Az energiatakarékos izzók működése
A beltéri mennyezeti lámpába kapható energiatakarékos izzók a klasszikus neoncsöveknek a továbbfejlesztett változatai. Előnyük, hogy az élettartamuk a hagyományos izzókénál lényegesen hosszabb, elérhetik akár a 10.000 üzemórát is. Energiatakarékosabbak, emiatt a használatukkal könnyen tudsz spórolni az elektromos árammal.
Felkapcsolás után ezeknek a fénycsöveknek valamennyi időre szükségük van ahhoz, hogy teljes fénnyel világítsanak. Ezt azért fontos megjegyezni, mert olyan helyiségben, ahol csak rövid ideig van dolgod, nem érdemes alkalmaznod. Így emiatt ne használd a fürdőszobában, az előtérben, a spájzban (ráadásul a sok le- és felkapcsolgatás jelentősen megrövíditi az élettartamát is.)
Milyen előnyei vannak a kompakt fénycsöveknek, azaz az energiatakarékos izzóknak?
Az energiatakarékos izzók alkalmazásának is megvannak a maga előnyei (bár korántsem annyi, mint a LED izzóknak). Ilyen:
- A CO2 kibocsátás csökkenése
- A világítási rendszered működési időtartamának meghosszabbítása – ezt üzemórában határozzák meg, ami arról tájékoztat, hogy a használatbavételtől kezdve egy adott fényforrás mennyi ideig képes működni minőségbeli romlás nélkül. Ez a fénycső esetében 6-12 ezer üzemóra, ami napi 3 óra használat esetén 7-8 évet tesz ki.
- Takarékoskodás a drága energiával
- Gyorsabban megtérülő befektetés (a hagyományos izzókhoz képest)
Légy realista és felejtsd el a tévhiteket!
Az energiatakarékos izzóval szemben nagyon sokan váltak bizalmatlanná, mert a köztudatban keringő tévhitek mentén hozzák meg a végleges döntést.
Ilyen tévhit, hogy hideg és zord a fényük, vagy hogy 5 percig tart, míg teljes fénnyel világítanak, illetve, hogy nem esztétikusak. Szerencsére ma már egyik állítás sem állja meg a helyét, hiszen létezik a melegebb színhőmérséklettel rendelkező változatuk is, 1-2 perc alatt nagy fényerőt biztosítanak, és igazodnak megjelenésükben a mai trendekhez.
Azonban ahhoz, hogy a teljes kép némileg árnyaltabbá váljon, meg kell említenünk azt is, hogy sajnos akad olyan jellemző, ami ellenük is szólhat. Ilyen, hogy a többségük fényereje nem szabályozható, és az, hogy minimális mértékben ugyan, de gáz halmazállapotú higany is van bennük. Ez sokak számára okozhat aggodalmat, hiszen a fénycső eltörése esetén a higany kikerülhet az adott helyiségbe. Ez ugyan elhanyagolható mennyiség, de nem árt az óvatosság.
Ha mégis megtörténik a baj, akkor azonnal szellőztess, nyiss ablakot és hagyd el a családoddal együtt a helyiséget. A törmelék eltakarítása során is légy elővigyázatos, ne használj seprűt vagy porszívót, és ne lélegezd be a keletkező port!
Amikor fényforrást kell választanod, vedd figyelembe a fent leírtakat, és ezek fényében hozd meg a döntést!