Környezetterhelést csökkentő műanyag technológiák

szponzorált tartalom (x) • 2020. augusztus 24., hétfő •
Épp a minap mutatták a televízióban, hogy a PET Kalózok tisztították a Tiszát, napi egy tonna műanyag hulladékot gyűjtöttek össze. Nagyon hasznosak az ilyen kreatív akciók és az is, hogy felhívják az emberek figyelmét arra, lassan több műanyag van a vizekben, mint hal. A műanyagokkal kapcsolatba hozható környezetterhelésnek azonban ez csak az egyik komponense, csak a műanyag hulladékokkal foglalkozik, míg az egyéb összetevők kisebb figyelmet kapnak. Úgy gondoljuk, témát érdemes komplex módon vizsgálni, ezért az egyéb technológiákat is bemutatjuk.
Környezetterhelést csökkentő műanyag technológiák

Műanyaggyártás

Becslések szerint évente nagyjából 400 millió tonna műanyagot gyártanak. A gyártást tekintve környezetterhelést jelenthet a víz-, levegő- és talajszennyezés, az egészségkárosító hatás, valamint a tűz- és robbanásveszély.

Ezt a környezetterhelést a technológiák korszerűsítésével lehet csökkenteni, a modern üzemekben nem kerülnek ki az üzemből káros anyagok, és az üzemen belül is kizárt az egészségkárosodás, hacsak baleset vagy üzemi hiba nem következik be. A víz- és levegőszennyezés azonban valós probléma, amelyet biológiai és mechanikai szennyvíztisztítással, illetve korszerű légtisztító rendszerekkel lehet mérsékelni.

Műanyag-feldolgozás

A feldolgozási fázisnál leginkább a levegőszennyezésre kell kiemelt figyelmet fordítani, hogy az oldószerek bomlási termékei ne kerüljenek a légtérbe. Kimosással, adszorpcióval, égetéssel lehet ennek mennyiségét csökkenteni.

Műanyag-felhasználás

A felhasználás önmagában nem okoz környezetterhelést, viszont ezen a területen is lehet tenni a környezet védelméért. A felhasználást lehet mérsékelni, a többször használatos, illetve tartós használatra tervezett termékek arányának növelésével, az egyszer használatos cikkek korlátozásával. Az újrafelhasználás, újrahasznosítás is említést érdemel.

Műanyaghulladékok környezetterhelése

A termelt műanyagok durván egyharmada, tehát nagyjából 130 millió tonna egy évnél rövidebb élettartamú. A hosszabb élettartamú műanyagok valamivel környezettudatosabb megoldást jelentenek, de nem oldják meg a hulladékkezelési problémákat. A biológiailag lebomló és komposztálható műanyagok javíthatnak a helyzeten. A szelektív gyűjtés és újrahasznosítás is csökkenti ezt a fajta környezetterhelést. Magyarországon még sok a teendő, jelenleg 10% alatt van az újrahasznosított műanyagból készült termékek aránya. A környezettudatos műanyagipari vállalkozások, mint például a csomagolóanyagokat gyártó Parainesis a gyártási hulladék 100%-át újrahasznosítja, így az nem terheli a környezetet. 

Mi várható a jövőben?

Az Európai Unió kiemelt figyelmet szentel a műanyagok gyártási, feldolgozási, hasznosítási technológiáinak, az egyszer használatos műanyagok betiltásának. Magyarországnak is alkalmazkodnia kell az előírásokhoz. A lakosság környezettudatossága is folyamatosan növekszik.
 

közösség

további frisss

lap tetejére