45 milliárd forintos TOP-keret: Útépítések, energetikai korszerűsítések, óvodafejlesztések Vas megyében

há • 2021. november 19., péntek •
Elfogadta a kormány a következő évek területi fejlesztéseit nagyban meghatározó stratégiai dokumentumot, eszerint Vas megye mintegy 45 milliárd forintos TOP-összeggel kalkulálhat a következő hét évben. Szombathelyre ebből mintegy 13 és fél milliárd forint jut.
45 milliárd forintos TOP-keret: Útépítések, energetikai korszerűsítések, óvodafejlesztések Vas megyében

Sajtótájékoztató-sorozaton ismerteti a megyei önkormányzat, hogy hogyan használja fel a kormány által nemrég elfogadott új Terület- és Településfejlesztési Operatív Program, azaz a TOP Plusz Vas megyére eső részét, ennek tartották meg első állomását pénteken a Megyeházán. Az eseményen a Szombathelyt és járását érintő fejlesztésekről volt szó. Dr. Kondora Bálint, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke elmondta, később folytatják majd a sort, és bemutatják az észak-vasi és az aprófalvas dél-vasi fejlesztési zóna lehetőségeit is.

A sajtótájékoztatón összegezték a 2014 és 2020 közötti időszakban megvalósult vasi fejlesztéseket is, amelyek a TOP forrásaira épületek, ezekről dr. Balázsy Péter megyei jegyző beszélt.

Kiemelte, hogy a tavaly lezárult ciklusban soha nem látott nagyságrendben érkezett forrás a megyébe.

- Az eredetileg megítélt 21,1 milliárd forintot további 15,4 milliárd forinttal sikerült növelni, összesen tehát 36,5 milliárd forintról rendelkezhettünk.

A korábbiaktól eltérően a kistelepüléseket is érintő, komplex fejlesztések valósulhattak meg ebből az összegből, amelyhez csatlakozott Szombathely városa 17,2 milliárd forintos kerettel

- fogalmazott a jegyző. Elhangzott: megyeszerte csapadékvíz-elvezető rendszereket építettek, középületeket újítottak fel, köztük olyan iskolákat, óvodákat, amelyekhez negyven éve nem nyúltak. Háziorvosi rendelőket, hivatalépületeket korszerűsítettek, ipari parkokat, piacokat fejlesztettek, kerékpárutakat építettek, turisztikai szempontból jelentős helyszíneken végeztek beruházásokat, valamint munkaerőpiaci támogatásokkal az álláskeresők elhelyezkedését is segítették. Dr. Balázsy Péter hozzátette, hogy a hétéves ciklus alatt jelentősen megnőttek az építőanyag-árak, emiatt a 250-ből 64 esetben kellett összesen 1,5 milliárd forint értékben többlettámogatást kérni a kivitelezésekhez.

Ami a program folytatását illeti, erről Majthényi László, a Vas Megyei Közgyűlés elnöke tájékoztatott. - 45 milliárd forint a TOP Plusz keretösszege Vas megyében, amelyet elsősorban az önkormányzatok használhatnak majd fel. Ezenkívül további források is rendelkezésre állnak majd, például az uniós helyreállítási és elllenállóképességi alapból, ha Brüsszel megadja. Ez utóbbi vissza nem térítendő támogatást és kamatmentes kölcsönt is tartalmaz majd - tette hozzá az elnök. A TOP Plusz keretösszeg felhasználásának területi megoszlásról szólva elmondta, hogy Szombathely 13,4 milliárd, a szombathelyi járás települései 4,8 milliárd, Észak-Vas megye 12,8 milliárd és Dél-Vas megye 11,4 milliárd forintot használhat fel. A pályázatok már el is indultak, és párhuzamosan futnak a Magyar Falu Program kiírásai is. Útfejlesztésre, a falvak "élhetőbbé tételére", tehát általános közterület-fejlesztésrekre, épületfelújításokra lehet már benyújtani pályázatokat, ahogy megnyílt a fenntartható városfejlesztési stratégiák megvalósítását - azaz a szombathelyi fejlesztéseket - és az önkormányzati épületek energetikai korszerűsítését, illetve a foglalkoztatás és a gazdaság együttműködését célzó lehetőség - hangzott el.

Szombathely és térsége fejlesztési irányairól dr. Hende Csaba országgyűlési képviselő beszélt a sajtónak. Elsőként felhívta rá a figyelmet: a TOP-forrásokról kizárólag a kormány döntött, odaítéléséről kormányhatározat szól. - A megyeszékhely alapvető közterületi beruházásokra, többek közt ipari parkokra, csapadékvíz-elvezetésre, zöldterület-fejlesztésre, kerékpárutakra, belterületi utakra összesen 8,29 milliárd, energetikai korszerűsítésre 1,125 milliárd, bölcsődékre, óvodákra, köznevelésre, szociális és egészségügyi ellátásra 2,232 milliárd, rendezvényekre 1,8 milliárd forintot fordíthat, ez összesen 13,45 milliárd forintos keret. Mindez kiegészül az egész megyére dedikált 2,535 milliárd forintos foglalkoztatási paktum Szombathelyre eső, nagyjából másfél milliárdos részével. Lényegében ez egy 15 milliárd forintos TOP Plusz forrást jelent - részletezte dr. Hende Csaba a következő hétéves ciklus szombathelyi lehetőségeit. Hozzátette: az általa meghirdetett Szombathely300 elnevezésű programban várható több mint 300 milliárd forintos fejlesztési pénznek a most bejelentett TOP Plusz-forrás az első kézzelfogható üteme.

A képviselő összehasonlításképpen elárulta, más megyei jogú városokba mekkora összegek jutnak. - A Szombathelynek jutó 13 és fél milliárdos kerethez képest Zalaegerszeg 7 milliárd, Sopron 7,4 milliárd, Keszthely 8,8 milliárd, Nagykanizsa 7,9 milliárd, Győr 13,7 milliárd forintot kap.

Egyértelmű, hogy Magyarország kormányának döntése értelmében Szombathely kitüntetetten jól szerepel ebben az összehasonlításban - szögezte le a politikus.

A Szombathely környéki települések további 5 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak majd - hangzott el. Dr. Hende Csaba a legfontosabb teendők között említette a közútfejlesztéseket, amelyeket ugyan az Európai Unió nem finanszíroz, de a kormány garantálja rájuk a forrást, ezekhez Vas megyében becslések szerint több mint 240 milliárd forintra lesz szükség. A várható 330 milliárd forintos fejlesztési összeg jelentős részét tehát ez a tétel teszi ki.

közösség

további frisss

lap tetejére