Érző szívvel és józan ésszel az üldözött keresztényekért - Interjú Azbej Tristan államtitkárral

Horváth Vilmos • 2021. december 27., hétfő •
Nemrég „Hit és értékek” címmel szervezett konferenciát a Polgári Egyesület Szombathelyért. A több izgalmas előadó között volt Azbej Tristan, a Miniszterelnökség üldözött keresztények megsegítéséért és a Hungary Helps Program megvalósításáért felelős államtitkára. Előadásában átfogó képet adott a világban folyó keresztényüldözésekről, valamint beszámolt az eddig megvalósult programokról. A Ferenc pápa által is nagyrabecsült és elismert szervezet irányítójával a konferencia után beszélgettünk.
Érző szívvel és józan ésszel az üldözött keresztényekért - Interjú Azbej Tristan államtitkárral

2017 elején a magyar kormány döntése nyomán indult el a Hungary Helps program. Egy év után a kormány felismerte, hogy ez a program nemcsak az üldözött keresztények segítésének, hanem a migráció megelőzésének is hatékony módja. Magyarország kétségkívül a zászlóvivő szerepét vállalta ezekben az ügyekben.

Előadásában hallhattunk azokról a nagyszerű eredményekről, amelyekkel kapcsolatban minden keresztényt jó érzés tölthet el. Persze szomorú tényekről is beszámolt. Észak-Koreától az afrikai országokig számos térségben súlyos a helyzet. A kereszténység – a maga mintegy 340 millió elnyomott hívőjével – mára a világ legüldözöttebb vallásává vált.  Nagyon sok helyen elkel tehát a segítség. Önök mi alapján döntik el, hogy hol a legégetőbb a szükség?

A Hungary Helps egyszerre az érző szív és a józan ész programja. Az érző szívé azért, mert ártatlan, üldözött és kiszolgáltatott közösségekhez fordulunk oda.  A józan észé pedig azért, mert felismertük, hogy senkinek sem az a megoldás szenvedései enyhítésére, hogy a migráción keresztül Magyarországra hozzuk az üldözötteket.

Mi helybe visszük a segítséget.

Amikor azt keressük, hogy hol segítsünk, hová juttassuk el az adományokat, akkor két szempontot veszünk figyelembe. Az érző szív alapján azt vizsgáljuk, hogy hol a legnagyobb a baj. Hol lehet és kell életeket menteni. Felállítunk egy rangsort, s ez alapján döntünk arról, hogy melyik üldözött közösség felé forduljunk. Például olyan felé, amelynek tagjai életveszélyben, egzisztenciális veszélyben vannak. Így kezdtünk el segíteni 2016-17-ben a Közel-Keleten azoknak a keresztényeknek, akik azokban az időkben népirtásszintű üldöztetést szenvedtek az ISIS támadásai miatt. Később, amikor az ISIS mint kvázi állam összeomlott, akkor azt láttuk, hogy a mártír egyház leginkább a subszaharai, vagyis Fekete-Afrikában kénytelen elszenvedni a további, súlyos szenvedéseket. A közel-keleti keresztény közösségeket igyekszünk hosszú távon megerősíteni, miközben figyelmünk olyan térségekre is kiterjedt, mint például Nigéria vagy Közép-Afrika.

Míg a világ a koronavírusra fókuszált a korábban a humanitárius radarra fel nem került országokban – például Mozambikban -, addig ott iszlamisták egy egész megyényi keresztényt gyilkoltak le. 

Beszéljünk a másik szempontról, a józan észről is!

Miután hazánk érdeke, hogy az Európába irányuló migrációt megelőzzük, ezért kiemelten foglalkozunk a migrációs forrásövezetekkel. A Közel-Kelettel, Afrikával, és egyre inkább Közép-Ázsiával is.

Milyen ezeken a területeken a helyi hatalom részéről a fogadtatásuk?

- Minden támogatott ország esetében tisztázni kell, hogy mik a mi motivációink. Ez pedig nem más, mint az adott ország keresztény és nem keresztény lakóinak a biztonsága, az, hogy békében élhessenek, és megmaradhassanak szülőföldjükön. Meg kell győznünk őket arról, hogy - szemben néhány nyugati hatalommal - nekünk nincsenek hátsó szándékaink. Nincsenek politikai feltételeink, nem akarjuk ideológiailag befolyásolni őket, egyszerűen segíteni szeretnénk.

Mi sem szeretjük, ha a mi országunk életébe mások akarnak beleszólni. Ha ezt sikerül megértetnünk, akkor kialakul a bizalmi kapcsolat.

Ehhez idő kell, de amikor megvan, akkor akár a muzulmán többségű országokban is igazi partnerként kezelnek minket. Így lehetséges, hogy van, ahol egy terrortámadás áldozatává vált közösségnek adunk életmentő segítséget, másutt egy lerombolt iskolát építünk újjá.

Az Open Doors nevű szervezet régóta foglalkozik az üldözött keresztények helyzetével. Ez év elején is felállították a közösségek elleni elnyomás, üldöztetés súlyossága szerinti rangsorukat. E listán – nem meglepő módon – Észak-Korea áll az élen, de „előkelő” helyet foglal el Kína is. Említettük a magyar érdekeket, mondhatjuk, hogy Peking esetében különösen fontos az óvatosság. Állami szinten jó a kapcsolat a világ egyik vezető hatalmával, miközben az emberi jogok és a vallásgyakorlás terén súlyos hiányosságok vannak. Miként tudják ezt kezelni?

A Hungary Helps egy humanitárius segítségnyújtási program. A mi eszközünk nem a botránypolitizálás, hanem a bajba jutott közösségek megsegítése. Ha üldözöttek fordulnak hozzánk bárhonnan a világból, akkor mi erőnkhöz mérten segítünk.

Még senkit nem hagytunk cserben, ez idáig 40 országban tudtunk kézzelfogható segítséget nyújtani.

Támogatásaink eredményeként többször is egész közösségek megmaradásához tudtunk hozzájárulni.

közösség

további frisss

lap tetejére