Pedig néhány dolgot nagyon olcsón be lehet szerezni webáruházakból. Ráadásul online vásárolni egyszerűbb is, hiszen az otthon kényelméből, sorban állás nélkül lehet válogatni, és mindent házhoz lehet rendelni. Az IT biztonságban jártas Sybell összegyűjtötte egy csokorba azokat a tanácsokat, amelyek megfogadásával mindenki biztonságosan vásárolhat a neten. Mielőtt rátérnénk, melyek ezek, vizsgáljuk meg először, hogy milyen módszerekkel dolgoznak a csalók!
A kiberbűnözők mindig új módszereket találnak ki
Fontos folyamatosan tájékozódni, hiszen a csalók nagyon ravaszak, újra és újra kitalálnak egy addig nem ismert átverést. Azzal talán mindenki tisztában van, hogy rengeteg hamisítványt árulnak a neten, és egyes internetes oldalakon hiába rendel bármit is az ember, végül semmit sem kap a pénzéért cserébe.
Sokszor hamis nyereményjátékokkal csalják ki az emberek pénzét, olykor pedig beetetésekkel próbálkoznak a kiberbűnözők. Aki résen van, és odafigyel a részletekre, az hamar rájöhet, hogy egy valós cég nyereményjátékáról van-e szó, vagy csalókkal van dolga.
Így lehet lebuktatni a csalókat
Célszerű minden esetben utánanézni, hogy valós cég szervezi-e a játékot, megadta-e a fizikai címét, e-mail-címét, telefonszámát. Ezek hiánya esetén érdemes erősen gyanakodni. Így kell tenni akkor is, ha nincs a weboldalnak SSL tanúsítványa, hiszen a https protokoll már alapvetőnek számít.
Ha netes piactéren vásárolunk, akkor alaposan utána kell nézni, hogy ki az eladó, és össze kell gyűjteni róla minden lehetséges információt. Ha sok a negatív értékelés, az aligha lehet véletlen. A rengeteg pozitív értékelés esetén érdemes megnézni azt, hogy mennyi idő alatt jöttek azok. Ha túl gyorsan, akkor az is gyanút kelthet.
Célszerű megfontolni, hogy milyen fizetési módot választunk
Az átutalás vagy a bankkártyás fizetés kétségkívül kényelmes, és gyakran olcsóbb is, mintha utánvéttel rendelnénk meg a csomagot. Ugyanakkor mindig benne van a pakliban, hogy az ember nem kap semmit a pénzéért, vagy nem azt kapja, amit szeretett volna. Kiváltképp igaz ez, ha nem egy megbízható webáruházból vásárolunk, hanem magánszemélytől veszünk valamit egy online piactéren.
Soha nem szabad megadni üzenetben a bankkártyaszámot vagy a kártyán lévő egyéb adatokat. Eladóként érdemes a csomagot utánvéttel postázni.
Az sem mindegy, hogy mennyit fizetünk a kiszemelt árucikkért. Néhány percet talán megéri rászánni arra, hogy rákeressünk, mások mennyiért kínálják a vásárolni kívánt tárgyat. Nem kell azonban feltétlenül a legolcsóbb helyről vásárolni, hiszen annak is gyanút kell keltenie, ha egy webshop vagy egy magánszemély kirívóan olcsón kínál valamit.