A Svéd Királyi Akadémia döntése szerint 2021-ben David Julius és Ardem Patapoutian kapja megosztva az orvosi Nobel-díjat – jelentették be hétfő délelőtt.
David Julius a csípős paprika hatóanyaga, a kapszaicin segítségével 1997-ben fedezte fel a TRPV1 receptort, amely a bőr hőérzékelésért felelős idegvégződéseiben található.
Ardem Patapoutian örmény-amerikai molekuláris biológus új ioncsatornák azonosításával a PIEZ01 és PIEZ02 nyomásérzékeny receptorokat és működésüket fedezte fel.
Mindkét kutató hiányzó láncszemeket azonosított, amelyek áttörést jelentettek annak megértésében, ahogy az idegrendszerünk a minket körülvevő világot, a hőt és a mechanikai hatásokat érzékeli.
A kérdésre, hogy van-e a díjazott kutatásnak köze a koronavírus-világjárványhoz, a díjat odaítélő bizottság tagja rámutatott, hogy az elmúlt év során a vírus távolságtartást kényszerített az emberekre, akik ráébredtek, milyen fontos az ölelés és a másik közelségének érzékelése.
BREAKING NEWS:
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 4, 2021
The 2021 #NobelPrize in Physiology or Medicine has been awarded jointly to David Julius and Ardem Patapoutian “for their discoveries of receptors for temperature and touch.” pic.twitter.com/gB2eL37IV7
A tavalyi orvosi Nobelt a hepatitis C, vagyis a májgyulladás felfedezői, Harvey J. Alter, Michael Houghton és Charles M. Rice kapta.
Az akadémia közismerten konzervatív megközelítése miatt egy adott felfedezésért több évtizeddel később ítélik oda a díjat, így a nagyon széles körben esélyesnek tartott Karikó Katalin és kutatótársa, Drew Weissman idén nem kapta meg az orvosi Nobelt, de esélyesek a kémiai Nobel-díjra, amelyről szerdán tesznek bejelentést.
Forrás: index.hu