Szombathelyen a szülésznőképzés – bár most 20. évfordulóját ünnepli – sokkal régebb óta van jelen. Itt alapították 1897-ben a Dunántúl első Magyar Királyi Bábaképezdéjét, amely 90 évig szolgálta a bábaképzést. A felsőfokú képzés tekintetében azonban 2001-ben indult el a PTE Egészségügyi Főiskolai Kar Klinikai, Ápolástudományi Intézetén belül működő Szülésznői Tanszék gondozásában az Akkreditált Iskolai Rendszerű Felsőfokú Szülésznői Szakképzés Program.
Ezt követően 2005-ben engedélyezték az ápolás és betegellátás alapképzési szakon a szülésznői szakirány oktatását, választását is. A jubileumi esemény alkalmából a kar szombathelyi képzési központja és a Sürgősségi Ellátási és Egészségpedagógiai Intézet konferenciát és szakmacsoportos továbbképzést szervezett tegnap és ma részben a PTE ETK Szombathelyi Képzési Központjában, részben pedig az online térben.
A konferencia alapgondolataként azt fogalmazták meg, hogy a megemlékezés mellett fókuszba helyezzék a jelenlegi szülésznőképzés helyzetét. Szót ejtenek a hazai és külföldi felsőoktatási intézmények szülésznőképzéséről; a szülésznő-hallgatók és fiatal szülésznők tudományos munkásságáról, betekintést nyújtanak a szülészet-nőgyógyászat és határterületeinek aktuális kihívásaiba, valamint a nők egészségéért folyó egészségfejlesztés-oktatásba. A két plenáris ülés hat szekciójában mintegy hetven előadás közül válogathatnak a szakmabeli érdeklődők. Az első napon a szakma elismertetése, valamint a szakemberhiány problematikája került előtérbe. Dr. Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara elnöke elmondta: a szülésznői feladatkört sokáig nem sikerült egészségtudományként elismertetni, ugyanis még máig sem tisztázott, hogy pontosan mi tartozik egy szülésznő feladatkörébe.
Forrás: vaol.hu, fotó: vaol.hu archív/Szülészeti bemutató a PTE szombathelyi nyílt napján