Elszabadultak az indulatok szombaton, három európai országban is utcára mentek az emberek

• 2023. március 12., vasárnap •
Franciaországban, Hollandiában és Csehországban is tüntetések voltak szombaton. Többek között Párizsban is ismét utcára mentek az emberek Emmanuel Macron nyugdíjreformja ellen.
Elszabadultak az indulatok szombaton, három európai országban is utcára mentek az emberek

A tüntetésekkel – valamint a kőolaj-finomítókat, a tömegközlekedést és szemétszállítást érintő gördülő sztrájkokkal – az emberek nyomást kívánnak gyakorolni a kormányra a nyugdíjreform visszavonása érdekében, amelynek egyik legfontosabb eleme a nyugdíjkorhatár két évvel, 64 évre történő emelése - írja a Magyar Nemzet.

A francia városokban a hetedik napon összesen 368 ezren tiltakoztak, a hatóságok egymillió tüntetőre számítottak.

A korábbi tüntetésekhez hasonlóan a szombati is békésen zajlott. Kedden 1,28 millió ember vonult az utcákra, a kormány adatai szerint ez volt a legnagyobb számú részvétel. 

A francia kormány szerint a reformra szükség van a nyugdíjkassza elegendő bevételének biztosításához, és azt közölte, hogy nem fog meghátrálni. A parlament felsőháza a hét végén is tárgyalja a reformról szóló törvényjavaslatot.

A francia szakszervezetek közös közleményben szólították fel a kormányt, hogy tartson minél előbb „állampolgári konzultációt” a kérdésben.

Prágában kormányellenes tüntetést tartottak  
 
Mintegy 20-25 ezren tüntettek szombaton délután Prágában a magas infláció és a nyugdíjtörvény módosítása ellen. A demonstrálók követelték az Oroszország által megtámadott Ukrajna katonai támogatásának leállítását, valamint Petr Fiala miniszterelnök kormányának lemondását. 

A szegénység elleni több mint háromórás megmozdulást a parlamenten kívüli Právo Respekt Odbornost (Jog, Tisztelet, Szakértelem – PRO) nevű párt szervezte. A Vencel téri tüntetők cseh zászlókat lengetve kormányellenes jelszavakat skandáltak. Jindrich Rajchl, a PRO elnöke bejelentette: amennyiben a kormány nem fogadja el követeléseiket, április 16-án újabb tüntetés lesz a Vencel téren,

majd blokád alá vonják a kormányépületeket.

A tüntetők azt is követelték, hogy a kormány állítsa le az Oroszország által megtámadott Ukrajna masszív katonai támogatását, és az ukránok helyett a cseh lakosság gondjaival foglalkozzon.

A megmozdulás végén néhány száz tüntető a cseh Nemzeti Múzeum elé vonult, majd követelte az épület homlokzatán lévő ukrán zászló eltávolítását. Miután követeléseikre senki sem reagált, többen megpróbáltak behatolni az épületbe, amit a rendőrségi kommandósok megakadályoztak. Dulakodás alakult ki, minek következtében 

a rendőrség rendbontás címén 15 személyt őrizetbe vett.

Vít Rakusan belügyminiszter az oroszbarát személyek akciójának minősítette a tüntetést, majd azt mondta, hogy a rendőrség beavatkozása törvényes és szükséges volt.

Hollandiában is felforrósodott a levegő, de nem a közelgő tavasz miatt

Több mint tízezer holland gazda és környezetvédő tiltakozott szombaton Hágában a kormány politikája ellen, amellyel korlátozni kívánja a nitrogénkibocsátást, amely szerintünk ellehetetlenít számos gazdaságot és csapást mér az élelmiszeriparra. Sokan a nemzeti zászlót emelték magasba a gazdatüntetésen, 

amelyet a március 15-i regionális választások előtt tartottak, 

és a hasonló belgiumi megmozdulást követte. A farmerek békés tüntetésén „Nincs farmer, nincs élelem” és „Nincs nitrogénprobléma” feliratú táblákkal vonultak fel.

A viszonylag nagyszámú állatállomány és a fokozott műtrágyahasználat miatt Hollandiában és Belgiumban az Európai Unió által engedélyezett szint fölé emelkedett a nitrogén szintje a talajban és a vizekben. Gazdaszervezetek szerint a problémát eltúlozzák, szerintük a javasolt megoldások méltánytalanok és nem hatékonyak.

A város más részében az Extinction Rebellion klímaaktivista szervezet vezette több ezer környezetvédő torlaszolt el egy nem engedélyezett tüntetésen egy főközlekedési útvonalat az adószabályok ellen tiltakozva, amely szerintük a fosszilis tüzelőanyagok felhasználását növeli. 

A rendőrség késő délután vízágyúval oszlatott fel egy mintegy száz aktivista alkotta tömeget.

A tüntetők azt követelték, hogy a kormány szüntesse meg a kőolaj-finomítóknak és a szénipari cégeknek a kettős adózás elkerülése érdekében nyújtott adómentességet, csakúgy, mint az európai uniós szinten egyeztetett, a légi közlekedési és a hajózási iparágaknak nyújtott adókedvezményeket.

Borítókép: Tüntetés Franciaországban március 11-én (Fotó: MTI/AP/Lewis Joly)
Forrás: magyarnemzet.hu

közösség

további frisss

lap tetejére