A házigazda a Polgári Egyesület Szombathelyért volt. A szervezet nevében Horváth Csaba elnök köszöntötte a résztvevőket, majd dr. Hende Csaba parlamenti alelnök, országgyűlési képviselő mondott beszédet. Kiemelte: ma a kereszténység a legüldözöttebb vallás a világban, Magyarország pedig segítséget nyújt a bajba jutottaknak. - Az a felfogás, amellyel mi, magyarok nem a problémát hozzuk ide, hanem a megoldást visszük oda, ahol arra szükség van, az egész világ csodálatát kiváltja végül. Ferenc pápa is elismerte azt a magyar kormány támogatásával végzett tevékenységet, amelynek a célja elérni, hogy a keresztény közösségek megmaradjanak - hangsúlyozta. Mint mondta, Nyugat-Európa-szerte leginkább második és harmadik generációs bevándorlók keltik a gyűlöletet, sőt hajtanak végre olyan súlyos terrortámadásokat, amelyekben papok, tanárok vesztették életüket. Dr. Hende Csaba utalt rá: az Európai Bizottság továbbra is szorgalmazza a migránsok kvóta szerinti elosztását, de feltette a kérdést: hol van a jogos önvédelem ösztöne? Amivel megvédhetné magát Európa? - Az Európai Unió megfeledkezik alapítóiról és az eredeti keresztény eszmékről, amelyek e közösséget létrehozták, ezért felfoghatatlan, miért igyekeznek például a karácsony kifejezést is kiiktatni a használatból - fogalmazott. Végül emlékeztetett: szerinte a baloldal itthoni képviselői szintén az egyházak tönkretételére törekednek, ez is a tétje a jövő áprilisi választásoknak.
A keresztény ember alapvetően nem harcias, távol áll tőle az erőszakosság, de fel kell ismernie az ellene irányuló támadást - ezt már Azbej Tristan államtitkár mondta előadásában, amelyben a Hungary Helps program részleteit és sikereit ismertette. Sorolta keresztény közösségek ellen irányult támadásokat, a tragikus sorsokat, és kitért a "szellemi" keresztényüldözésre. Ilyen a karácsony szó betiltásának szándéka vagy annak elfogadása, hogy a nyakban hordott feszület felmondási indok lehessen egy munkahelyen, sőt az úgynevezett dehumanizáció is, amikor tárgyiasítják az e vallásúakat. Az üldözött keresztények megsegítéséért felelős államtitkár szerint mindez akár a népirtás előzménye is lehet. - Világszerte legalább 300 millió ember él fenyegetettségben keresztény értékei miatt, amit az uniós jogvédő szervezetek letagadnak. A Hungary Helps program már negyven országban segített ezeknek az embereknek megvédeni az életét, lakóhelyét, megélhetését - fogalmazott. Kiderült, már több mint félmillió emberhez értek el a magyarok adományai, amelyek azt a célt szolgálják, hogy ezek az emberek a szülőföldjükön maradjanak. Történelmi helyszínek sokaságán járt a magyar küldöttség, lerombolt településeket építettek újjá, üres, lepusztult falvak teltek meg újra élettel, volt település, amelye a magyarok nevét is felvette. Azbej Tristan megemlítette a kongói magyar szemorvos, Hardi Richárd tevékenységét, és beszélt még Ferenc pápa elismeréséről is.
Az iszlámról és az arab világról tartott előadást dr. Fischl Vilmos evangélikus lelkész, aki Líbiáról, a vallási szélsőségekről, párhuzamokról és a keresztények saját felelősségéről is beszélt. Izgalmas kitekintést adott arról, hogy a muszlimok hogyan élik meg vallásosságukat, és rámutatott arra is, előnyei mellett milyen veszélyeket hordoz a demokrácia ráerőltetése a másképp szocializálódott, sajátos rend szerint élő társadalmakra. Dr. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő Európa társadalmával kapcsolatban felhívta rá a figyelmet, hogy nem csupán az utóbbi idők migrációs vándorlásai alakították azt. 1945 előtt a keresztények tömegesen hagyták el a kontinenst, ezt tetézte, hogy 1957 után megkezdődött a vendégmunkások beáramlása. Olyanoké, akik aztán nem mentek haza. Ma Németország lakosságának 20 százaléka nem is német származású - jegyezte meg. Az utóbbi évtizedek folyamataihoz hozzájárult az afrikai "egészségügyi robbanás": óriási mértékben nőtt a lakosságszám, és a földek már nem tudtak eltartani ekkora tömegeket. Nógrádi György beszélt még az európai országok migránspolitikájáról, a terrorveszélyről, a "no go" zónákról.
Az előadásokat dr. Hende Csaba zárszóban összegezte, és kihangsúlyozta a keresztény közösségekért végzett magyar segítő tevékenység sikerességét.