ARADI VÉRTANÚK ÜZENETE „Tegnap hősök kellettek, ma mártírok”

hv • 2021. szeptember 29., szerda •
Október 6. nemzeti gyásznapunk, az aradi vértanúk napja. Ezen a napon végeztetett ki Ferenc József császár - az 1848-49 es forradalom és szabadságharcban vállalt szerepük miatt - tizenhárom magyar honvédtisztet (12 tábornokot és egy ezredest). Bár a honvédtisztek - akik között a magyar mellett horvát, szerb, örmény, német, sőt még osztrák nemzetiségű is volt - száma valójában tizenhat volt Ormai Norbertet korábban, Ludwig Haukot és Kazinczy Lajost pedig később végezték ki. A nemzeti emlékezet mégis elsősorban az Aradon 1849.október 6-án, Aradon kivégzett tizenhárom tisztre fókuszál.
ARADI VÉRTANÚK ÜZENETE
„Tegnap hősök kellettek, ma mártírok”

Mindannyian aktív vagy az osztrák  Császári és Királyi Hadseregből kilépett katonatisztek voltak, akik önként csatlakoztak a magyar szabadságharchoz. A vértanúk közül Kiss Ernő volt a rangidős, 50 éves, míg gróf Leiningen-Westerburg Károly a legfiatalabb a maga 30 évével. Ugyanezen a napon végezték ki Pesten az első felelős magyar miniszterelnököt, gróf Batthyány Lajost. Az aradi vértanúk kultusza már a kivégzés napján elkezdődött, hiszen –  szemtanúk elbeszélése alapján – már egy-két órával a kivégzéseket követően tömegekben zarándokoltak annak helyére a gyászolók. Mindenki sírt, imádkozott, és ezen a napon minden boltot, nyilvános helyiséget bezártak. 

Az aradi tizenhármakkal együtt ítélték 10 év várfogságra Gáspár Andrást, aki később kegyelmet kapott, és magas kort ért meg. Ő később így idézte fel az ítélethirdetést: „Olyan büszkén fogadták a halálos ítéletet, mintha csupa dicséretet olvastak volna fel előttük. A kihallgatásoknál, amikor még remélték, hogy javítanak sorsukon, talán szelídeknek mutatkozának, de most: mindegyik egyszerre úgy megkeményedett, mint a gránitszikla.”
Ám a gránitlelkű hősök is érző szívű emberek voltak, akiknek utolsó szavait, üzeneteit feljegyezték. 172 év távlatából is megrendítőek és szívbemarkolóak utolsó gondolataik.

 Aulich Lajos (1793–1849) Nemzetisége: német. Katonai rangja: honvéd tábornok
„Szolgáltam, szolgáltam, mindig csak szolgáltam. És halálommal is szolgálni fogok. Forrón szeretett magyar népem és hazám, tudom megértik azt a szolgálatot.”

Damjanich János (1804–1849) Nemzetisége: szerb. Katonai rangja: honvéd tábornok
„Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt.”

gróf Dessewffy Arisztid (1802–1849) Nemzetisége: magyar. Katonai rangja: honvéd tábornok „Tegnap hősök kellettek, ma mártírok… Így parancsolja ezt hazám szolgálata.”

Kiss Ernő (1799–1849) Nemzetisége: örmény. Katonai rangja: honvéd altábornagy
„Istenem, az újkor ifjúsága egész ember lesz-e? Árpádok dicső szentjei virrasszatok a magyar ifjúság felett, hogy Krisztusé legyen a szívük és a hazáé az életük.”

Knezić Károly (1808–1849) Nemzetisége: horvát. Katonai rangja: honvéd tábornok 
„Milyen különös, hogy Haynau bíró is keresztény és én is az vagyok. Csak az ördög keverhette így össze a kártyákat.”

Láhner György (1795–1849) Nemzetisége: német. Katonai rangja: honvéd tábornok
„Krisztus keresztje és a bitófa oly rokon. És az isteni áldozat mellett oly törpe az én áldozatom.”

Lázár Vilmos (1815–1849) Nemzetisége: örmény. Katonai rangja: honvéd ezredes
„Ki tehet arról, hogy ilyen a magyar sorsa? Krisztus keresztje tövében érett apostollá az apostolok lelke és bitófák tövében kell forradalmárrá érni a magyar lelkeknek.”

gróf Leiningen-Westerburg Károly(1819–1849) Nemzetisége: német Katonai rangja: honvéd tábornok                                                                                              
„A világ feleszmél majd, ha látja a hóhérok munkáját.”

Nagysándor József (1803–1849) Nemzetisége: magyar. Katonai rangja: honvéd tábornok
„De rettenetes volna most az elmúlásra gondolni, ha semmit sem tettem volna az életemben. Alázatosan borulok Istenem elé, hogy hőssé, igaz emberré, jó katonává tett.”

Poeltenberg Ernő (1808–1849) Nemzetisége: osztrák. Katonai rangja: honvéd tábornok
„Minket az ellenség dühös bosszúja juttatott ide.”

Schweidel József (1796–1849) Nemzetisége: magyar. Katonai rangja: honvéd tábornok
„A mai világ a sátán világa, ahol a becsületért bitó, az árulásért hatalom jár. Csak egy igazi forradalom, a világ új forradalmi embersége söpörheti el ezt az átkozott, meghasonlott világot.” *

Török Ignác (1795–1849) Nemzetisége: magyar. Katonai rangja: honvéd tábornok
„Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.” *

gróf Vécsey Károly (1803-1849) Nemzetisége: magyar. Katonai rangja: honvéd tábornok 
„Isten adta a szívet, lelket nekem, amely népem és hazám szolgálatáért lángolt.”



Nyitókép: Thorma János Aradi vértanúk című festménye (1896)  Fotók: Szamossy Elek rajzai

TOP

közösség

további frisss

lap tetejére