Mit takar a mechatronikai technikus szakma?
Úgy foglalnám össze a laikusoknak, hogy az autószerelés, az elektronika és egy kis informatika együtt, tehát egy komplex szakmáról van szó. Azért gondoltam úgy az autószerelő képesítés után, hogy ezt is megszerzem, mert érdekelt, és úgy éreztem, rám fér még némi ismeret az elektronika területén. Itt ezt a tudásomat is fejleszthettem.
Olyannyira fejleszteni tudtad, hogy most a legjobbak között vagy!
Igen. A verseny alapja itt is az autószerelés, azonban viszonylag nagy szerepet kap a diagnosztika és az elektromos rész is. A hangsúlyok itt ebbe az irányba tolódnak el.
Milyen ismeretekre van szüksége egy jó mechatronikai technikusnak?
Az iskolában tanultakon kívül nyilván tartani kell a lépést az autóipari fejlesztésekkel, ennek hiányában szerintem nem is lehet bent maradni a szakmában hosszú távon. Az autók manapság rohamosan fejlődnek, a szakembereknek folyamatosan képzeniük kell magukat, utána kell nézniük, olvasniuk a dolgoknak, naprakésznek kell lenniük. Leggyorsabban a diagnosztika, a programok, az autó agya változik, fejlődik. Az autó felépítése kevésbé, de itt is észnél kell lenni, ugyanis kárt is tud okozni az, aki nem ért hozzá kellően.
Mennyiben érinti a ti szakmátokat az elektromos autók térnyerése?
Egyelőre csak annyiban, hogy a képzés során tanulunk a hibrid járművekről. Később - gondolom - előnyt élveznek majd az elektronikai műszerészek.
Mire számítasz a jövő heti Szakma Sztár versenyen?
Háromnapos lesz a verseny, három feladatot kapunk. A motor egy-egy autóban, vagy úgy, mint az iskolai műhelyben, állványon lesz előttünk, úgy kell majd dolgoznunk vele. Valószínűleg egy nagyobb szerelést vagy hibafeltárást kell végrehajtanunk.
Hogy ment a felkészülés, kik segítettek?
Haklits Tamás tanár úr segített a legtöbbet. El is mentünk autószerelő műhelyekbe, ahol olyan eszközökkel is dolgoznak, amelyek az iskolából még hiányoznak. Sokat tanultam pluszban elméletet is, de úgy érzem, az alaptudásom sem volt kevés, amit a technikumban szereztem meg.
Mik a terveid?
Idén megszerzem a második oklevelemet. Otthon a család működtet egy mezőgazdasági vállalkozást, és van egy autószerelő műhelyünk is, így mindenképpen otthon szeretnék maradni. Az a tervem, hogy nagyobb gépek - teherautók, traktorok - szerelésével foglalkozom majd.