Életük a népzene

• 2020. május 09., szombat •
Vas Megye Szolgálatáért Kulturális Tagozata kitüntetésben részesül Földesi Jánosné és Földesi János. Az elismerés átadását a kialakult járványhelyzet miatt elhalasztották.
Életük a népzene

Hogy kik is ők? Sokan hallhatták már a Boglya népzenei együttest városi ünnepélyeken és falunapokon, önálló koncerteken vagy épp táncegyütteseket kísérve. Igen, természetesen a “boglyás Janiról és Rózsáról” van szó. Bárki, aki megfordult a Paragvári Utcai Általános Iskolában vagy a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskolában akár diákként, szülőként vagy pedagógusként, az tudja, ki Rózsa néni és János bácsi. A Földesi házaspár az autentikus hangszeres magyar népzene területén közel negyven éve végzett kiemelkedő oktatói és előadóművészi munkájával vívta ki az elismerést, melyre lakóhelyük, Torony Község Önkormányzata terjesztette fel őket.

„Ez az elismerés, legalább annyira szól a Boglya minden tagjának, és a mögöttük álló családoknak is, hiszen az ő támogatásuk és odaadásuk nélkül az együttes nem lenne képes ilyen magas színvonalon és hatásfokon működni. Egy helyi elismerés, még ha látszólag eltörpül is az országos sikerek mellett, mindig nagyon fontos!” – válaszolt Földesi János a feltett kérdésekre.

A zenekar a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola hallgatóiból alakult 1984-ben, és évtizedekig a Megyei Művelődési és Ifjúsági Központ termeiben végezte műhelymunkáját. Jelenleg szakmai segítséget a Hagyományok Házából és a Zenetudományi Intézettől, valamint kutatásaikhoz a Savaria Múzeumtól kapnak. A megye valamennyi közművelődési intézményének, valamint a Nemzeti Művelődési Intézet programjainak is rendszeres előadói. A Vas Megyei Igazgatóság úgy a „Kapunyitogató”, mint a hagyományőrző közösségeket támogató programsorozatokban is számít szakmai közreműködésükre és tudásuk átadására.

A Földesi házaspár sikerrel végzi ma is oktató munkáját, és sikerrel adja át ars poeticáját a fiatal generációknak: „Vannak fontos dolgok az életben, de a »NÉPZENE AZ SZENT«. Saját néped zenéjének ismerete nélkül hosszú távon nem lehetsz sikeres a zenei pályán! Ezért szükséges az autentikus magyar népzene életben tartása, hogy az utánunk következő nemzedékek is hozzá tudjanak férni »tiszta forrásként«! Ma sajnos erősen szennyezett ez a forrás!”


fotó: nmi.hu

közösség

további frisss

lap tetejére