A kardántengely hozzáadott értéke a mezőgazdasági gépeknél

szponzorált tartalom (x) • 2023. április 24., hétfő •
Mi az a kardántengely, milyen típusai vannak és miért nélkülözhetetlen a megléte a mezőgazdasági munkák java részénél? Ezekre a kérdésekre ideális esetben mindenkinek tudnia kell a választ, aki dolgozik a területen. A cikkből pedig meg is lehet ismerni a részleteket.
A kardántengely hozzáadott értéke a mezőgazdasági gépeknél

Egész pontosan mi is az a kardántengely?

A mezőgazdasági gépek nagy teljesítményű alkatrésze. Funkciója, hogy továbbítsa a nyomatékot és a forgást két olyan pont között, amelyek egymáshoz képest nincsenek egyenes vonalban. Többek között a Ferwant Kft kardántengely kategóriáján belül is azért keresik a gazdák ezeket, mert nélkülük elképzelhetetlen a talajművelés, illetve az egyéb időszakos munkák elvégzése.

A hatékony és zavartalan működésének egyik kulcsa a tartós, nagy szilárdságú acélszerkezet, valamint a tű csapágyazott keresztcsukló. Mindegy, hogy szántással, betakarítással van dolgunk, a megfelelő rendelkezésre állás elengedhetetlen a munkálatok elvégzéséhez.

Milyen részekből áll össze maga a kardántengely?

Az alapvető felépítést tekintve két vagy több villa, továbbá egy speciális kereszt alkotja a szerkezetetet. Maguk a kardánvillák csatlakoznak a hajtó és a hajtott alkatrészekhez. Fontos, hogy nagyszilárdságú acélból készüljenek, valamint a komolyabb nyomatéknak és forgási erőknek is képesek legyenek ellenállni.

Funkcióját tekintve a kardánkeresztnek kell összekötnie a villákat. A tervezése során lényeges, hogy lehetővé tegye a villák szögben történő elfordulását, egyúttal nyomatékot és forgást is közvetítenie kell.

Ezeknek együttesen kell működnie és érvényesülnie annak érdekében, hogy a szóban forgó mezőgazdasági gép kellő hatékonysággal tudjon működni. Mindjárt rátérünk arra is, hogy milyen típusokat tudunk elkülöníteni a kardántengelyek között.

A különböző típusok specifikus sajátosságai

Az úgynevezett szabadonfutó kardántengelynél a hajtott alkatrész szabadon tud forogni, hogyha a hajtó alkatrész leáll. Ennek az előnyei ott tudnak jól kijönni, ahol a két egység egymástól független mozgása szükséges.

Az úgynevezett kuplungos típus leválasztja a hajtó alkatrészt a hajtott alkatrészről, amikor a nyomaték és a forgási erő egy adott küszöb értéknél magasabb lesz. A haszna abban jelentkezik, hogy segíthet elkerülni a berendezés károsodását, még nagyobb nyomatéknál is.

A nagy hajlásszögű változat leginkább 10 és 30 fok között működik és akkor hasznosul leginkább, amikor a hajtó és a hajtott alkatrészek nem egyenes vonalban helyezkednek el. A normál változat pedig alacsony szögben, 0 és 10 fok közötti szögben való működésnél a legjobb.

Összegzésként elmondható tehát, hogy egy a mezőgazdasági munkagépek szempontjából megkerülhetetlen eszközről van szó, amelynél a tudatos választás rengeteg előnnyel járhat együtt.

közösség

további frisss

lap tetejére