Elhallgattak-e a „Föld hangjai?”

Die Welt, kép:444.hu • 2020. augusztus 22., szombat •
E hét csütörtökén Angela Merkel német kancellár nem mindennapi vendéget fogad. A tizenhét éves környezetvédő- aktivista Greta Thunberg látogat majd Berlinbe. A járványhelyzet miatt a klímaharcos tinilány érkezését megelőző tüntetések az interneten folytatódtak tovább- nem meglepő módon- mérsékeltebb lelkesedéssel.
Elhallgattak-e a „Föld hangjai?”

A svéd diáklány a Fridays for Future nevet viselő kampánysorozat révén tett szert világszintű ismertségre. A Fridays for Future - ( péntekek a jövőért) mozgalom története onnét ered, hogy Greta Thunberg egy augusztusi napon egymaga kivonult a svéd parlament elé, és kijelentette, hogy addig nem hajlandó iskolába menni, amíg az ország vezetői nem tesznek valamit a klímaváltozás megfékezése érdekében. Eleinte mindennap, később már csak péntekenként tüntetett, de akkor már korántsem volt egyedül, mozgalmához villámgyorsan csatlakoztak diákok a világ minden tájáról. A Nobel-békedíjra is jelölt Greta Thunberg számos világkongresszuson felszólalt, augusztus 20-án pedig lehetőséget kap arra, hogy 90 percen keresztül AngelaMerkellel a német klímapolitikáról beszélgessen. A Fridaysfor Future-mozgalom nem rég egy „ Face the ClimetEmergency” ( Szembenézés a klímavészhelyzettel) című nyílt levélben követelte egy egészen új rendszer felállítását. A nyilatkozatot az interneten keresztül lehetett aláírni. Azt, hogy az utcákon való tüntetések mennyivel nagyobb vonzerővel rendelkeznek, mint az online aláírt levelek jól mutatja, hogy amíg a „Face the the Climet Emergency”-t összesen 124 ezer ember írta alá, addig a berlini környezetvédelmi megmozduláson 270 ezren vettek részt. Itt jön képbe a nyilvánosság, mint döntő tényező. A klímaaktivisták úgy tervezték, hogy demonstrációaikat- a koncertekhez és más eseményekhez hasonlóan- az online térben fogják folytatni. Azonban mint kiderült, nem sikerült átütő sikert elérniük. Lássuk be, egy online tüntetésen részt venni azért mégsem ugyanaz, mint utcára vonulni. A legtöbb fiatal még csak nem is hallott ilyesmiről. A Fridays for Future-höz hasonló mozgalmak vonzerejét éppen az adja, hogy egyfajta közös identitás-tudat, egyetértés alakul ki a résztvevők között. Ez a fajta izgalmas, forrongó hangulat, a csoporthoz tartozás, a „jó ügyért való lázadás” gyönyöre az, amit az internet nem tud megadni. Mi értelme úgy demonstrálni, ha úgyse látja senki? – tehették fel jogosan a kérdést. Az online térben való tüntetés kudarcából okulva Greta Thunberg, Lisa Neubauer és csapatuk más fajta taktikához folyamodtak: vírusos tartalmakat terjesztettek és a közösségi oldalakon keresztül próbálták elérni az embereket, hallatni a hangjukat. Ám ezekből ugyanúgy hiányzik a közösségi élmény. 

A koronavírus-válságnak köszönhetően Németországban is jelentősen megcsappant a környezetvédelem iránti érdeklődés-derült ki a Die Welt am Sonntag felméréséből. A közvélemény-kutatás azt is kimutatta, hogy a fiataloknak körülbelül egy harmada vett már rész Fridays for Futuretűntetésen, azonban az online tüntetésről mindössze 7 százalékuk hallott. Ezenkívül az is kiderült, hogy a leginkább aktív korosztály a 16-18 évesek, azon belül is a lányok. A német fiatalok mindemellett összességében nagyon is környezettudatosnak mondhatók: csaknem két harmaduk ügyel arra, hogy minél kevesebb műanyagot használjon fel, és hogy lehetőleg természetes összetevőkből álló terméket vásároljon. 

A Die Welt értesülései szerint a Fridays for Future ősszel ismét visszatér az utcai megmozdulásokhoz. Akkor válik majd nyilvánvalóvá, hogy a 17 éves aktivistának sikerült-e megtartania táborát, hogy a Fridays for Future népszerűsége túlélte-e a pandémiát.

közösség

további frisss

lap tetejére