Allergiás kutyák: viszkető bőr, hasmenés jelezheti a túlérzékenységet, de van megoldás

há • 2023. február 16., csütörtök •
Sokszor laikus szóbeszéd alapján kezdik "gyógyítani" a kis kedvencüket a gazdik, miután kutyáskörökben "tuti tippeket" kaptak allergiás panaszokra. Nagy hiba, főleg azért, mert a legtöbb panaszra van jó terápia.
Allergiás kutyák: viszkető bőr, hasmenés jelezheti a túlérzékenységet, de van megoldás

- Nagyon sok kutyát érint az allergia. A tünetek főként a bőrön jelentkeznek viszketés, vakarózás formájában, kisebb részüknél azonban bélrendszeri problémákat, hányást, hasmenést okoz - mondta a Frisss.hu-nak dr. Varju Gábor állatorovos, aki naponta több ilyen esettel is találkozik a rendelőben. - Vannak olyan fajták, amelyek kifejezetten hajlamosak az allergiákra, ilyen a west highland white terrier vagy a francia bulldog. Náluk szinte általános jelenség, de más kutyáknál is gyakori - tudtuk meg.

Tévhitek az allergénekről

A közhiedelemmel ellentétben az allergiás eseteknek csak kisebb részében, kevesebb mint 20 százalékában felelős a táp, annak is a fehérje része. - Könnyű az interneten olyan téves információt összeszedni, hogy a kutya esetleg a gluténra, a gabonára érzékeny, ez valójában olyan ritka, mint a fehér holló. A magyar ebek általában a húsokra, azon belül is a csirke vagy a marha húsára allergiások. Az esetek zömében azonban más a felelős: nyolcvan százalékban a környezeti allergének a probléma kiváltói, vagyis a belélegzett anyagokra - a házi poratkára, a pollenekre, a gombaspórákra, a békanyálra - allergiás az állat.

Diagnózis, terápia - ránézésre?

Semmiképpen! A gazdi inkább beszéljen állatorvossal! - Sok "szakértő" repült rá a témára az interneten, de legjobb kivizsgálni a dolgot. Az atópiára létezik megnyugtató vérteszt, ebbők kiderül, mire érzékeny a kutya. Hasonló teszt az eleség tekintetében nem megbízható - mondta az állatorvos. S hogy mi a teendő? Az okokra és a tünetekre is van terápia.

Strucchús, rovarfehérje lehet a megoldás

- A táp esetében az oki terápia egyszerű, nem adjuk az állatnak az adott eleséget. Próbálgatni kell, rá kell jönni, hogy pontosan mire allergiás. A legmodernebb megoldás ilyenkor az, ha olyan tápot kap, amelyben csak hidrolizált fehérje van. Ebben az esetben olyan pici fehérjemolekulákkal találkozik az állat, amit már nem érzékel az immunrendszere.  Több gyártó is árul ilyet. Ha ilyet adunk két hónapig, és a tünetek maradnak, akkor nem az eleség váltja ki az allergiát. A következő lehetőség a hippoalergén táp, itt olyan ritka fehérjét tartalmaz az eleség, amivel nagy valószínűség szerint a kutya addig nem találkozott, így nem is lehet rá allergiás: ez strucchús-, lóhús- de akár rovarfehérje is lehet - részletezte dr. Varju Gábor.

Levegőt vennie muszáj

A belélegzett allergének esetén jól működik az immunterápia. - Levesszük a kutya vérét, megállapítjuk, hogy mire allergiás, majd 6-9 hónapig ezt az allergént injekció formájában, egyre emelkedő koncentrációban bejuttatjuk a szervezetébe. Az "elárasztással" hozzászoktatjuk az állatot ehhez az allergénhez, ami az eseteknek nagyjából kétharmadában meg is oldja a dolgot - mondta a szakértő, akit a tüneti kezelésekről is megkérdeztünk.

Kíméletes bőrkezelés

Korábban csak a szteroid gyulladáscsökkentő állt rendelkezésre, amikor ezeket a bőrpanaszokat kezeltük, de ezeknek több mellékhatásuk van. - Ezt ma már csak nagyon indokolt esetben javaslom. Léteznek más készítmények, amelyek mellékhatásmentesek, bár nem ennyire erősek, tabletta, folyadék adható szájon át, és van injekció formája is, ezekkel érdemes kezdeni. A bőrgyulladást enyhíthetik még olyan táplálék-kiegészítők is, mint az esszenciális zsírsavakat, Omega-3-at, Omega-6-ot tartalmazó készítmények, ezenkívül a bőrt helyileg is lehet kezelni akár szteroiddal, ha kell, akár gyógysamponnal - ismertette a lehetőségeket dr. Varju Gábor.

közösség

további frisss

lap tetejére