Ahogy írtuk, Tisza Gábor öngyilkosságához az iskolai erőszak vezethetett. Osztálytársainak ugyanis nagy része benne volt az ő csúfolásában, még a lányok sem kímélték.
Ő PEDIG CSAK NÉMÁN TŰRTE, AMIKOR "HOMÁRFEJŰNEK", "HÜLYE GYEREKNEK" NEVEZTÉK, SŐT, ENNÉL CIFRÁBB JELZŐKET IS A FEJÉHEZ VÁGTAK ÉS CSÚNYÁN BESZÉLTEK VELE.
Amikor otthon néha-néha szóba került a barátnő téma, a gyerek szó szerint elsírta magát.
Per nem lesz, de bocsánat sem
Édesanyja úgy látja, sem a családján, sem a fián nem segítene, ha jogi útra terelné az ügyet.
Nem teszünk jogi lépéseket, szeretnénk békében gyászolni. Persze, azokra a gyerekekre haragszunk, akik a fiamat szekálták. Nem tudok nekik megbocsátani. Ép ésszel nem tudjuk felfogni, miért kellett bántani őt"
– mondta Lovas Edina.
Nem lehet annyiban hagyni!
Gábor édesanyjával ellentétben az az asszony, akinek a fiát az osztálytársai vakították meg, fontosnak tartja,
HOGY A SZÜLŐK NE HAGYJÁK ANNYIBAN, HA GYERMEKÜKET ISKOLAI ZAKLATÁS ÉRI.
Annak ellenére gondolja így, hogy szerinte az igazságszolgáltatás még nincs felkészülve az ilyen ügyekre, amelyből az egyik éppen az ő fiáé.
A mártélyi családban három gyerek él. A középsőnek, Gergőnek tanulászavara van és sajátos nevelési igényei. Az ő gondjai is a középiskolában kezdődtek, amikor egy speciális, tanulási és magatartásgondokkal küzdő gyerekek számára létrehozott, szegedi tehetséggondozó intézménybe került.
ITT TÁMADTÁK MEG A DIÁKTÁRSAI.
Csicskáztatták, megverték, megrugdosták, illetve rendszeresen elvették tőle az uzsonnáját vagy a zsebpénzét. Hogy verbálisan és fizikálisan is bántalmazzák, a fiam, csak később mondta el. Az osztályfőnökkel minden atrocitás után beszéltem, de semmi sem történt, az iskola nem segített nekünk"
- mondta Lovász Gyöngyi a Blikknek.
2010-ben a fiú fejére támadtak a társai.
A SZEMÉBE FENYŐTOBOZT DOBTAK, AZTÁN VONALZÓVAL A SZEMÉBE CSAPTAK ÉS FEL AKARTÁK GYÚJTANI A RUHÁJÁT.
A TOBOZTÓL LEVÁLT A RETINÁJA, ÉS MIVEL NEM JUTOTT IDŐBEN ORVOSI SEGÍTSÉGHEZ, 90 SZÁZALÉKOS LÁTÁSKÁROSODÁST SZENVEDETT.
Amikor a szülei az iskolához fordultak, azt a választ kapták, hogy tegyenek ők feljelentést, mert az oktatási intézmény dolgozóiként ők nem segíthetnek, tehát feljelentést sem fognak tenni. A család nem késlekedett, a rendőrségre ment. Bár hat évig tartott, amíg a bíró kimondta, végül az áldozatnak adtak igazat, a ma már 18 évnél idősebb zaklatókat pénzbírságra és közmunkára ítélték. A bíró enyhítő körülménynek értékelte, hogy a bűncselekmény elkövetésekor a támadók gyerekek voltak.
EZÉRT LETT ENNYIRE ENYHE AZ ÍTÉLET.
Kimondták, hogy Gergő állapotáért az iskolai zaklatás a felelős. Az oktatási intézmény viszont csak azt ismerte el, hogy a fiam szemsérülése a bántalmazásból következett be, de a pszichés részét, hogy Gergő paranoid skizofrén lett, azt nem. Márpedig – mint azt az igazságügyi pszichológus is leírta – a bullying hosszú távú következménye a pszichés elváltozás"
- mondta, majd arról beszélt, hogy az iskolának és a két fiatal támadónak négymillió forintot kell fizetniük kártérítésként.
Gergőn ez az összeg nem segít, és nem is ez a lényege a dolognak, ugyanis a látáskárosodása miatt rokkantnyugdíjas lett, ahogy kikerült az iskolából. Havi nyolcezer forint életjáradékot kap, ami épp kifutja a műkönnyadagját, de egyébként még ebből sem láttunk semmit sem"
- tette hozzá az asszony, aki nincs egyedül a történetével. Számtalan iskolai erőszakot átélő áldozat van, akik jogosak lennének az igazságszolgáltatásra.
Tisza Gábor esete döbbentette rá igazán az édesanyákat arra, mekkora a baj ezen a téren"
- mondta Muhari Melinda, aki a férjével közösen úgy döntött, létrehoz egy egyesületet a hozzájuk csatlakozókkal, hogy országosan lépjenek fel az iskolai bántalmazások ellen.
Induljon el a kommunikáció, előzzék meg a bajt!
Sok javaslat felmerült bennünk a helyzet megváltoztatása érdekében. Így akár az is, hogy törvénymódosítással érjük el, hogy az emberek komolyan vegyék a problémát és ne egy megbocsátható és büntetlenül megúszható csínynek tekintsék az iskolai zaklatásokat, amelyeknél ráadásul az áldozatot kiáltják ki bűnösnek és közösítik ki. Mint ahogy az a mi Csengénkkel is megtörtént"
- közölte az asszony, aki elárulta, hogy a lányát kővel dobálták meg és kavicsot etettek vele, és át kellett íratnunk egy másik iskolába, ahol az igazgató csírájában elfojtotta az ilyen iskolai zaklatásokat.
A kezdeményezéssel egyébként azt mindenképpen szeretnék elérni, hogy beszélgessenek a diákok és tanárok az iskolai verbális és fizikai erőszakról, és ezzel előzzék meg a bajt.
Forrás: origo.hu
Fotó forrása: Shutterstock