A gyökérkezelés kellemetlenségei elkerülhetőek lennének

szponzorált tartalom (x) • 2021. december 14., kedd •
A magyar lakosság jelentős hányada már csak akkor fordul fogorvoshoz, amikor fájdalmat érez. A fájdalom megjelenése viszont azt jelzi, hogy a gyulladásos folyamatok olyan mértéket öltöttek, ami már beavatkozást igényel.
A gyökérkezelés kellemetlenségei elkerülhetőek lennének

Mindenki másképp tűri a fájdalmat

Az, hogy ki, mennyi ideig viseli el a fájdalmat, egyéni érzékenység kérdése is. Akinek magas a fájdalomküszöbe, az sokszor napokig, hetekig tűr és vár, de van, aki már a legkisebb fájdalom esetén is orvoshoz fordul. 

Sokan azért várnak a legvégsőkig, mert rettegnek mindentől, ami a fogorvosi székben megtörténhet. A fogorvosi beavatkozásoktól való félelem alaptalan, hiszen ha időben megyünk, akkor a modern fájdalomcsillapító technikáknak köszönhetően a kezelések nem járnak fájdalommal.

Milyen esetekben lehet szükség gyökérkezelésre?

Vannak olyan tünetek, amelyek előrevetítik a gyökérkezelés szükségességét.

  • Ha a fájdalom éjszaka jelentkezik és zavar a pihenésben
  • Ha ráharapásnál, rágásnál a fájdalom fokozódik
  • Ha hidegre/melegre jelentkező fájdalom csak lassan múlik el
  • Ha íny- és arcduzzanat lép fel
  • Ha a gyulladt fog környékén genny ürül

Hogyan zajlik a gyökérkezelés?

A fájdalmat ideig-óráig gyógyszerekkel el lehet nyomni, de túl sokáig nem szabad halogatni a fogorvoshoz fordulást. Egyrészt azért, mert az időben elvégzett kezeléssel a fog megtartható, másrészt a beavatkozás is fájdalommentesebben elvégezhető.

Helyi érzéstelenítés után a fogorvos eltávolítja a szuvas fogrészeket és megnyitja a fogat. Miután eltávolította a beteg pulpát, kitisztítja a gyökércsatornákat, majd speciális gyógyszerrel tömi be, ideiglenes töméssel lezárva a fogat. A gyökércsatornák tisztítását több alkalommal is el kell elvégezni, mindaddig, amíg a fog tünetmentes nem lesz. 

A gyökérkezelést bizonyos körülmények nehezíthetik

A gyökérkezelés sikerességét számos tényező befolyásolhatja. Ilyen esetekben nem biztos, hogy teljesen tökéletes lesz a kivitelezés. Problémát okozhat az erősen lepusztult fog, a görbe foggyökér, a nehezen elérhető hátsó fogak, a nehéz szájnyitás, a kiterjedt gyulladások, a feltáratlan gyökércsatorna.

Ilyenkor a kezelés után még kifejezettebbé válhat a fájdalom, az arc vagy az íny duzzanata. 

Hogy lehet elkerülni a gyökérkezelést?

A gyökérkezelés esetleges kellemetlenségeinek elkerülésére a megelőzés a legfontosabb módszer. A megfelelő szájhigiénia és a rendszeres fogászati ellenőrzés segít megakadályozni a fogszuvasodást, ami a gyulladásos folyamatok elindításáért felelős.

Fogszuvasodás során a baktériumok elpusztítják a fogzománcot, bejutnak a fog belsejébe és gyulladásokat okoznak. A fogászati ellenőrzés során a budapesti Jildent Clinique fogszakorvosai megvizsgálják a fogak rágófelszínén található barázdákat - ahonnan a fogszuvasodás leggyakrabban elindul. Megelőzésképpen lehetőség van ezek zárására is még azelőtt, hogy a szuvasodás megindulna. 

A fogászati kezeléseket nem érdemes elodázni, mert a gyulladások mentén kialakuló gócok további megbetegedésekhez vezethetnek.

közösség

további frisss

lap tetejére