Újabban kell egy kis tudatosság a gyümölcsvásárlásba is, mert hiába akar valaki jót a családjának, és hiába szeretne segíteni a hazai gazdaságnak is, ha az árcédulákat elnézve komolyan el kell gondolkodnia, mit is tegyen, mit is vegyen. A banán és más import gyümölcsök, zöldségek sok helyen lassan olcsóbbak a leghétköznapibb magyar termékeknél, aminek megvan az oka, mégsem muszáj csődbe mennie annak, aki ragaszkodik a hazaihoz. Márpedig A magyar a nyerő kampány kellős közepén talán még annak is eszébe jut odafigyelnie erre, akinek korábban mindegy volt.
Brutális költségek, növekvő kockázatok
Nehéz a banán árával versenyezni, mert a termelési költségei jóval alacsonyabbak, mint a hazai gyümölcsöké. - Kétszer érik évente, és kis haszonnal, nagy tételben kerül forgalomba. Közép- és Dél-Amerikában minimálbérnél is kevesebb pénzért dolgozó munkások szedik le. Ezzel szemben mi a helyzet a hazai gyümölcsökkel? Falussy Péter így látja: - Az éghajlatváltozás miatt egyre kockázatosabb gyümölcsöt termeszteni, mert egyszerűen nincs tavasz, a hideg után hirtelen jön a meleg, elfagynak a virágok.
Erre csak komoly gépekkel, profi növényvédelemmel lehet felkészülni, ez pedig költséggel jár
- fogalmazott a Frisss.hu-nak a zanati zöldségtermelő, aki két éve saját és más környékbeli gazdák terményeit szállítja házhoz, többek között Szombathelyen is. - Persze bevihetjük a zöldséget, a gyümölcsöt az üvegházba, de ez beruházást igényel, aminek be kell épülnie az árba. Részben ezek miatt növekedtek meg az utóbbi időben a termelési költségek - mondta.
Barack: akinek van, az diktál
Mégis hogyan juthatunk hozzá úgy a hazai gyümölcsökhöz, hogy nem költünk rá vagyonokat? A szakember szerint úgy, hogy kihagyjuk a kereskedőt a láncból, és közvetlenül a termelőtől, a szomszédtól, a környezetünkből vásárolunk. - A barack négyötöde lefagyott idén Magyarországon, a Dunántúlon szinte beszerezhetetlen ez a gyümölcs (Zalában és a Balatonnál maradt meg valamennyi), csak Kelet-Magyarország bizonyos részein van termés. Amíg onnan ideér a barack, jócskán megdrágul: a benzin 20 százalékkal emelkedett, magas az áfa, és munkaerőhiány is van, egyre kevesebben szeretnének mezőgazdasági munkát végezni. Ha akad is, aki leszedje, a napszám, a bér is drágult - részletezte kérdésünkre Falussy Péter, hozzátéve, hogy a csökkenő mennyiség miatt úgynevezett keresleti piac van.
- Ilyenkor az a termelő és kereskedő szabja meg az árat, akinek van egyáltalán barackja, hiszen Európa-szerte elfagyott.
Akinek van, most meg tudja kérni az árát - fűzte hozzá. Jellemző - éppen az előbb említett költségek miatt, hogy sok cseresznye- és meggytermesztő átállt az ipari feldolgozásra. Olyan fajtákat termesztenek, amelyeket géppel le lehet rázni, és rögtön továbbadják a gyümölcsöt a konzervgyárnak.
Termeld magad, amit tudsz!
S hogy mennyit emelkedtek a gyümölcsárak tavalyhoz képest? - A 20 százalék a minimum. Az őszibarack 40 százalékkal, a sárgabarack 100 százalékkal drágább idén, mint tavaly.
Azt javasolja tehát a zöldségtermelő, hogy próbáljuk meg a saját környezetünkből beszerezni a gyümölcsöt,
vagy ami még jobb: termeljük meg, amit csak tudunk!