Oroszország Ukrajna elleni háborúja és az alacsony születésszám miatt Németországban a kötelező katonai szolgálat visszaállításáról vitáznak. Azonban nemcsak a németek fontolgatják ezt a lépést – írta a Deutsche Wellére hivatkozva a mandiner.hu.
A lap ismertette, hogy hosszas vita után a konzervatív Kereszténydemokrata Unió (CDU) a héten szavazott arról, hogy ismét napirendre tűzi a kötelező katonai szolgálat fokozatos visszaállítását.
Ez azt jelenti, hogy ha a CDU visszatér a hatalomba, megpróbálna olyan törvényt bevezetni, amely
kötelezővé teszi a fiatalok számára, hogy egy évig vagy a hadseregben, vagy a szociális ágazatban teljesítsenek szolgálatot.
Németországban korábban már érvényben volt egy ilyen rendszer, de 2011-ben megszüntették – emlékeztetett a Deutsche Welle.
Hozzátették, a CDU visszakozásának oka az Oroszországgal kapcsolatos aggodalmak és a Bundeswehr létszámhiánya.
Boris Pistorius német védelmi miniszter, a kormányzó balközép szociáldemokraták (SPD) részéről már közölte, hogy a nyárig el akarja dönteni, hogy javasolni fogja-e a kötelező katonai szolgálat valamilyen formájának visszaállítását – idézte a lap.
Mi a helyzet Magyarországon?
A Világgazdaság is cikket közölt a témában. A gazdasági portál idézte Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter nyilatkozatát, melyben a tárcavezető azt mondta sorkatonaság kapcsán, hogy harcászati kiképzésen továbbra is csak a Magyar Honvédség hivatásos, szerződéses és tartalékos állományának tagjai vehetnek részt,
ezért a Magyar Honvédséghez való csatlakozás önkéntes.
A honvédelmi miniszter megfogalmazása szerint egy félreértelmezett nemzetköziség jegyében lebeszélték az embereket a hazafiságról, mondván, majd a nagyok vagy a NATO megvédenek bennünket.
Hozzátette, hogy a katonaságra nyitott fiatalok megtalálására kísérleti jelleggel minden 9. és 11. osztályos diák számára kötelezővé tették a honvédelem tantárgyat, egyelőre hat iskolában: gimnáziumokban és szakközépiskolákban egyaránt, katonaoktatókkal.