Ki az a szakállas úriember a Diplomático rum címkéjén?
Don Juancho Nieto Melendez az a híres személy, aki valamennyi Diplomático rum címkéjéről visszaköszön ránk. Don Juancho volt egyben az az ember is, akinek a rum misztériuma iránt érzett csillapíthatatlan tudásszomja, ha közvetve is, de hozzájárult a Diplomático létrejöttéhez.
A 19. század második felében sokszor utazgatott a Karibi-térségben, lelkesen tanulmányozva a helyi likőröket és rumokat. Habár ő még csak álmodott a rumos aromák kifinomultságát és teljességét megtestesítő italról, ettől függetlenül az ő munkássága is egyértelműen inspirációt szolgáltatott a világ egyik leghíresebb rumjának létrejöttéhez.
Miben keresendő a Diplomático rum mennyei finomságának a titka?
A minőség, az emberek, valamint a környezet tökéletes szinergiája az, ami hozzájárul a Diplomático páratlan ízvilágához. Miként nyilvánul meg ez a gyakorlatban?
Csakis kizárólag prémium minőségű cukornád szolgálhat a rum alapjául, mert a legkisebb mértékű hanyagság is visszaesést okozhat az ital élvezeti értékében. A környezetről az Andok-hegység gondoskodik, ahol többek között a lepárláshoz nélkülözhetetlen kristálytiszta víz is rendelkezésre áll.
Az emberi tényezőre és a magas szintű szakértelemre pedig nagyszerű példa Tito Cordero blendelési zseni, akinek elévülhetetlen érdemei vannak a Diplomático top nívójának fenntartásában, és az időről időre történő megújulásban.
Így készül a világ egyik, ha nem a leghíresebb rumja
Cukornádmelasz és a cukornádméz számít az ital alapvető összetevőjének. A melaszból készített könnyű rumok esetében elegendő a pár napos fermentáció, a komplexebb rumok esetében cukornádméz alkotja az alapot, és a fermentációhoz is több idő kell.
Az ínycsiklandó zamat eléréséhez összetett lepárlási eljárásokon át vezet az út. Könnyedebb rumokhoz folyamatos, a közepesen erős változatokhoz többlépcsős, míg a komplexnek számító rumokhoz kisüsti lepárlás számít bevett gyakorlatnak.
Az erjesztési folyamat után lévő alkoholt felforralják, majd elválasztják egymástól az összetevőit. Majd a felszálló gőzt újra nyers alkoholformába desztillálják, hogy az alkohol folyamatosan tisztábbá és kifinomultabbá váljon.
Az érlelés rendszerint Bourbon és malátawhisky hordókban történik meg, amíg a párlat el nem éri a szükségesnek vélt érettséget. Majd következik Tito Cordero, aki páratlan érzékkel keveri az érlelt párlatot más alkotóelemekkel, pazar végeredményt létrehozva ezáltal.