Autista a munkaerőpiacon: segítség nélkül nem megy

há • 2021. október 08., péntek •
Tömeg, zaj, teljesítménynorma - néhány tényező, amelyek zavarhatják, sőt megakadályozhatják az autista embert abban, hogy valahol munkát vállaljon. Van, aki szakmát szerzett, sőt olyan is, aki leérettségizett, mégsem foglalkoztatják, holott az értelmes tevékenységre és a keresetre mindenkinek szüksége van. Ezen segít az Esőemberke Alapítvány, szülői klubbal, szaktanácsadással, védett környezetben végezhető munkalehetőséggel. Nemrég az AGORA Filmszínházban mutatkoztak be, és egy filmet is levetítettek a lakóotthonukról.
Autista a munkaerőpiacon: segítség nélkül nem megy

- Tavaly nyertünk el egy foglalkoztatásfejlesztési pályázatot a Fogyatékosok Esélye Közalapítványnál - ma már Nemzeti Fogyatékosságügyi és Szociálpolitikai Központ a nevük -, a már működő 24 fős rehabilitációs foglalkoztatónk tevékenységét szerettük volna bővíteni - mondta a Frisss.hu-nak Nádorné Vörös Ibolya, az Esőemberke Alapítvány kuratóriumának elnöke.

- Összesen 4,5 millió forinthoz jutottunk így hozzá. A pályázat keretében családi és szülői klubot hoztunk létre, képzést tartottunk, és együttműködésben az egyik nagyáruházzal a nyílt munkaerőpiacon is segítettünk elhelyezkedni az ellátottaknak. Kirándultunk a tihanyi levendulásba - mi magunk is készítünk levendulából termékeket -, illetve szakemberek bevonásával a programnak része volt a munkakészség fejlesztése is

- tudtuk meg az elnöktől, akivel az AGORA moziban tartott filmbemutató előtt beszélgettünk.

Nádorné Vörös Ibolya elmondta: a tízfős lakóotthonuk ellátottjait is bevonták, és a városból is jelentkezhettek érintett családok például a szülői klub rendezvényeire. - Azok kérhettek tőlünk segítséget, akiknek még iskolába jár a gyermekük, de hamarosan végeznek, kilépnek az életbe. Az ő felkészítésük rendkívül fontos, ebben próbálunk segíteni nekik. Információkkal, szakértői előadókkal tudjuk támogatni őket, hogy később el tudjanak helyezkedni az autista fiatalok - fogalmazott.

- Legtöbbjük a végzettsége ellenére nem tud a nyílt munkaerőpiacon álláshoz jutni, hiszen a szociális és kommunikációs készségeik sérültek, így általában nem képesek eljutni a munkáltatók által elvárt, kívánatos szintre. Vannak esetek, amikor ez mégis sikerül, de még ezeknek az autista embereknek is mentorálás kell, hogy boldoguljanak. Aki csak háttérsegítséggel, védett környezetben tud dolgozni, közülük a jobb képességűek elhelyezkedtek Főkefénél, de itt is az a probléma, hogy egy nagy teremben, 50 fő között, zajban, tömegben, teljesítménykövetelésnek eleget téve kell dolgozni, és erre nem mindenki képes. Az autistáknak csak kis része fér ide be - tette hozzá a kuratórium elnöke.

- Ezért hoztuk létre a 24 fős rehabilitációs foglalkoztatónkat, hogy aki ennél védettebb környezetben tud csak dolgozni, ő is lehetőséghez jusson.

Fontos, hogy segítséget kapjon mindenki, mert a munka az életük értelmét adja, a mindennapjaikat teszi hasznossá. Ehhez azonban több szakemberre lenne szükség

- jegyezte meg.
Milyen munkában tudnak helytállni az autista gondozottak? - Kerti munkák - levendulatermesztés, gyümölcsfák gondozása, fűszernövényekkel való foglalatosság -, ezenkívül asztalnál ülő, összeszerelő jellegű munkák, a többségnek ezek mennek jól. A 24 főből 12 autista, a többiek más okból megváltozott munkaképességűek. Van, akinek érettségije van, próbált elhelyezkedni, de még árufeltöltőnek sem tartották meg egy üzletben, több segítség kell nekik - mondta érdeklődésünkre.

Két évvel ezelőtt készült az a film, amelyet a lakóotthon fennállásának  tízéves évfordulójára forgattak, és azt örökíti meg, hogy a lakók ez alkalomból egy-egy élményt kaptak ajándékba. A filmet a az otthon dolgozói készítették, és a szerdai programon az ellátottak együtt tekintették meg az AGORA Filmszínház kistermében.

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére