Kényes, és sokunk által eddig még nemigen átgondolt kérdést feszeget az egyik szombathelyi gyerekorvos a közösségi médiában közzétett posztjában. Mint írja, őket a szigorú eljárásrendek kötik abban, hogy kit, mikor, mennyi idő után engedhetnek vissza a közösségbe, miután valamilyen panasszal felkeresték őket.
Dr. Pölöskey Péter a bejegyzésében kitér rá, hogy a gyerekeknél sokszor nagyon enyhe tünetekkel jár a koronavírus-fertőzés, és gyakran szinte lehetetlen megkülönböztetni más vírusos betegségtől. Ám mivel a járvány megelőzésének a jelenleg ismert leghatékonyabb módja az, ha a bármilyen, gyanús tünetet produkáló egyént elkülönítik, a helyzet idén a következő lesz: "koronavírus-fertőzésre klinikailag gyanúsnak kell tartanunk minden gyermeket, akinél az alábbi tünetek EGYIKE fennáll: láz, köhögés, nehézlégzés, hirtelen kezdetű szaglásvesztés, ízérzés zavara vagy hiánya. Kevésbé specifikus tünetek, de szintén elkülönítésre van szükség: fejfájás, hidegrázás, izomfájdalom, fáradékonyság, hányás és/vagy hasmenés esetén. Orvosi diploma nélkül is könnyen belátható, hogy szinte minden beteg gyermekre ráillik ez a kritériumrendszer" - fogalmaz a gyermekorvos.
Hozzáteszi azt is, mi az orvos feladata: "utasítani Önöket a gyermek otthoni elkülönítésére, és követni betegségének lefolyását".
Eddig a dolog szokásos része, ám az eljárásrend az otthoni izoláció megszüntetésének feltételeiről az alábbit írja:
„A beteg (gyermek) legalább 3 napja láztalan, légúti tünetei megszűntek, és a tünetek kezdete után legalább 10 nap eltelt, gyógyultnak nyilvánítandó. Tünetmentes fertőzöttek izolációját a fertőzés igazolása utáni 10. napon lehet feloldani.„ Azaz - foglalja össze jól érthetően a doktor - "minimum 10 napig otthon kell maradnia a gyermeknek, ha a fenti tünetek egyike is érvényesül!"
Koronavírus nélkül is sokat küzdenek a gyerekek a közösségekben terjedő fertőzésekkel, és ha azt vesszük, hogy a felsorolt tünetek közül egyik-másik teljesen általános nagyon sok betegségnél, könnyű elképzelni, milyen év elé nézünk, ha mindenki minden szabályt betart. Persze abban egyetért orvos, szülő, tanár és mindenki más, hogy a járványt megelőzni közös érdek.
A táppénz azonban véges, amivel a szülő gazdálkodhat. A sokat hiányzó gyerekek akkor is nehéz helyzetbe kerülnek, ha élnek az iskolák számára kiküldött járványügyi protokollban leírt online oktatás lehetőségével. Igaz, ezt az opciót csak abban az esetben említi a dokumentum, amikor a gyermek veszélyeztetett csoportba tartozik valamilyen tartós betegsége miatt - tehát a fertőzéstől kell megóvni -, és emiatt hiányzik. Hogy hogyan pótol egyéb esetben? Ahogy eddig bármikor. Kérdés, hogy "hányszor tíz nap" hiányzással kell átvészelni az előttünk álló tanévet...
Illusztráció: nlc.hu