Húzni vagy nem húzni?
A bölcsességfogak jellemzően 18 és 25 éves kor között kínozzák meg az emberek jelentős részét. Mivel ezek az utolsó fogak az állkapocsban, így számtalan hibával, kellemetlenséggel nézhet szembe az, akinek nem megfelelően szeretnének kibújni. Az egyik leggyakoribb, hogy nem megfelelően állnak, így vízszintesen vagy éppen ferdén várható a kibújásuk. Ezekben az esetekben a legjobb, ha megelőző műtétre kerül a sor, ezzel is megakadályozva a fogat abban, hogy összetolja a fogsort. Ha ferdén, a 7. fognak támaszkodva jön ki a bölcsességfog, akkor az ronthatja a másik állapotát, ami szintén kockázati tényező. Az sem ritka, hogy a bölcsességfog nem épen és egészségesen bújik ki a fogínyből, vagy nagyon gyorsan szuvas lesz. Kedvezőtlen elhelyezkedése miatt ez rendkívül gyakori, de a fogorvosok ebben az esetben nem feltétlenül törekednek a fog megmentésére. Ez nem is csoda, hiszen a tisztításuk nehézkes, bár ez főleg az állkapocstól függ. Bár többen zsigerből rávágnák, hogy akkor húzzuk is ki azonnal a bölcsességfogat, ahogy kibújt, de előfordulhat, hogy épen és egészségesen jön ki, és hosszú ideig betölti rágószervi funkcióját. Ezt minden esetben a fogorvosra kell bízni, mivel egy alapos diagnosztika után képben lesz azzal, hogy hányadán is állnak az adott fogak. Az, hogy éppen nincs semmilyen panaszunk, nem jelenti azt, hogy a fog tökéletesen egészséges.
Hogyan zajlik egy kezelés?
Ha problémát okoz a bölcsességfog, mint említettük, a legjobb eljárás, ha kihúzásra kerülnek. Ezt a legtöbb esetben egy panoráma röntgen vagy egy 3D CT előzi meg, és ez alapján születik meg a döntés a továbbiakról. Amennyiben a fog semmilyen különleges eljárást nem igényel, akkor nagyságrendileg 10 perc alatt készen is lehet a foghúzás. Igen gyakori, hogy mire feleszmélünk, már készen is van, és értetlenül állunk a helyzet előtt, hogy “csak ennyi volt”?!
Amennyiben nem ilyen egyszerű a helyzet, akkor műtéti beavatkozás szükséges, amit minden esetben szájsebész végez el érzéstelenítésben, bódításban vagy éppen altatásban. Ha mind a 4 bölcsességfog műtéti eltávolítást igényel, akkor is a legjobb, ha szépen sorban kezdünk neki az eljárásnak. A bölcsességfog eltávolítása után van néhány speciális szabály, amit minden esetben be kell tartani:
- Ha az orvos úgy határoz (többnyire műtét után), hogy antibiotikum szedése szükséges, akkor azt az utolsó szemig be kell venni.
- A húzás után tilos öblögetni, a sebet szívogatni.
- Néhány, de minimum 3 napig kerüljük a tejtermékek, tojás és alkohol fogyasztását. Az előbbieket a bakteriális táptalaj miatt, az utóbbit pedig vérbőséget okozó tulajdonsága miatt. Ezidő alatt a fizikai munka sem ajánlott.
- Néhány napig mellőzni kell a dohányzást, mert hátráltatja a gyógyulást.
- A fogmosás kötelező, de az érintett területet 2-3 napig mellőzni kell. Szájvíz 5-10 napig tilos, mert öblögetésnek minősül.
- Végül pedig kerüljük a szaunát, a forró fürdőt, mert vérbőséget és vérzést okozhat.
Még oldalakon keresztül tudnánk írni a bölcsességfogakról, de ha igazán hiteles információkat keresel, látogass el a Completdent oldalára, ott megtalálod, amire szükséged van!