Állatkínzás-e a túletetés? - avagy egy szelet kolbász nem számít

há • 2021. május 28., péntek •
Az egyik kutya csak szépen néz, a másik nyüszít, kunyerál, a harmadik bedönti a spejzajtót – mindegyiket az az ősi vadászösztön motiválja, hogy amikor van mit enni, raktározni kell. Dr. Varjú Gábor állatorvos szerint a bécsi példa – állatkínzásért büntethető a kedvencét túletető gazdi – túlzás, de valóban baj van. Praxisában az állatok egyharmada túlsúlyos.
Állatkínzás-e a túletetés? - avagy egy szelet kolbász nem számít

A jutalomfalat egészséges? Egy szelet kolbász nem sok? Gondolhatja ezt a gazdi, de ha valaki rendszeresen, évekig túleteti a kutyáját, komoly elhízáshoz vezethet. Akárcsak az embereknél, nincs ebben semmi meglepő. Szakértők szerint

egyetlen jutalomfalat arányaiban annyi kalóriát jelent egy 15 kilós kutya számára, mint nekünk egy hamburger.

Egy cica szervezete egy szelet kolbászt úgy értékel, mint a miénk egy zacskó chipset. Nem nehéz elképzelni, hogy rendszeresen hová vezet ez a táplálkozás.

Egy bécsi felmérés rámutatott a közelmúltban, hogy egyre több az elhízott házi kedvenc az osztrák fővárosban. Nem csak ott, tegyük hozzá. Ez is gond, de az még nagyobb, mutatnak rá az állatorvosok, hogy a gazdik ráadásul nem is nagyon kezelik betegségként az elhízást.

Bécsben ezentúl 7500 eurós büntetést is kaphat az, aki extrém módon túleteti a kutyáját vagy macskáját, mert a hatóságok szerint ez állatkínzás.

Vajon mi erről a véleménye dr. Varjú Gábor szombathelyi állatorvosnak? – Valóban nagy probléma az állatok elhízása. Azt figyeltem meg, hogy olyannyira családtagnak számítanak a kutyák, macskák, hogy szinte ugyanolyan bajaik, betegségeik vannak, mint nekünk, embereknek. Gyakori közöttük az elhízás, a rendelőben megforduló állatok legalább egyharmadánál ezt tapasztalom. Járt nálunk már 12 kilós yorkie, 35 kilós beagle, 15 kilós macska. Az egyik évben szerveztem egy fogyókúraversenyt, egy fogyasztótáp segítségével igyekeztem elérni, hogy a túlsúlyos állatok lefogyjanak, egész jó eredménnyel járt – mondta a Frisss.hu-nak a szombathelyi állatorvos. – Rengeteg szövődménye van: főként a keringés és az ízületek látják kárát az elhízásnak, de a 2-es típusú cukorbetegség is jelentős – tette hozzá.

Ideális esetben tápot esznek az állatok. – Minden csomagoláson feltüntetik, hogy adott testsúlyú állatnak mekkora adagot kell adni, ehhez jó lenne ragaszkodni. Az elhízást mindenképpen kezelni kell.

Vannak fogyasztó gyógytápok, amelyekkel lassan, kíméletesen, fél év alatt lefogyasztható az állat,

de normál táppal is meg lehet próbálni ezt. Két hétig az ajánlott mennyiség 60 százalékát kell adni, két hétig az előírt adagot, és így váltogatva szintén elindítható a kedvező folyamat – tanácsolta az állatorvos. Hozzátette: gyakran azt tapasztalja, hogy a gazdi sajnálja az állatot, jót akar, sőt a kutyák néha erőszakosan követelik az ételt, akár bedöntik a spejzajtót is, na ez esetben nehéz bármit elérni. Ennek is megvan az oka: a kutyák ragadozó őseik nyomán arra álltak be, hogy egyszer van zsákmány, máskor nincs. „Ha van, degeszre kell enniük magunkat, mert ki tudja, hogy mit hoz a holnap…” Ez az ösztön megvan bennük, az ember pedig kiszolgálja őket.

A házi koszt egyébként a veszélyesebb: túl sok szénhidrátot tartalmaz, amit viszont kerülni kellene.

Tény, hogy az ivartalanítás hízásra hajlamosító tényező, de így is elkerülhető a felesleges kilók felhalmozása, csak oda kell figyelni a táplálásra. Dr. Varjú Gábor elmondta, hogy neki is volt egy ivartalanított vizslája, amely 24 kilós súlyát legidősebb koráig, 13 évig meg tudta őrizni. Azon a véleményen van a szakember, hogy a büntetés azért túlzás, ő inkább a felvilágosításra helyezné a hangsúlyt, de azzal egyetért, hogy komoly problémáról van szó.

közösség

további frisss

lap tetejére