Elsöprő háborút szimulál Kína a tajvani partoknál

vg.hu • 2024. október 14., hétfő •
Tajvan körül soha nem látott méretű hadgyakorlat zajlik. A szigetet blokád alá vevő Kína hadseregének, légierejének és haditengerészetének összehangolt műveleteit gyakorolta. A világ aggodalommal nézi az eseményeket.
Elsöprő háborút szimulál Kína a tajvani partoknál

Kína hétfőre virradó éjjel nagyszabású hadgyakorlatba kezdett Tajvan közelében. A kínai hadsereg közleménye szerint a gyakorlatokon a hadsereg, a haditengerészet, a légierő, a rakétahadsereg és a kínai parti őrség is részt vesz – számolt be róla a BBC-re hivatkozva a vg.hu.

A beszámolók szerint a hadihajók és repülőgépek több irányból is megközelítették a szigetet, és összehangolt, közös támadásokat szimuláltak. A végrehajtott gyakorlatok a harckészültségre, a kulcsfontosságú kikötők és területek blokádjára, tengeri és szárazföldi csapásokra, valamint a térség ellenőrzésének átvételére összpontosítanak.

Peking a hadgyakorlatot a szeparatista erőkkel szembeni erős elrettentésnek és a nemzeti szuverenitás védelmére és a nemzeti egység fenntartására irányuló legitim és szükséges intézkedésnek nevezte.

A kínai hadsereg jelenléte a sziget körül aggodalmakat keltett Tajvanon. A tajvani védelmi minisztérium határozottan elítélte Kína irracionális és provokatív viselkedését. A tárca hozzátette, hogy

nem szeretnének fegyveres konfliktust, de felkészülnek egy esetleges háborúra.

Laj Csing-tö elnök korábban arról beszélt, hogy hazája elkötelezett a béke és stabilitás fenntartása mellett.

A tajvani közlekedési minisztérium arról számolt be, hogy a sziget partjainál zajló katonai gyakorlatok ellenére a légi közlekedés és a kikötői műveletek is a zavartalanok. A sziget legnagyobb repülőterének, a Taoyuan nemzetközi repülőtérnek a nyilvános indulási és érkezési táblái kisebb késéseket mutatnak, de nagyobb fennakadást nem.

Küszöbön egy Kína-Tajvan háború?

A kínai hadsereg közleményéből kiderül, hogy a most zajló gyakorlatok főpróbát jelentenek Tajvan minden oldalról történő megtámadására. A hadgyakorlat a hadsereg minden részét érinti, és az egységes fellépést gyakorolják. Valószínűleg a most látott módon zajlana az, ha a kínai kormány megpróbálná erőszakkal elfoglalni Tajvant.

Az AFP hírügynökség által közzétett felvételekből kiderül, hogy

tajvani vadászgépek szálltak fel és le a sziget északkeleti részén található Hszincsu légibázison.

A létesítmény környékén szárazföldi járműveket is láttak. A tajvani védelmi minisztérium megerősítette, hogy repülőgépeket és hajókat vetettek be válaszul a partjaiknál zajló kínai erődemonstrációra.

Az elmúlt időszakban több hasonló kínai hadgyakorlat zajlott már, és úgy tűnik, hogy ezek egyre nagyobb volumenűek. A szakértők szerint a mai akció nem feltétlenül jelenti azt, hogy küszöbön áll a háború. Mivel azonban Tajvan is felkészíti csapatait, válaszul az általa provokációnak minősített kínai hadgyakorlatra, így aggodalomra adhat okot, hogy valamelyik fél részéről történik egy olyan félreértés, ami már tényleges fegyverropogáshoz vezet.

Ismét Kínára figyel a világ

Szombaton a beharangozott gazdaságélénkítő csomag miatt figyelt Kínára az egész világ, most pedig a hadserege miatt érdemelte ki ugyanezt. Joe Biden amerikai elnök kijelentette, hogy az Egyesült Államok figyelemmel kíséri az eseményeket – írta a Reuters.

„Felszólítjuk a Kínai Népköztársaságot, hogy viselkedjen visszafogottan, és kerüljön el minden olyan további lépést, amely alááshatja a Tajvani-szorosnál és a tágabb régióban a békét és a stabilitást, és ami nemzetközi aggodalomra ad okot”

– nyilatkozta Matthew Miller, az amerikai külügyminisztérium szóvivője.

Egy, a Reutersnek névtelenül nyilatkozó magas rangú tajvani biztonsági tisztviselő szerint úgy vélik, hogy Kína a sziget északi és déli részén lévő tajvani kikötők és a nemzetközi hajózási útvonalak blokádját gyakorolja, valamint a külföldi erők érkezésének visszaverését is.

Moszkva és Peking kéz a kézben?

Bár egyértelműen a Tajvan partjainál zajló hadgyakorlatok kapják a legnagyobb figyelmet, nem ez az egyetlen katonai művelet, amelyben a hét elején Kína részt vesz. A haditengerészet ugyanis Oroszországgal is tartott közös hadgyakorlatot hétfőn – írta a BBC.

Ebben a műveletben orosz és kínai hadihajók tengeralattjáró-elhárítási és légvédelmi gyakorlatokat hajtottak végre a Csendes-óceán északnyugati részén. Kína és Oroszország az elmúlt hónapokban több alkalommal is tartott közös hadgyakorlatot, mivel Moszkva és Peking a biztonsági kapcsolatok elmélyítésére törekszik.

Júliusban orosz és kínai repülőgépek először végeztek közös bombázójárőrözést az Egyesült Államokhoz közeli légtérben.

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére