Minden évben várja a jelöléseket az év megyei önkéntese címre a Vas Megyei Család, Esélyteremtő és Önkéntes Ház (CSEÖH), így volt ez idén is - ilyen formában egyébként utoljára, hiszen a szervezet év végével befejezi működését. Azt vallják, az önkéntes munkát illik megköszönni, szóvá tenni, elismerni, s milyen igazuk van!
- Célunk, hogy a Vas megyében élők körében, a média bevonásával is népszerűsítsük az önkéntesség kultúráját, rávilágítsunk a fontosságára, mivel az önkéntesek munkája a társadalom, illetve a helyi közösség önszerveződő, érdekérvényesítő képességét is tükrözi - mondta Gorza Norbert az ünnepségen. A CSEÖH irodavezetője kihangsúlyozta: bízik benne, hogy az önkéntességet díjazó kezdeményezések hatására minél többen – kiemelten a fiatal korosztály - kedvet kapnak önkéntes tevékenységekben részt venni.
A 2022-es évben kiemelkedő önkéntes munkát végeztek, így a "Az Év Vas Megyei Önkéntese 2022" címet elnyerték:
Ludvigné Serfőző Csilla, az Aranyhíd EGYMI gyógypedagógusa, aki az intézményben gyermekkórust hívott életre, több éve sikeresen vezeti őket, a MOA Alapítvány több rendezvényén is sikeresen szerepeltek (Orient-Tál Jótékonysági Bál, Miraculum-Szultánia-Broadway, Angyaljárat). 2022-ben megkapta a MOA Alapítvány „ROLIKA Vándorcipő” díját. A kiscipőt olyan Ember kezébe adja a MOA Alapítvány évről évre, aki elhivatott segítője, jobbítója, szebbítője az elesett, sérült, nehéz helyzetben lévő gyermekek életének. A cím birtokosa abban az évben a MOA Alapítvány Gyermekek Jószolgálati Nagykövete.
Ludvigné Serfőző Csilla pedagógusmunkája mellett SNI-s, hátrányos helyzetű és fogyatékkal élő gyermekekért végzett önkéntessége példaértékű. Az általa vezetett SNI-s gyermekkórus a MOA Alapítvány, de más rendezvények kiemelkedő produkciója. Rengeteg időt fordít a fiatalok felkészítésre és a velük való fellépésekre. A MOA Alapítvány által elindított „Kézenfogva program” részese. Színházba kísérte több alkalommal a programban részt vevő fiatalokat. Az alapítvány által támogatott Speciális Filmszemlére minden évben elkíséri az SNI-s tanulókat. Családja tagjaival válogatja és koordinálja a külföldről és belföldről érkező adományokat (ruha, élelmiszer, háztartási eszközök, tisztítószerek). Ehhez kitalált és működtetett egy „butikot". Szakmai közreműködésével az SNI-s gyermekeknek is elérhetővé váltak a múzeumpedagógiai foglalkozások, melyeket a MOA Alapítvány finanszírozott.
Hamar József István a Budapesti Metropolitan Egyetem televíziós műsorkészítő szakán végzi tanulmányait, miközben fotósként és videószerkesztőként dolgozik több projektben, több televíziós és online műsor technikai közreműködője. A kezdetek óta segíti a H+ Média és Kulturális Egyesület tevékenységét, jelenleg a szervezet audiovizuális szerkesztőségének munkáját irányítja. Színvonalas,
minőségi, pontos munkavégzésével meghatározó önkéntese az egyesületnek, ezzel segítve annak értékteremtő, értékmentő audiovizuális tartalomkészítő tevékenységét. Folyamatos innovációjával és kreativitásával segíti a szervezet megújulását, egyben neki is köszönhető a H+ Média 1. stúdiójának technikai berendezése is. Munkája során új önkéntesek, közösségi szolgálatos diákok bevonását segíti, valamint az önkéntesek készségfejlesztési folyamataiban is kiemelkedő szerepet játszik.
Tóth Csabáné (leánykori nevén Schatz Katalin) 9 hónapos korában vesztette el hallását agyhártyagyulladás következtében. 1972 óta tagja a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének. Mindig szívesen és aktívan vett részt a SINOSZ Vas Megyei Szervezetének rendezvényein, programjain. 2017 óta megyei elnökségi tagként is erősíti a Vas Megyei Szervezetet, ezt a tisztséget önkéntesen, térítés nélkül vállalta. 2022-ben munkájának elismeréséért újraválasztotta a taggyűlés. Katalin szívügye a siketek sikeres társadalmi integrációja: nem csupán a SINOSZ berkeiben, hanem azon kívül, városában és megyéjében is azon dolgozik, hogy a civil társadalom ismerje meg és fogadja el a siket embereket, időt és energiát nem sajnálva önkéntes munkájával nap mint nap arra törekszik, hogy a halló és siket emberek közelebb kerüljenek egymáshoz.
Köztudott, hogy a siket kultúra talán a legzártabb kultúra valamennyi fogyatékosság között, így minden apró tett, mely a jelnyelv népszerűsítése, a siketek integrációja terén történik, hatalmas lépés az egész siket társadalom életében.
2022-ben, a koronavírus-járvány okozta korlátozások megszűnését követően önkéntesen, a megyében egyedüli siketként járja az általános iskolákat és gimnáziumokat, hogy tanórai érzékenyítéseken ismertesse meg a fiatalokkal a siket kultúrát és a jelnyelv alapjait. Augusztusban közreműködésével érte el a Vas Megyei Szervezet, hogy tagjai felvonulhattak a Savaria Történelmi Karneválon, mely a siket tagok számára a mai napig megismételhetetlen élmény. Tóth Csabánénak köszönhetően a siket kultúra kezd becsordogálni Szombathely vérkeringésébe, és remélhetőleg hamarosan „beszélő kezek” lepik el a város utcáit: jelelő hallók üdvözlik siket és nagyothalló ismerőseiket.