakcióvezető azt kérte, hogy a város testületileg csatlakozzon Szita Károlynak, a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökének Ursula von der Leyenhez írt leveléhez, melyben a háborús szankciók eltörlését és a Magyarországnak járó uniós források elérhetővé tételét szorgalmazza. A baloldali módosításokkal elfogadott verzió már nem volt vállalható, így végül a jobboldali frakció nem vett részt a szavazásban. Ezzel szemben
a polgármester által felvetett javaslatot - amely a megyei jogú városok által megfogalmazott további kérésekről szólt - a fideszesek megszavazták, jelezve, készek az összefogásra.
A városvezetés azonban utóbb azt bizonyította, részéről ezek csak üres szavak - fogalmazott Illés.
Az elmúlt három év legfajsúlyosabb ügyének, s egyúttal felelőtlennek és botrányosnak nevezte a laktanyaterület B részének licitre ajánlását. Úgy véli, kár volt sutba dobni a korábban konszenzussal elfogadott hasznosítási koncepciót, mert az jól kezelte volna az egész környék gondjait is. Most átgondolatlanul, feldarabolva, a városrészt élhetetlenné téve kívánja eladni a város azt a területet, amelyet
6 új családi ház áráért - 5400 forintos négyzetméteráron - szerezhet meg valaki, úgy, hogy lehetősége lesz 5 emeletes épületekben összesen akár 535 lakást, és 32 házat felhúzni rajta,
de üzleteket, irodákat, raktárakat is létesíthet. Illés Károly szerint nyilvánvaló, hogy ennek az árnak a többszöröse lenne reális, ezért feltételezhető, hogy ingatlanmutyi van a háttérben - mondta. Ezt támasztja alá szerinte az is, hogy bár a felkért két ingatlanbecslő közel azonos értékre jutott, mégsem támogatta a baloldal, hogy felkérjenek egy, a helyzetet tisztázó igazságügyi szakértőt. A Fidesz-KDNP frakció vezetője kiemelte, hogy az előterjesztések zömét egyébként konszenzussal fogadták el, még a takarékossági csomag elemeinek 80 százalékát is támogatni tudták.
Az Éljen Szombathely! frakció képviseletében Tóth Kálmán kezdte a sajtótájékoztatót. A frakcióvezető az általa beterjesztett, utóbb el is fogadott határozati javaslat tartalmáról szólva azt mondta, szeretné, ha a kormány az önkormányzatnál hagyná a jövő évi szolidaritási adó összegét, mert így nem szorulna Szombathely kormányzati támogatásra. Még jobb lenne, ha a gépjárműadó is itt maradna, ez évi 300 millió forintos segítséget jelentene, tette hozzá. Németh Ákos tanácsnok egy EU-s pályázaton való részvételt jelentett be, amelyet azonban Bokányi Adrienn tanácsnok magyarázott meg. Ő elmondta, másfél millió eurót céloznak meg egy mérnöki irodával konzorciumban, és ha nyernek, környezeti hatásokat mérő szenzorokat telepítenek városszerte. Az ezekből kinyert adatokat "ráhúzzák" a város digitális alaptérképére, és egyfajta energetikai modellt hoznak létre, amely későbbi döntések meghozatalában nyújthat segítséget. Megvédte a laktanyaeladással kapcsolatos álláspontjukat is: úgy vélte, a licit jó megoldás. Szerinte kár addig találgatni, mekkora terhelést jelent egy leendő beruházás, amíg nem ismert a vevő elképzelése, ráér akkor egyeztetni erről. Kiemelte még: közvetlen útösszeköttetést létesítenek nagyjából 160 millió forintból - a majdani vételárból elkülönítve - a 11-es huszár út, illetve a Söptei és Lovas utcák között.
A politikusok elmondták még:
folytatják a tervezett SZOVA-napelempark megvalósításának előkészítését, és az ehhez szükséges 300 millió forintos önrészt mindenképpen előteremtik.
Koczka Tibor (Pro Savaria) sajtótájékoztatója kissé kilógott a sorból, ellentétben képviselőtársaival, nem annyira a döntéseit magyarázta, mint inkább háborgott. Például amiatt, hogy egy szeptemberi Szita Károly-levélhez kellett volna most utólag csatlakozni, sőt szerinte a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnökének nincs is helye a közéletben. Titkosszolgálatokat, ügynököket emlegetett, és egy kérdéssel arra is utalgatott, hogy szerinte a Fidesz "bújtathatja" őket. Szólt még a laktanyaeladásról is, mint kiderült, egyetért a baloldal eljárásával, és megemlítette, hogy bajban van a Styl. A cég felmondja bérleti szerződéseit, miközben elmaradása van a fizetéssel.