Be kell fogadni az afgánokat! – Von der Leyen bejelentette az újabb migrációs hullámot

pestisracok.hu • 2021. augusztus 22., vasárnap •
Az afgán menekültek befogadására sürgette a nemzetközi közösséget szombaton Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Mindeközben fegyveres afgánok csoportjai pénteken megtámadták a tálibokat, és kiűzték Afganisztán új vezetőit három északi körzetből is, ami az első támadás az iszlamista fegyveresek ellen, amióta azok a múlt héten átvették az irányítást a kormány felett.
Be kell fogadni az afgánokat! – Von der Leyen bejelentette az újabb migrációs hullámot

A pénteki támadás a tálibokkal szembeni dac legújabb jele, kezdve az afgánokkal, akik nem hajlandók kitűzni a fehér tálib zászlót, egészen a nők tiltakozásáig, akik a jogaik megőrzéséért aggódnak. Ezek együttesen rávilágítanak néhány akadályra, amelyekkel a táliboknak szembe kell nézniük, ha valóban olyan kormányt akarnak alakítani, amelyet az afgánok széles köre és a nemzetközi közösség, különösen az adományozók elfogadhatónak tartanak.

Urusla von der Leyen Charles Michellel, az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnökével és Pedro Sánchez spanyol kormányfővel tett látogatást a nap folyamán a Madrid közeli Torrejón légitámaszponton működő, a dél-ázsiai országból evakuált emberek számára létrehozott fogadóközpontban.

A kiszolgáltatott emberek áttelepítése a legnagyobb fontossággal bír. Ez erkölcsi kötelességünk

– hangoztatta az Európai Bizottság elnöke. Mint mondta, a jövő heti G7-találkozó kiemelt napirendi pontja kell legyen, hogy a nemzetközi közösség által szervezett, törvényes és biztonságos bevándorlási utakat találjanak globálisan azon afgánok számára, akik védelemre szorulnak. A német politikus az idei évre Afganisztánnak szánt 57 millió eurós humanitárius támogatás növelését is kilátásba helyezte. Mint mondta, hamarosan ismertetnek egy erre vonatkozó javaslatot. Kijelentette, hogy nemcsak azoknak kell segítség, akiket sikerült evakuálni, de azok számára is, akik Afganisztánban maradtak. Leszögezte egyben, hogy a tálibok nem részesülhetnek az Afganisztánnak ígért uniós forrásokból, ha nem tartják tiszteletben az emberi jogokat, így a többi között a nők és kisebbségek jogait.

Halljuk a tálibok nyilatkozatait, de mindenekelőtt a cselekedeteik által fogjuk megítélni őket

– húzta alá von der Leyen.

Pedro Sánchez közölte, hogy a bázison kialakított létesítményben nyolcszáz embert tudnak elhelyezni. Uniós és tagállami tisztségviselők is elismerték ugyanakkor, hogy a legnagyobb akadály, amelyet le kell küzdeni az evakuálásban, az, hogy az emberek be tudjanak jutni a kabuli repülőtérre, miután a radikális tálibok átvették a hatalmat az országban. Spanyolország például jelezte, hogy evakuációs járatain több üres hely is volt. Von der Leyen ezzel összefüggésben elmondta, hogy az uniós küldöttség tagjai a Hamid Karzai repülőtéren folyamatosan próbálnak segítséget nyújtani “egy nagyon bonyolult helyzetben” az országot elhagyni kívánók számára.

A spanyolországi támaszpontra érkező emberek mintegy három napot töltenek helyben, mielőtt továbbküldenék őket az ország más térségeiben található befogadóközpontokba, illetve más tagállamokba.

Von der Leyen egyben megerősítette, hogy az EU operatív egyeztetéseket folytat Afganisztán új uraival, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy ez semmiképpen sem jelenti a tálibok elismerését. Mint mondta, ez mindenekelőtt az evakuálási folyamat megkönnyítését szolgálja.

MINDEKÖZBEN AFGANISZTÁNBAN…

Fegyveres afgánok csoportjai pénteken megtámadták a tálibokat, és kiűzték Afganisztán új vezetőit három északi körzetből is, ami az első támadás az iszlamista fegyveresek ellen, amióta azok a múlt héten átvették az irányítást a kormány felett – számol be a liner.hu internetes portál külföldi sajtóhírekre hivatkozva. A helyi tálibellenes parancsnokok interjúkban azt mondták, hogy a fővárostól alig több mint 160 kilométerre északra fekvő Baglán tartományban lévő körzetek elfoglalásakor a csoport harcosai közül 30-at megöltek, 20-at pedig elfogtak. Elmondásuk szerint a harcban helyi civilek is csatlakoztak a volt afgán katonákhoz. Az interneten megosztott képeken az emberek ünnepeltek, amikor a kormányépületek fölé a tálibok fehér zászlaja helyett a vörös, zöld és fekete afgán nemzeti zászlót tűzték ki – írja a Washington Post.

Valami olyasmit indítottunk el, ami történelmi jelentőségű Afganisztánban. A tálib harcosoknak páncélozott járműveik voltak, de az emberek kövekkel dobálták a tálib harcosokat, és elűzték őket

– mondta a 28 éves Sediqullah Shuja, egy volt afgán katona, aki részt vett a pénteki felkelésben.

Addig küzdünk, amíg élünk. Nem fogadjuk el a tálibok uralmát

– hangoztatták. A pénteki támadás a tálibokkal szembeni dac legújabb jele, kezdve az afgánokkal, akik nem hajlandók kitűzni a fehér tálib zászlót, egészen a nők tiltakozásáig, akik a jogaik megőrzéséért aggódnak. Ezek együttesen rávilágítanak néhány akadályra, amelyekkel a táliboknak szembe kell nézniük, ha valóban olyan kormányt akarnak alakítani, amelyet az afgánok széles köre és a nemzetközi közösség, különösen az adományozók elfogadhatónak tartanak. De hogy a pénteki támadás a tálibok elleni új katonai front kialakulásának jele-e, azt még nem lehet tudni – írja a liner.hu.

Forrás: MTI, liner.hu; Fotó: MTI/EPA/Stephanie Lecocq

közösség

további frisss

lap tetejére