A Szombathelyi KALÁSZ, azaz a Katolikus Asszonyok, Lányok Szövetsége képviseletében Kiss Andrea ismertette programjaikat. Aki hallott már róluk, jól tudja, hogy a szervezet igazi értékteremtő munkát végez hagyományos, mondhatni "régimódi", klasszikus formában: adományokat gyűjtenek, neves iparművészek részvételével szakköröket szerveznek. Szerdánként például a faragó mesterség iránt érdeklődő fiatalokat várják a Széchenyi utca 8. szám alatti főplébániára, péntekenként pedig délután 1 és 5 óra között höveji csipkét lehet készíteni szintén népi iparművész segítségével, a tevékenységbe folyamatosan be lehet kapcsolódni. Kiss Andrea elmondta, hogy a programok ingyenesek, mindössze első alkalommal kell hozzájárulni az anyagköltségekhez minimális összeggel, később már nincs fizetnivaló. Szombaton délutánonként is rendszeresen tartanak kézműves foglalkozásokat - mindig más-más témában. Most hétvégén, 13-án 14 órától süthető gyurmából figurákat készíthetnek a résztvevők, és evőeszközöket díszíthetnek ezzel az anyaggal, egy hét múlva angyalok fabrikálásában segítenek. Később gyöngyfűzés lesz a program, majd a tűnemezeléssel ismerkedhetnek meg az érdeklődők, és virágkötő vezetésével karácsonyi asztaldísz is készül majd. A részletekről a Kalász Andrea Kiss Facebook-oldalon lehet majd tájékozódni.
Összenő, ami összetartozik - Trianon emlékezete Vas vármegyében címmel zajlik egy közel harminc eseményből álló projekt a Vasi Múzeumbarát Egylet berkein belül, ennek részleteit Tóth Kálmán titkár mondta el. A programok jó része a pandémia miatt átcsúszott erre és a következő évre, de már több túrán, kiállításon, online bemutatón és örökségpedagógiai elemen vannak túl. Diákvetélkedőt is szerveztek, amellyel a középiskolásokat kívánják megszólítani, és amellyel érzelmi oldalról közelítenek Trianon témájához. A vetélkedőre a háromfős szombathelyi diákcsapatok november 15-ig jelentkezhetnek.
Túlélni a tragédiát címmel rendeztek be kiállítást a békediktátum vasi következményeiről a Vas Megyei Levéltárban. Ugyancsak tárlat emlékeztet "a legbátrabb községben", Kercaszomoron történtekre, az egykori sikeres felkelésre, a hétköznapi hősökre a Puskás Galériában - a Puskás iskolában - is, ezekről Bodó Judit vezetőségi tag beszélt. Kiderült, hogy egy izgalmasnak ígérkező pódiumbeszélgetés is része a programsorozatnak: jövő héten, november 17-én Imádkozzatok Magyarország gyermekeiért címmel társalognak majd a meghívottak - visszaemlékezők és leszármazottaik - az 1920-as évek világáról, az egykori "gyermekvonatokról", amelyekkel magyar gyerekek ezrei jutottak el Dániába, Belgiumba, Hollandiába megerősödni, kikapcsolódni és kulturális kapcsolatokat építeni. Minden programról a muzeumbarat.hu oldalon lehet információkat találni.
Minősítő hangversenyre várja a közönséget Szombathely Város Koncert Fúvószenekara november 20-án délután 4 órától a Bartók Terembe, az eseményt a fúvósok egyesületének elnöke, Gazdagné Nagy Dóra ajánlotta a sajtó figyelmébe. Megtudtuk, hogy a koncerten szakmai minősítést kap a zenekar, miközben a hallgatóság jól szórakozik: a műsorban hagyományos darabok, musicalek, filmzenék és könnyűzenei, show kategóriájú számok is lesznek. Bár a koncert ingyenes, adományokat az előtérben várnak majd a zenekar tagjai, akik jövőre 65 éves jubileumukra készülnek. Az elnök megjegyezte: az előadás védettségi igazolványhoz kötött, és a maszk használata kötelező lesz. Az is elhangzott, hogy önkéntesek jelentkezését várják, akik az előkészítésben és a lebonyolításban segédkeznének, e-mailben lehet ezt a szándékot jelezni.
Ami pedig a házigazda Vas Megyei Civil Közösségi Szolgáltató Központ közelgő rendezvényét illeti, a szervezet munkatársa, Meskó Krisztián elmondta, hogy november 11-én, Márton-napon Civil Kavalkád lesz a Vásárcsarnok árkádsorára költözött termelői piacon: délután fél 2-től 5 óráig civilek mutatkoznak be, zenei produkciók és kóstolás színesíti a programot. Délután 4-kor várostörténeti séta is indul innen Orbán Róbert helytörténész vezetésével.