Konyak, a franciák védett itala

szponzorált tartalom(x) • 2020. augusztus 12., szerda •
A konyak készítésének története Franciaországban keresendő, nem véletlen, hogy a hatalmas nemzeti öntudattal rendelkező franciák elérték, hogy a francia konyakmárkákat csak az országuk déli részén található Cognac faluban és a környező hat zónában lehessen készíteni.
Konyak, a franciák védett itala

Az első francia konyak

Az italtörténelemben jártasak már bizonyára hozzászokhattak ahhoz, hogy a legtöbb ital megszületéséhez kapcsolódik valamilyen legenda. Ez alól a francia konyakok sem jelentenek kivételt. Ha igaz a történet, akkor a francia konyak valamikor a 16. században egy lovagnak köszönhetően született meg. Ez a bizonyos lovag lovaghoz nem méltó módon átsegítette a túlvilágra a feleségét és annak szeretőjét, miután rajtakapta őket azon, hogy roppant nagy örömüket lelik egymás társaságában cseppet sem félreérthető helyzetben.

A lovag attól félt, tetteinek következményeként kétszer fogják megégetni a pokolban, ezért megégette kétszer a borát, hátha az a túlvilágon is vele lesz így. Azonban bűneiért egy jó darabig nem kellett felelnie, a várakozást pedig megunta, és felbontatta azokat a bizonyos borokat, amik annyira kiválóak lettek, hogy hamar híre ment az egész vidéken.

Ha törekszünk a történelmi hűségre, akkor nehéz megmondani, hogyan is született meg valójában a konyak, viszont az tény, hogy a konyakot a brandy szinonimájaként használták, viszont 1909-től már csak Cognac és a szomszédos hat település valamelyikén készült italt lehetett Cognac-nak nevezni.

Amennyiben eredeti francia konyakot keresel, akkor mindenképpen érdemes szétnézned a Prémium Italnagykereskedés Online webáruházában.

Alapanyagok, lepárlás

A franciák nem csak a származás területét jelölték ki, hanem azt is, milyen alapanyagokból készülhet: összesen kilenc fehér szőlőfajtát lehet felhasználni. A felhasznált gyümölcs 90%-ának három savas, borkészítéshez nem használatos szőlőből kell állnia (Ugni Blanc, Folle Blanche és Colombard).

Jellemzően kétszer párolják le, az elsőt követően még csak 28-32% körüli az alkoholtartalma, a második után viszont már jóval erősebb, minimum 60%, de legfeljebb 72%. Ezzel azonban még nem ért véget az elkészítés folyamata, ugyanis az italnak a megfelelő minőség érdekében pihennie kell, ezért legalább két évig tölgyfahordóban érlelődik, aminek következtében mérséklődik az alkoholtartalma, és kialakul a jellegzetes színe.

Speciális értékelési rendszer

Nem is a franciák lennének, ha nem lenne a konyakuknak egy egyedi értékelő rendszerük. Az értékelőskála 0-tól 10-ig tart, a konyak életkora határozza meg, hogy milyen értékelést kaphat. Azonban van egy csavar a rendszerben, ugyanis 0 és 1 értékeléssel ellátott konyakokat nem lehet kapni, mivel a forgalomba kerüléshez az italnak el kell érnie a 2-es osztályzatot, amit 30 hónapos korban szerezhet meg.
 

közösség

további frisss

lap tetejére