A Brent olaj árának zuhanása kapcsán nagyobb mértékű üzemanyagár-csökkenésre számítottunk – írja a holtankoljak.net. Péntektől a benzin nagykereskedelmi ára nem változik, a gázolaj beszerzési ára viszont csökken bruttó 8 forinttal - írja az Index. Figyelembe véve az aktuális kiskereskedelmi átlagárakat, pénteken az alábbiakra számíthatunk a kutakon:
- 95-ös benzin jelenlegi (2023.03.22-én) átlagára: 607 forint literenként, ami pénteken várhatóan ezen a szinten marad.
- A gázolaj jelenlegi (2023.03.22-én) átlagára: 613 forint literenként, ami pénteken akár 605 forintig is csökkenhet.
Miért nálunk a legdrágább az üzemanyag?
Korábban az Index is foglalkozott a Magyar Nemzeti Bank tanulmányával, amelyben arra keresték a választ, hogy a hazai üzemanyagpiacon az ársapka december 7-i kivezetését követően miért magasabbak az árak jelenleg, mint a régiós országok körében.
A jegybanki tanulmány szerint az üzemanyagárak költségszerkezete három fő elemből tevődik össze, a nyersanyag, azaz a kőolaj világpiaci árából, az üzemanyagok végső fogyasztói árában megjelenő adókból, valamint a fogyasztói ár és a nyersanyagköltségek közötti árrésből.
A tanulmány talán legérdekesebb része, amikor a szerző arról ír, hogy a régiósnál magasabb hazai üzemanyagárakat az is magyarázza, hogy itthon jelentős a nyersanyagköltségen és termékadókon feletti árrés mértéke az üzemanyagok árában. Mint írja, a felárat számos tényező befolyásolhatja, így a kőolaj-feldolgozás, a nagykereskedelem, a kiskereskedelem és a szállítás költségei, illetve további költségtényezők, valamint a mindezeken képződő profit.
VÉGSŐ SORON A FELÁR A VÉGSŐ FOGYASZTÓI ÁR ÉS A NYERSOLAJ, VALAMINT A TERMÉKADÓK KÜLÖNBÖZETE.
A februári adatok alapján a többi régiós országban a benzin esetében literenként átlagosan 102 forint, míg a gázolaj esetében 152 forint/liter a felár. Ezzel szemben Magyarországon a benzinhez tartozó felár 170 forint/liter, míg a gázolajhoz kapcsolódó felár 187 forint/liter. A benzin esetében tehát közel 70 forinttal, a gázolaj esetében pedig 35 forinttal magasabb a hazai felár, mint a régió átlagában.
Forrás: index.hu
Fotó: Kaszás Tamás / Index